Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

5 tipov, ako sa postarať o trpasličí orgován

Orgován je vo všeobecnosti veľmi efektný doplnok záhrady, ktorý navyše rozvoniava na niekoľko metrov od svojho pôsobenia. Veľké voňavé okvetenstvá zhlukujúce sa do pozdĺžneho tvaru môžu nadobúdať rôzne farby a farebné kombinácie. Orgován patrí do kategórie listnatých okrasných drevín, ktorým sa vo všeobecnosti darí vo väčšine typov zeme. Nevyhovujúcou zeminou je ílovitá zem, ktorá je pre tento druh kra nevýživná. Pestovanie orgovánu je nenáročné a zvládne ho aj úplný začiatočník. 

 

Ako pestovať orgován? 

Pestovanie orgovánu nevyžaduje veľa pravidiel na to, aby sme dosiahli efektný a bujný ker. Základom je výber správneho stanoviska, ktoré by malo byť slnečné či v polotieni. 

 

Orgován a jeho výsadba 

 

Výsadbu orgovánu vykonávame počas dvoch turnusov, a to od marca do mája a od októbra až do mrazov, ktoré nastávajú  často od polovice novembra v závislosti od kraja. Orgovánu vyhovuje dobre priepustá, humusovitá zem s dostatkom živín. 

 

Pred vykopaním jamy umiestnime orgován v bale do vedra s vodou tak, aby korene nasiakli vodu. Počas tejto doby kopeme jamu, ktorej šírka by mala byť 40 centimetrov a hĺbka aspoň 30 centimetrov tak, aby v nej boli korene rovnomerne rozložené a nepoškodené. 

 

Ak máme pripravenú jamu vyberieme orgován z balu a dáme sa do kontroly jednotlivých koreňov. Všetky korene skrátime asi o polovicu a tie, ktoré sú poškodené, zlomené či napadnuté hnilobou či inou chorobou úplne odstránime. 

 

Do jamy nalejeme vodu, vložíme orgován a prihrnieme zemou z balu, ako aj zvyšnou vykopanou zeminou. Zem udupeme a sadeniu výdatne polievame niekoľko nasledujúcich dní tak, aby sme podporili rast nových korienkov. 

 

Zalievanie a hnojenie orgovánu

 

Orgován si nevyžaduje žiadnu špeciálnu zálievku. Staršie a značne hustejšie rastliny nepotrebujú špeciálnu zálievku ani počas horúcich dní. Malé kríky orgovánu počas niekoľkých prvých rokov od výsadby zalievame. Vďaka veľkým, jemným a plochým listom sa voda z rastliny rýchlejšie vyparuje. Väčšie orgovány však majú pevné a hlbokopodsadené korene, ktoré si dokážu čerpať zásobu vody aj z podzemných zdrojov. 

 

Hnojenie orgovánu nie je potrebné. Ak však chceme zadovážiť orgovánu dostatok živín, najmä ak je orgován posadený v ťažkej pôde, môžeme na začiatku jari aplikovať hnojivo pre kvitnúce kry. Dôležité je, aby sme niekoľko dní po aplikácií tohto hnojiva dopriali rastline zálievku. Bez zálievky by sme mohli dopáliť korene rastliny. 

 

Orgován a jeho rez

 

Rez orgovánu nie je potrebný. Trpasličí orgován netreba rezať vôbec. Bežné kultivary orgovánu nie je nutné rezať. Rez vykonávame jedine v prípade, ak sa rastlina nachádza v limitovanom priestore, prípadne ak chceme privodiť rastline určitý tvar. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Orgován, rovnako ako aj trpasličí orgován, sú okrasné listnáče, ktoré nie je nutné pripraviť na zimu špeciálnym spôsobom. Všetky kultivary orgovánu sú mrazuvzdorné. Ak si však chceme byť istý, prípadne ak je orgován vysadený v oblasti kde prevládajú dlhotrvajúce mrazy či extrémne zmeny teplôt, odporúčame orgován prikryť mulčom či lístím. 

 

Ochrana pred škodcami je nutná v prípade, ak orgován napadnú parazity či kolektívne ochorenia. Väčšinu problémov spôsobených zmenou farby listov, nedostatočného kvitnutia aj po splnení všetkých podmienok, je problémom nesprávne hnojenie či jeho dávkovanie. Húsenice či larvy pracne z orgovánu zbierame a ničíme, rovnako ako vošky, na ktoré reaguje vhodným postrekom.