Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Acer palmatum: Podmanivý javor dlaňovolistý

Javor dlaňovolistý predstavuje zaujímavý druh javora, ktorý pochádza z ďalekých kútov Ázie. Miestom jeho pôvodného výskytu sú krajiny Čína, Japonsko a Taiwan. Botanický názov javora dlaňovolistého je acer palmatum. Zaraďujeme ho medzi japonské javory, ktoré sa vyznačujú svojou podmanivou krásou a patria medzi najkrajšie okrasné dreviny. Zaujme vás svojou eleganciou a dekoratívnym tvarom. S jeho pomocou si môžete doma ľahko navodiť orientálnu atmosféru evokujúcu japonské záhrady. Oku lahodí predovšetkým počas jesenných mesiacov, keď sa jeho listy sfarbia nádhernou purpurovo červenou farbou. V záhradách sa používa na zjemnenie hranatých čŕt kameňov, či rastlín. Hodí sa do výsadby k jazierkam, do skaliek, do predzáhradiek i do menších priestorov. Pôsobí ako stredobod výsadby a tiež ako atraktívny solitérny prvok. Výnimočne dobre ukáže, ak sa v jeho zákulisí nachádzajú  tmavé ihličnany.

 

Ako acer palmatum vyzerá?

O tomto druhu môžeme povedať, že je to strom malého vzrastu, ktorý dosahuje výšku približne 2 až 4 metre. Rastie pomaly a skôr do šírky než do výšky. Vyznačuje sa kaskádovitými konármi, ktoré vytvárajú hríbovitý previsnutý tvar. Tento javor patrí k opadavým krom s hustými jemne niťovitými listami. Listy sú dlhé 4-12 centimetrov a identicky široké. Sú predĺženého dlaňovitého tvaru, ostro rozdelené s piatimi, siedmimi alebo deviatimi špicato zakončenými lalokmi. Listy pôvodného druhu sa v jeseni sfarbujú na červeno, avšak existujú vyšľachtené kultivary, ktoré sú takto sfarbené počas celého roka.

 

Ako sa javor dlaňovitolistý pestuje?

Javor dlaňovitolistý je zaujímavý nielen svojím sfarbením, no tiež stupňom náročnosti pestovania. Acer palmatum je celkom náročný na pestovanie, no ak sa oň budete zodpovedne starať, odvďačí sa vám svojou krásou. K docieleniu plnosti červenej farby listov je potrebné rastline dopriať zodpovednejšiu starostlivosť a zaistiť jej potrebné podmienky k pestovaniu.

 

Pri javore dlaňovolisotm je výber miesta výsadby veľmi dôležitý, pretože sa môže stať, že sa nevyfarbí tak, ako by sme chceli. Situujte ho skôr do polotieňa, neznáša priame svetlo. Javor uprednostňuje úrodné, vlhké a priepustné pôdy s kyslejším pH. V ťažkej zásaditej pôde by sa mu nedarilo. Rastlinu sa odporúča vysadiť do malého vyvýšeného záhonu, ktorý vytvoríme zo zmesi piesočnatej nevápenatej pôdy a kompostu z lístia.

 

Ako sa o javor dlaňovolistý starať počas roka

Počas leta javor pravidelne zalievame, ale musíme dať pozor na to, aby sme ho nepremokrili. Hnojíme iba veľmi opatrne, ak bude javor prehnojený, nezafarbí sa nám správne. V zime mladé rastliny zakrývame, keďže sú náchylné k namŕzaniu. V dospelosti je už strom otužilý a dokáže sa po zime účinne regenerovať. Javor dlaňovolistý si nevyžaduje pravidelné orezávanie. Ak však chceme rastlinu orezať a tým korigovať jej vzhľad, robíme to v lete. Zimné strihanie znáša javor veľmi zle. V lete sa rany po reze hoja oveľa lepšie.

 

Kúpte si krásny javor dlaňovolistý