Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

4 tipy pre pestovanie stromov vlašského orecha

Pestovanie vlašského orecha je pomerne jednoduchá záležitosť a často sa tento druh orecha zaobíde aj bez sebemenšieho pričinenia záhradníka. Čo však v prípade, keď orech nechce rásť, prípadne nemá žiadnu úrodu? Tieto 4 tipy vám pomôžu naštartovať mladé stromy k ich rastu a tie staršie podporiť v úrodovosti. Základom je však správne stanovisko, ktoré je pri rozrastených stromoch už nemožné zmeniť, avšak stále môžeme prispieť k jeho lepšej úrode. Ak máte v pláne orech ešte len zasadiť, základom je výber správnej sadenice. Zdravá sadenica nám totiž zaručí správnu obranyschopnosť orecha, ale aj jeho odolnosť voči parazitom či viacerým ochoreniam. Prečítajte si  tieto 4 tipy, ktoré sú cestou k tej najlepšej úrode!

 

1. Kupujeme len kvalitné sadenice

Kvalitné sadenice orecha sú základom perspektívneho pestovania. Orech kráľovský je možné pestovať aj zo semena, kedy však kvalita danej sadenice nie je zaručená. Okrem iného trvá veľmi dlhý čas kým toto semeno vyklíči a stane sa z neho základný pník vhodný pre výsadbu orecha. Rovnako nie je zaručená ani úroda a ochrana proti škodlivým parazitom. Hoci orechy nebývajú náchylné na parazity ani mnohé choroby, sadenice zo semena môžu mať porušenú obranyschopnosť čo sa môže časom ukázať ako veľmi veľká prekážka.

 

2. Obíjanie orecha nie je len starou tradíciou

Mnohí z nás si iste pamätajú ako sa u babky na dedine pravidelne obíjali stromy orecha veľkými palicami. Tento zvyk sa vykonáva vtedy, keď má orech narodených príliš veľa úrody, pričom ich kvalita nie je zaručená. Práve v tomto období je na rade obúchavanie orecha, kedy niekoľko plodov spadne na zem s tým, že orech bude automaticky vyživovať zvyšné a kvalita úrody bude zasa o čosi vyššia. Obíjanie orecha nie je potrebné vykonávať každý rok, niekedy stačí raz za 2 až 3 roky.

 

3. Kvalitná úroda si vyžaduje starostlivosť

Čo z veľkej a kvalitnej úrody, keď ju nevieme správne uskladniť a už po pol roku sa objaví na jednotlivých orechoch čierna pleseň? To, ako uskladniť orechy je bermudskym trojuholníkom najmä pre začiatočníkov v pestovaní orechov. Základom je dôkladné vysušenie plodín tak, aby sme ich ďalej mohli pohodlne skladovať bez strachu, že o úrodu prídeme po takej námahe.

 

4. Orech nie je dobrým susedom

Nemáme namysli konkrétne vašich susedov, skôr tých, ktorí dotvárajú flóru vašej záhrady. Ak vysadíme orech v záhrade plnej dekoratívnych či účelových rastlín, nemôžeme čakať veľký úspech. Pod korunou orecha sa neurodí takmer nič. Neurodí sa ani zelenina, ovocie a dokonca problém má aj bežná tráva. Listy orechov sú pre mnohé zvieratá jedovatou bylinou a pre ľudí je orech jedovatý len za veľmi špecifických okolností. Do záhrady si preto orech nesadíme, pokiaľ nie sme zmierení s faktom, že v jeho najbližsom okolí sa nám nič viac neurodí.

 

Orechy sú plodinami, ktoré môžeme využiť nie len pri konzumácií, ale aj pri medicíne. Vhodné sú pre riešenie širokospektrálnych zdravotných problémov, ale vhodné sú aj pre skrášľovacie masky na tvár. Pri dennej dávke orechov môžete spozorovať viaceré, veľmi pozitívne, účinky na naše zdravie. Či už sa to odzrkadlí vo vašej nálade, energií, pri zlepšení gastroenterologických problémov, alebo vám chutia len tak, do musli.