Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

6 osvedčených spôsobov ako sa zbaviť buriny v záhrade

Je tu leto a s ním zakvitajú všetky záhrady a sady. Kvety a úžitkové rastliny však nie sú jedinými obyvateľmi našich záhonov. Nejeden záhradkár musí pravidelne čeliť burine v záhrade. Preto vám prinášame 6 overených tipov ako sa zbaviť buriny.

 

Čo je burina

Každý záhradkár si môže pod slovom burina predstaviť niečo iné. Vo všeobecnosti by sa dala burina definovať ako rastlina, ktorá neprináša človeku žiadny úžitok. Zároveň odčerpáva vodu a živiny z pôdy iným úžitkovým plodinám. Takúto definíciu si však môže každý vysvetliť po svojom. Zatiaľ čo pre jedného môže byť púpava v záhrade najväčšou pohromou, iného môže potešiť ako liečivá rastlinka vhodná na prípravu čaju. Predstavme si teda najčastejšie druhy rastlín považovaných za škodcov.

 

Najčastejšie druhy burín

Praslička roľná je trváca rastlina rastúca najmä v dostatočne vlhkých pôdach.

 

Púpava lekárska rastie často na mimoriadne polievaných plochách ako sú napr. trávniky. Rozmnožuje sa semenami ako aj koreňmi.

 

Pichliač roľný je rýchlo sa množiaca burina s koreňmi dlhými niekoľko desiatok centimetrov.

 

Mak vlčí sa rozmnožuje veľmi rýchlo a to najmä semenami.

 

Skorocel väčší síce má liečivé vlastnosti, škodí však našim trávnikom.

 

Hluchavka purpurová vyrastá najmä v neudržiavaných častiach záhrad, napr. pozdĺž plotov, pod stromami a pod.

 

Žihľava dvojdomá je nepríjemná najmä pri kontakte s kožou. Rozmnožuje sa prostredníctvom plazivých úponov.

 

Pupenec roľný sa prichytáva na plotoch a iných rastlinách. Rovnako ako pichliač roľný má pomerne dlhé korene.

 

Ako sa zbaviť buriny

Burinu môžeme odstrániť buď chemicky (postrekom na burinu) alebo bez použitia chemických prostriedkov. Klasický chemický postrek na burinu je dostupný v každom zahrádkárstve.

 

1. Pokiaľ ale chcete staviť na nechemické riešenie, môžete si veľmi jednoducho vyrobiť postrek aj doma, z bežne dostupných surovín. Stačí naliať ocot (obyčajný alebo jablčný) do nádobky s rozprašovačom a postriekať ním postihnuté časti záhrady.


2. Ak bojujete s odolnejšou burinou, môžete silu takéhoto octového postreku zvýšiť pridaním kuchynskej soli, prípadne aj saponátu na umývanie riadu. Treba si však vybrať taký čas, kedy sa v najbližších 24 hodinách neočakávajú dažďové zrážky, aby sa takýto herbicíd nerozniesol do pôdy a nezasiahol aj úžitkové plodiny.


3. Ďalším účinným bojovníkom proti burine je vriaca voda naliata priamo na burinu.


4. S burinou sa dá bojovať aj mechanickým spôsobom. Či už vytrhávaním buriny aj s koreňmi, alebo mulčovaním, kedy nasypete okolo úžitkových rastlín mulč (drť), aby sa tak zabránilo prístupu slnka k pôde.


5. Ďalšími mechanickými spôsobmi sú prikrývanie pôdy svetlo-nepriepustnou fóliou proti burine, prípadne mechanické zábrany. Mechanické zábrany sú vlastne drevené ohrady, ktoré ohraničujú menšie políčka od okolitej pôdy s vyšším násypom zeminy.