NAPÍŠTE OBJ. ČÍSLO, ZVOĽTE množstvo A OBJEDNAJTE:

+

Návod na pestovanie

Poradňa k produktu

Ruža 'Barkarole®'

Ruža 'Barkarole®'

Vypredané!

Popis

Krovinatá ruža s kvetmi na dlhých, pevných stopkách, trvácna (vhodná do váz). Prekrásne kvitne až do neskorej jesene. Zdravé bohaté olistenie.

Zobraziť viac

Skryť

  • Cena 6.99 €

Vypredané!

Ušľachtilá ruža v tmavočervenej!! Voňavá .

Botanický názov Rosa 'Barkarole®'
Objednávacie číslo 110300
Výška dospelej rastliny do 80 cm
Kvet k rezu Áno
Zazimovanie Odolné voči mrazu
Kvalita voľnokorenné
Stanovisko Slnko

Výsadba, Doba kvitnutia

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Výsadba
Kvitnutie

Poradňa

  • Položky označené * sú povinné.

Nenašli ste potrebné informácie k tejto rastline? Chcete sa na niečo konkrétne spýtať? Zašlite nám jednoducho svoju otázku a my sa Vám budeme snažiť v čo najkratšej dobe odpovedať.

Odoslať dotaz

Návod na pestovanie

Vytlačiť návod Rozbaliť všetky Skryť všetko
Doba výsadby

Marec až máj a október až po mrazy. V črepníku celoročne.

Hnojenie
Rozličné podľa druhu pôdy a klimatických podmienok. V zime sa osvedčilo prikrytie pôdy maštaľným hnojom, ktorý sa na jar plytko zapracuje. Letné pokrytie pôdy kompostom, drtenou kôrou alebo rašelinou zabezpečí rovnomernú pôdnu vlhkosť. K vlastnému hnojeniu sa používajú organické a minerálne hnojivá. Pri dostatočnom pohnojení maštaľným hnojom nie je nutné hnojenie fosforom. V súčasnosti existuje niekoľko dobrých druhov hnojív založených tiež na minerálnej báze, ktoré obsahujú všetky výživné látky potrebné pre ruže. Vyvarujte sa jednostranného a neskorého (po 1. auguste) dávkovania dusíka, ktorý nepriamo ovplyvňuje výskyt múčnatky.
Na balkóne atď.
Ruže sa môžu pestovať aj v nádobách na balkóne, či terase. Základné pravidlo: Základné pravidlo: čím väčší črepník použijeme, tým lepší je rast. Veľkosť črepníka: obsah od 20 litrov. Dno črepníka musí mať otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Na spodok črepníka dajte 5 cm vrstvu štrku pre lepšiu drenáž. Vrstvu zakryte rúnom, aby sa pôda nepremiešala so štrkom. Použite zmes dobrej záhradnej zeme a rašeliny (pomer 1:1) Dávajte pozor na okraj črepníka, aby zem nebola až po úplný okraj, kvôli lepšiemu zalievaniu. Sadia sa tak hlboko, aby miesto očkovania bolo aspoň 1 cm pod zemou. Hnojenie: použite hnojivo určené priamo na ruže. Ruže potom krajšie kvitnú a sú odolnejšie. Rez: režte ich ako ostatné ruže. Bližšie informácie získate pri téme ruže ušľachtilé - rez. Zavlažovanie: vysadené v črepníku potrebujú bohatú zálievku. Bežne sa zalievajú raz do dňa. Zimná ochrana: nádoby postavte tesne vedľa seba na chránené miesto. Počas silných mrazov prikryte nádoby rúnom. Nezabúdajte, že aj v zime je nutná mierna zálievka. Mráz znižuje vlhkosť pôdy. Preto rastliny častejšie vysychajú než vymŕzajú. Ochrana rastlín: bližšie informácie nájdete pod témou ruže ušľachtilé - ochrana rastlín.
Nežiadúce výhonky
Stáva sa, že pod miestom naočkovania vyženú divé, nežiadúce výhonky. Väčšinou ich spoznáme podľa svetlejšieho olistenia. Treba ich odstrániť, najlepšie odtrhnúť. Môžu sa však aj odstrihnúť priamo v mieste vyhnania.
Ochrana rastlín
Ruže obľubujú slnečné stanoviská. Pôda musí byť hlboká a priepustná. Veľa krát je náchylnosť rastlín na choroby spôsobená zlým stanoviskom. Vošky ružové Vysávajú listy, špičky výhonkov a mladé púčiky. Ich výskyt stúpa v období sucha. Pri silnejšom napadnutí postriekať vhodným prostriedkom. Pilatka dreňová Spôsobuje pokrútenie výhonkov smerom nadol, čo je dôsledok požierania drene výhonku larvou. Ochrana: Napadnuté výhonky odrežeme až po dutú časť stonky. Pri rozsiahlejšom výskyte použijeme vhodný postrek. Vyrezaním výhonu nájdeme vyžranú chodbičku pilatky. Napadnutý výhon po odrezaní spálime. Múčnatka ružová pravá Táto huba vytvára belavé povlaky na listoch, výhonkoch a púčikoch. Jej výskyt podporuje nesprávne hnojenie (vysoký obsah dusíka), studené a vlhké pôdy, tienené stanovištia vo vnútorných dvoroch, ohraničené priestory s nedostatočným prúdením vzduchu. Ochrana: Napadnuté výhonky odstrihnúť a spáliť! Preventívna ochrana - týždenné postreky, ktoré sa musia striedať. V počiatočnom štádiu sa huba nachádza na povrchu listov, neskôr zmenou teploty a vlhkosti prenikne dovnútra. Preventívne postreky vytvoria obal, ktorý zabráni prieniku do listov. Čierna škvrnitosť Tvorí na povrchu listu okrúhle hnedé až čierne škvrny, ktoré vedú pri väčšom napadnutí v neskorom lete a na jeseň k úplnému opadávaniu listov. Takto oslabené rastliny trpia ešte v dvoch nasledujúcich rokoch. Postreky proti hubovitému ochoreniu a savým škodcom by mali byť prevádzané preventívne, v apríli až septembri, v 10 - 14 dňových intervaloch počínajúc vyrašením na jar.
Neklamným znakom čiernej škvrnitosti sú načernalé škvrny na zažltnutých, neskôr opadaných listoch.
Rez
Zimný rez:Pred začiatkom zimy sa všetky výhony - podľa sily rastu odrody - zostrihnú na rovnakú výšku cca 30 - 50 cm. Jarný rez: Po zime nasleduje hlbšie zrezanie. Všetky staršie a slabšie výhony sa úplne odstránia. Ponechá sa 3 - 5 dobrých výhonov, ktoré sa zostrihnú na 2 až 3 očká (cca 10 - 15 cm), podľa intenzity rastu strihanej odrody. Letný rez: Odkvitnuté kvety zostrihnúť (na druhú listovú stopku - počítané zhora), podporuje to rast nových výhonkov a kvetov. Nižšie zrezanie rastlinu oslabuje a znižuje jej kvitnutie.
A: Zimný rez B: Jarný rez C: Letný rez
Spon rastlín
cca 35 x 35 cm
Všeobecný text
Ruže obľubujú slnečné a teplé stanovištia. Pre svoj zdravý rast potrebujú hlbokú, humóznu a kyprú pôdu vo voľnej, nie zo všetkých strán chránenej polohe.
Výsadba
Zasielané ružové kry sú pripravené na výsadbu. Odstráňte fóliu z koreňov a celý zemný bal vložte na niekoľko hodín do vody. Jama pre rastlinu musí byť tak hlboká a široká, aby sa mohla okolo koreňov doplniť zemina. Miesto očkovania musí byť asi 2 cm pod zemou. Korene prikryť zemou, pritlačiť a dobre zaliať. Po vysadení ker prihrnieme, aby bol chránený proti vysúšaniu a mrazu. Nikdy nesaďte ruže po ružiach, lebo tam je pôda unavená. Do starého ružového záhonu môžete nové ruže nasadiť až po 6 - 8 rokoch. Ak je to nutné skôr, treba vymeniť zem až do hĺbky 50 cm. Nezáleží na tom, či tam ruže boli jeden, alebo viac rokov.
Pri jesennej, alebo jarnej výsadbe musia byť ruže zahrnuté. Odhrnú sa až na jar po vyrašení - najskôr 4 týždne po výsadbe.
Zavlažovanie
Hlboké korene ruží zabezpečujú i v lete dostatočné zásobovanie vodou. Pri potrebe ďalšieho zavlažovania je dôkladná zálievka (30 l/m2) lepšia, ako denné slabé polievanie. Nikdy nezalievať ruže pri vysokých teplotách, len ráno a večer.
Najvhodnejšie polievanie je pomocou hadice ku koreňom, čím sa chránia puky a kvety a zabráni sa tak napadnutiu rastliny múčnatkou.
Zimná ochrana
Správne vyzretie výhonu je najlepšou ochranou voči mrazu. Ukončenie výhonu v nesprávnom termíne spôsobuje, že výhonky sa dostatočne neotužujú a prechádzajú do zimy oslabené. Osvedčilo sa nahrnutie lístia alebo čečiny.
Najlepšou zimnou ochranou je nahrnutie výhonov zeminou. Prikryť ich môžete rúnom, čečinou alebo mulčovacou zmesou.

Súvisiaci tovar