Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Actinidia arguta: Poznáte netradičné viti-kiwi?

Actinidia arguta, alebo aj viti-kiwi, je úžasná odroda tropického ovocia, ktorú môžeme s ľahkosťou pestovať aj v našich končinách, a to vďaka charakteru mrazuvzdornej rastliny. Táto rastlina si vyžaduje slnečné stanovisko, ktorej súčasťou musí byť aparát, najlepšie mriežka, na ktorú sa môže viti-kiwi popínať. Plody môžeme očakávať už po 2. roku od doby výsadby pričom sú plody kiwi menšie a plne konzumovateľné aj so šupkou. Actinidia arguta je samoopelivá rastlina exotického ovocia, a preto sa nemusíte zaťažovať s výsadbou samčej či samičej rastliny zvlášť. 

 

Ako pestovať Actinidia arguta - viti kiwi? 

Tejto odrode kiwi vyhovuje turnus výsadby od marca do mája a od septembra do októbra, rovnako ako väčšina popínavých rastlín. Ako sme spomenuli vyššie v článku, toto kiwi je samosprašné (samoopelivé), a preto nepotrebuje ďalšiu rastlinu pre dosiahnutie úrody. Viti-kiwi môžeme pestovať ako vo voľnej pôde záhrady, tak aj v črepníku na balkóne, terase. Základom je však dostatočný priestor pre jeho rast, nakoľko sa dorastá až do výšky približne 3 metrov!

 

Actinidia arguta a jeho výsadba

 

Výsadbu započíname vo vyššie spomínaných turnusoch, počas ktorých je pôda stále priepustá a teplota vzduchu neprevyšuje 30 stupňov Celzia. Viti-kiwi vysádzame na slnečné stanovisko, pričom spĺňame podmienku záveternej strany. V prípade, že nezabezpečíme kiwi záveterné miesto, ľahko môžeme prísť ešte o nezrelé plody ktoré držia na jemnej stonke, a teda môžu vplyvom vetra ľahko opadať 

 

Ak sme zvolili správne stanovisko, začneme hĺbiť jamu, ktorej rozmery by mali byť 5x násobok balu s rastlinou - dávame si pozor, aby sme rastlinu neposadili príliš hlboko do zeme! Nie je nutné dopĺňať hnojivo či aditíva zlepšujúce kvalitu pôdy - na záver postačí dôkladná zálievka. 

 

Počas výsadby je nutné myslieť aj na aplikáciu mriežky, či podpornej steny pre rast kiwi, ktorá by mala dosahovať do výšky približne 3-4 metrov. 

 

Výsadba viti-kiwi na balkón 

 

Actinidia arguta môže byť plodnou rastlinkou, ktorú môžeme bez výčitiek vysadiť do črepníka a umiestniť ju napr. na balkón. Základným predpokladom správneho pestovania s množstvom úrody je fakt, že viti-kiwi potrebuje dostatočne veľký črepník, aspoň 30 l,  slnečné stanovisko a podpornú konštrukciu. 

 

Zalievanie a hnojenie Actinidia arguta

 

Pri zalievaní viti-kiwi sa sústreďujeme najmä na dobu hnojenia a priemerné teploty počas daného mesiaca. Kiwi potrebuje zálievku aj počas chladnejších dní, kedy si vystačí s málom vody. Ak sme však viti-kiwi pohnojili, musíme dbať na zálievku vo väčšom objeme tak, aby hnojivo nespálilo korene rastliny, ktoré môžu následnej uhynúť. 

 

Viti-kiwi a rez

 

Viti-kiwi si vo všeobecnosti nevyžaduje takmer žiadny rez, avšak po niekoľkých rokoch vykonávame omladzujúci a prierieďujúci rez, ktorého cieľom je znovuobnovenie vitality rastliny. Prvý rez vykonávame po 3.-4. roku, kedy sa jedná o skrátenie minuloročných výhonov približne o 3-5 očiek. Rez vykonávame počas zimy, kedy odľahčíme rastlinu od výživy týchto výhonkov. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Viti-kiwi je mrazuvzdorné, avšak aj napriek tomuto faktu sa snažíme znížiť prechod z jesenných teplôt na teploty zimy. Použiť môžeme vhodné prostriedky (mulč, slama, čečina,..), ktoré naukladáme ku rastline tak, aby sme vytvorili aspoň čiastočnú tepelnú izoláciu. 

Škodci pre toto exotické ovocie nepredstavujú takmer žiaden problém. Vyskytnúť sa môžu vošky, ktorých prítomnosť odstránime vhodný m postrekom. Ak však jedna rastlina disponuje voškami, preventívne musíme postriekať aj ostatné rastliny v dosahu niekoľkých metrov.