Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)
Tovar bol pridaný k porovnaniu

Stĺpovitá jabloň 'Amboise'

«
Stĺpovitá jabloň 'Amboise'
Medonosná
rastlina
Zľava
Ideálne do malých záhrad!

Popis

Zelené jablko, ktoré pripomína známu odrodu 'Granny Smith'. To pravé pre každého, kto obľubuje jemne kyselkavé jablká. Máme pre Vás v našej ponuke nový sortiment medzi stĺpovitými jabloňami. Sú to novošľachtence z Francúzska od známeho pestovateľa George Delbard. Nesú meno najslávnejších zámkov na Loire.Nemusia sa strihať, veľmi rýchlo nasadzujú plody, ideálne do malých záhrad. Vysaďte spolu viacero odrôd, tak získate rôzne doby zrelosti a rovnako aj arómy. Naše nové stĺpovité jablone sú veľmi odolné voči chorobám!
Obsah balenia 1ks
ks
13,95 €
  • Pri zakúpení 3 ks / bal. z kategórie Stĺpovité odrody získate zľavu 10% na každý produkt z tejto kategórie.
Predpokladaný termín expedovania
(pri aktuálnom objednaní)
od marca
Objednávacie číslo 160382
- + ks

Doba výsevu, Doba zrelosti, Doba konzumnej zrelosti

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Doba výsevu
Doba zrelosti
Doba konzumnej zrelosti
viac informácií
Botanický názov Malus 'Amboise®'
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Medonosná rastlina ÁNO
Stanovište Slnko
Kvalita voľnokorenné
Výška Do 200 cm

VŠEOBECNÝ NÁVOD PLATNÝ PRE KATEGÓRIU: Stĺpovité jablone Vytlačiť návod

Doba výsadby
Marec až máj a október až po mrazy. Vysadené v kvetináči celoročne.
Hnojenie
Ak sa chce dosiahnuť dobrá úroda ovocia, musí sa dodať príslušná dávka hnojiva. Na druhej strane, nadmerné hnojenie znižuje odolnosť voči chorobám, ovplyvňuje nepriaznivo chuť a obmedzuje skladovateľnosť. Osvedčilo sa každoročné, pravidelné základné hnojenie v neskorej jeseni alebo skoro na jar organickými plnými hnojivami, ktoré sa pri plnom výnose rozšíri o dávky fosforečnato-vápenatých minerálnych hnojív do konca júna. V rokoch dobrej úrody hnojíme dlhopôsobiacimi prostriedkami. V neskorej jeseni zapracovávame do zeme hnojivá obsahujúce humus.
Nežiadúce výhonky

Vzniknuté divé výhony odstránime nožnicami alebo nožom na kmeni.

Môže sa stať, že z podnože alebo kmeňa vyrastú plané výhony - vlky. Tieto je potrebné bezpodmienečne odstrániť. Pri koreňových vlkoch trocha odhrabať.
Ochrana rastlín
Pri akejkoľvek chemickej ochrane proti škodcom na ovocných krovinách sa musí dbať na dodržanie predpísanej ochrannej lehoty až do zberu úrody. Pozor pri zmiešanom pestovaní ovocných stromov s rozdielnym zberom úrody! Voška listová: Saje na špičkách výhonov a na listoch. Pri silnejšom napadnutí sa listy skrútia. Ochrana pri napadnutí: prostriedky proti savému hmyzu. Puklica nebezpečnánapadá predovšetkým oslabené rastliny. Pod oválnym štítom žijúci hmyz odsáva miazgu, svojimi sekrétami znečisťuje listy a plody. Ochrana: postrek pri rašení (zimný postrek).Kvetovka jabloňová Puky kvetov sa neotvárajú, zostávavjú balónového tvaru a zhnednú. Žltkasté larvy požierajú časti kvetov. Ochrana: postrek proti hmyzu pred pučaním kvetov.Obaľovač jablčnýLarva vyžiera plody vo vnútri, čo zapríčiňuje ich predčasný opad. Ochrana: V dobe kladenia vajíčok, koncom mája - začiatkom júna opakovaný postrek proti hmyzu. Chrastavitosť, múčnatka: Olivovozelené a hubovito šedivé škvrny na listoch a plodoch, neskôr opadávanie plodov a obmedzená skladovateľnosť. Ochrana: len preventívna, postrek v cykle 1 - 3 týždne opakovať. Najvhodnejší termín je od polovice mája do polovice júna.
Opeľovanie
DStromy neprinášajú plody hneď po výsadbe. Dĺžka obdobia, kedy stromy neprinášajú úrodu je rozdielna, nedá sa zovšeobecniť. Prvá úroda by mala byť po 3 - 5 rokoch. Pri malých výnosoch je príčinou chýbajúci opeľovač. Dôsledok nesprávneho hnojenia je absencia kvetov. Vysvetlenie a pomoc sa dá poskytnúť len pri znalosti jednotlivých prípadov. Stĺpovité jablone sú samoopelivé.
Pestovanie na balkón
Stĺpovité jablone môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch na balkóne a terase. Základné pravidlo: čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast. Veľkosť črepníka: obsah od 50 litrov.Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1). Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Dávajte pozor na okraj črepníka, aby zem nebola až po úplný okraj, kvôli lepšiemu zalievaniu. Pokiaľ by ste chceli zvoliť vhodný spôsob upevnenia kmienku, existuje jednoduché riešenie. Použite 3 bambusové tyče, ktoré sú o niečo vyššie ako rastlina v črepníku, ako klenbu po kraji črepníka. Na vrchu ich pevne spolu zviažte. Tak vznikne podpera, ktorá nie len dobre vyzerá, ale aj dokonale plní svoj účel. Zavlažovanie: v črepníku potrebujú veľa vody. Obyčajne sa zalievajú raz denne. Zimná ochrana: črepníky postavte na chránené miesto tesne vedľa seba. Pri silných mrazoch sa črepník musí zabezpečiť rúnom. Nezabúdajte, že aj v zime je nutná mierna zálievka. Mráz znižuje vlhkosť pôdy. Preto rastliny častejšie vysychajú než vymŕzajú. Ochrana rastlín: bližšie informácie získate pod témou stĺpovité jablone - ochrana rastlín.
Spon rastlín
1 m odstup, pri ovocnom živom plote dodržujte menší rozostup.
Všeobecný text

Ovocné stromy v trávniku potrebujú otvorenú pätku stromu, ktorú v zime prikryjeme maštaľným hnojom, alebo celoročne mulčujeme.

Úspešná výsadba ovocných stromov závisí od správnej voľby stanoviska a odrody. Osvedčené odrody v príslušných regiónoch sú najlepšou zárukou úrodnosti. Ovocné stromy vyžadujú kyprú, dobre prevzdušnenú pôdu, ktorá sa rýchlo vyhrieva. Studené, zatvrdnuté a neustále mokré pôdy sú pre výsadbu ovocných stromov nevhodné. Zatrávnené plochy pod ovocnými stromami, predovšetkým na ťažkých hlinitých pôdach, vedú ku stvrdnutiu a preto je nutné, aby pôda bola do hĺbky rýľa humózna.
Výsadba

Kolík k vretenovému kríku pripevníme až do koruny pomocou špagátu, alebo iného materiálu, osmičkovou slučkou. Každoročne sa uvoľní a preskúša jeho pevnosť.

Pre ovocné stromy sa vyhĺbia jamy cca 60 cm a hlboké najmenej 40 cm. Dno jamy skypriť (kamenisté dno nie je vhodné). Stromový kolík sa zatlčie doprostred jamy tak, aby siahal tesne pod korunku. Kríkové tvary sa môžu sadiť bez kolíkov. Kordóny a ovocné steny potrebujú oporu. Všetky korene ovocných stromov pred výsadbou čerstvo zastrihneme. Rezná plocha musí byť biela, poškodené korene odstránime. Stromy sadíme tak hlboko, aby miesto očkovania bolo tesne nad povrchom pôdy. Korene prihrnieme zeminou, ušliapeme a rastlinu výdatne zalejeme. Zakrytím miesta výsadby mulčovacou kôrou zabránime vysušovaniu a priaznivo tak ovplyvníme rast. Účinky svetelného žiarenia: Slnečné lúče podstatne ovplyvňujú celý rad faktorov ako sú rast, zrelosť, aróma, sfarbenie plodov a zvyšujú odolnosť voči chorobám, napr. chrastavitosti u jadrového ovocia.
Zavlažovanie
Ovocné stromy potrebujú dostatočnú zálievku väčšinou len po zasadení. Neskôr už zavlažovanie nie je potrebné.
Porovnať vybrané (1)