NAPÍŠTE OBJ. ČÍSLO, ZVOĽTE množstvo A OBJEDNAJTE:

+

Poradňa k produktu

Hruška 'Krvavka' - letná

Hruška 'Krvavka' - letná

Popis

Stará odroda hrušky, ktorá sa prvýkrát uviedla na trh vo Francúzsku ešte v roku 1675. Veľmi sladká dužina je červeno-mramorová, čo je u hrušiek veľmi zriedkavé. Úroda je skorá a garantuje bohatý zber. Zberová zrelosť: polovica augusta až do začiatku septembra, nevhodná na dlhé skladovanie.

Zobraziť viac

Skryť

Novinka
  • Cena 9.95 €

+

-

Veľmi sladká dužina je červeno-mramorová.

Botanický názov Pyrus 'Blutbirne'
Objednávacie číslo 161510
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Kvalita voľnokorenné
Stanovisko Slnko

Výsadba, Doba zrelosti, Doba konzumnej zrelosti

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Doba zrelosti
Doba konzumnej zrelosti

Poradňa

  • Položky označené * sú povinné.

Nenašli ste potrebné informácie k tejto rastline? Chcete sa na niečo konkrétne spýtať? Zašlite nám jednoducho svoju otázku a my sa Vám budeme snažiť v čo najkratšej dobe odpovedať.

Odoslať dotaz

Návod na pestovanie

Vytlačiť návod Rozbaliť všetky Skryť všetko
Doba výsadby
Marec až máj a október až po mrazy. Vysadené v črepníku celoročne.
Hnojenie
Ak sa chce dosiahnuť dobrá úroda ovocia, musí sa dodať príslušná dávka hnojiva. Na druhej strane, nadmerné hnojenie znižuje odolnosť voči chorobám, ovplyvňuje nepriaznivo chuť a obmedzuje skladovateľnosť. Osvedčilo sa každoročné, pravidelné základné hnojenie v neskorej jeseni alebo skoro na jar organickými plnými hnojivami, ktoré sa pri plnom výnose rozšíri o dávky fosforečnato-vápenatých minerálnych hnojív do konca júna. V rokoch dobrej úrody hnojíme dlhopôsobiacimi prostriedkami. V neskorej jeseni zapracovávame do zeme hnojivá obsahujúce humus.
Nežiadúce výhonky
Môže sa stať, že z podnože alebo kmeňa vyrastú plané výhony - vlky. Tieto je potrebné bezpodmienečne odstrániť. Pri koreňových vlkoch trocha odhrabať.
Ochrana rastlín
BPri akejkoľvek chemickej ochrane proti škodcom na ovocných krovinách sa musí dbať na dodržanie predpísanej ochrannej lehoty až do zberu úrody. Pozor pri zmiešanom pestovaní ovocných stromov s rozdielnym zberom úrody! Voška listová Saje na špičkách výhonov a na listoch. Pri silnejšom napadnutí sa listy skrútia. Ochrana pri napadnutí: prostriedky proti savému hmyzu. Puklica nebezpečná Napadá predovšetkým oslabené rastliny. Pod oválnym štítom žijúci hmyz odsáva miazgu, svojimi sekrétami znečisťuje listy a plody. Ochrana: postrek pri rašení (zimný postrek). Chrastavitosť, múčnatka Schadbild: Olivovozelené a hubovito šedivé škvrny na listoch a plodoch, neskôr opadávanie plodov a obmedzená skladovateľnosť. Ochrana: len preventívna, postrek v cykle 1 - 3 týždne opakovať. Najvhodnejší termín je od polovice mája do polovice júna.
Opeľovanie
Stromy neprinášajú plody hneď po výsadbe. Dĺžka obdobia, kedy stromy neprinášajú úrodu je rozdielna, nedá sa zovšeobecniť. Prvá úroda by mala byť po 3 - 5 rokoch. Pri malých výnosoch je príčinou chýbajúci opeľovač. Dôsledok nesprávneho hnojenia je absencia kvetov. Vysvetlenie a pomoc sa dá poskytnúť len pri znalosti jednotlivých prípadov. Odroda: Vhodný opeľovač pre: Alexander Lucas: Clappova, Gute Luise, Conference, Williams Christbirne, Boscova fľaška Vhodný opeľovač pre Benita: Boscova fľaška, Williams Christbirne, Clappova Birnenquitte je samoopeliva Vhodný opeľovač pre Boscova fľaška: Clappova, Conference, Williamsova Vhodný opeľovač pre Canal Red : Williamsova, Conference Vhodný opeľovač pre Clappova: Boscova fľaška, Gellerts Butterbirne, Gute Luise, Williamsova Vhodný opeľovač pre Conference: Gellerts Butterbirne, Clappova, Williamsova, Boscova fľaška Vhodný opeľovač pre Dills Butterbirne: Boscova fľaška, Gellerts Butterbirne, Gute Luise, Williamsova Vhodný opeľovač preGellerts Butterbirne: Clappova, Gute Luise, Williamsova Vhodný opeľovač pre Gräfin von Paris: Boscova fľaška, Gellerts Butterbirne, Clappova, Williamova Vhodný opeľovač pre Gute Luise: Clappova, Conference Kumoi hruška je samoopelivá Vhodný opeľovač pre Nordhäuser Forellenbirne: Williamsova Vhodný opeľovač preTriumph de Vienne: Clappova, Williamsova, Gute Luise Vhodný opeľovač pre Pastorenbirne: Clappova, Williams Christbirne, Gute Luise, Gellerts Butterbirne Vhodný opeľovač pre Präsident Drouard : Clappova, Williamsova, Gellerts Butterbirne Vhodný opeľovač pre Premiere: Clappova, Williamsova, Gellerts Butterbirne Vhodný opeľovač preČervená Williams : Gellerts Butterbirne Vhodný opeľovač pre Williamsova: Clapps Liebling, Gellerts Butterbirne, Conference.
Rez
Výška a bohatosť úrody sa často chybne pripisuje správnej metóde rezu. Omnoho významnejšie je však pridržanie sa raz zvolenej metódy. Výsledkom nesprávneho alebo inou metódou vedeného rezu je úroda nižšia ako u neošetrených stromov. Ovocná stena sa reže na tzv. „krátke drevo. Po výsadbe upevníme zákrpky do steny. Vo februári všetky nové výhony zrežeme až na 3 cm od kmeňa.
Cieľom každej metódy rezu je, medziiným, priviesť k plodom slnečné lúče a vzduch. Túto požiadavku spĺňajú tzv. duté, alebo lievikovité koruny. Používa sa u jabloní, hrušiek a sliviek. Ringlótam, slivkám, marhuliam a čerešniam sa síce dobre darí i bez rezu, ale presvetľovací rez v niekoľkoročných intervaloch zlepšuje kvalitu plodov a uľahčuje zber úrody.
Spon rastlín
Vysoko-, polo-, a štvrťkmene: 6 - 8 m Kry a vysoké kríky: 4 - 5 m vretenové kríky: 2 - 3 m Zvyslé kordóny: 1 - 1,5 m Palnety, kordóny, ovocné steny: 3 - 5 m
Všeobecný text
Úspešná výsadba ovocných stromov závisí od správnej voľby stanoviska a odrody. Osvedčené odrody v príslušných regiónoch sú najlepšou zárukou úrodnosti. Ovocné stromy vyžadujú kyprú, dobre prevzdušnenú pôdu, ktorá sa rýchlo vyhrieva. Studené, zatvrdnuté a neustále mokré pôdy sú pre výsadbu ovocných stromov nevhodné. Zatrávnené plochy pod ovocnými stromami, predovšetkým na ťažkých hlinitých pôdach, vedú ku stvrdnutiu a preto je nutné, aby pôda bola do hĺbky rýľa humózna.
Ovocné stromy v trávniku potrebujú otvorenú pätku stromu, ktorú v zime prikryjeme maštaľným hnojom, alebo celoročne mulčujeme.
Výsadba
Pre ovocné stromy sa vyhĺbia jamy cca ? 60 cm a hlboké najmenej 40 cm. Dno jamy skypriť (kamenisté dno nie je vhodné). Stromový kolík sa zatlčie doprostred jamy tak, aby siahal tesne pod korunku. Kríkové tvary sa môžu sadiť bez kolíkov. Kordóny a ovocné steny potrebujú oporu. Všetky korene ovocných stromov pred výsadbou čerstvou zastrihneme. Rezná plocha musí byť biela, poškodené korene odstránime. Stromy sadíme tak hlboko, aby miesto očkovania bolo tesne nad povrchom pôdy. Korene prihrnieme zeminou, ušľapeme a rastlinu výdatne zalejeme. Zakrytím miesta výsadby mulčovacou kôrou zabránime vysušovaniu a priaznivo tak ovplyvníme rast. Ovocné stromysa musia pri sadení zrezať. Pri reze koruny ponecháme 3 - 5 dobre rozmiestnených korunových výhonov a tie skrátime u malvíc o 1/3 a u kôstkovíc na 2/3 ich pôvodnej dĺžky asi v rovnakej výške na vonkajšie očko. Stredný výhon ponecháme o niečo dlhší. Všetky ostatné korunové výhony odstránime až pri kmeni. Účinky svetelného žiarenia: Slnečné lúče podstatne ovplyvňujú celý rad faktorov ako sú rast, zrelosť, aróma, sfarbenie plodov a zvyšujú odolnosť voči chorobám, napr. chrastavitosti u jadrového ovocia.Vretenové kríky, tzv. zákrpky, potrebujú vždy doplnkovú podporu - vhodné aj pre bobuľoviny.
Kolík k vretenovému kríku pripevníme až do koruny pomocou špagátu, alebo iného materiálu, osmičkovou slučkou. Každoročne sa uvoľní a preskúša jeho pevnosť.
Zavlažovanie
Ovocné stromy potrebujú dostatočnú zálievku väčšinou len po zasadení. Neskôr už zavlažovanie nie je potrebné.
Zimná ochrana
Ovocné stromy nevyžadujú žiadnu zimnú ochranu. V oblastiach, ktoré sú pre ovocie príliš chladné, z nich môžete na chránenom južnom stanovišti vytvoriť kordón a dodatočne použiť na ochranu čečinu.

Súvisiaci tovar