Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Aj Mexiko má svoju odrodu čučoriedky

Čučoriedka so zaujímavou asociáciou k štátu odkiaľ pochádza. Mexická čučoriedka je pomerne neznámou odrodou čučoriedky v našich končinách, pričom jej podmienky pestovania nie sú vôbec náročné. Táto odroda čučoriedky presne zapadá do zemepisných šírok Slovenska a hoci je zazimovanie pre ňu dôležitým obdobím, pri správnej starostlivosti sa z aromatických a chutných plodov môžete tešiť aj o rok.

 

Ako pestovať mexickú čučoriedku?

Hoci si mnohí z nás predstavujú Mexiko ako slnečnú krajinu plnú horúcich dní, pestovanie tejto čučoriedky nevyžaduje práve slnečné stanovisko. Táto skromná rastlina sa uspokojí aj s tienistým zázemím, pričom polotieň je pre ňu ideálom. Rovnako ako aj stanovisko, pôda by nemala byť presýtena vodou, humózne prostredie znáša len ťažko.

 

Mexická čučoriedka a jej výsadba

 

Mexická čučoriedka je odrodou, ktorá sa prispôsobí nášmu podnebnému pásmu. Znesie veterné a sychravé počasie počas jari a jesene, rovnako jej nerobia problémy silné horúčavy. Komplikácie nastávajú s prichádzajúcimi studenými dňami, kedy prenášame čučoriedku do vnútorných priestorov. Zima tejto čučoriedke nevyhovuje o čom svedčí aj fakt, že už pri -5 stupňoch Celzia by sme mohli riskovať jej úhyn.

 

Výsadbu z tohto dôvodu prevádzame do črepníka, ktorý disponuje dierami na svojom dne. Tieto diery sú potrebné najmä z dôvodu prirodzenej regulácie vody, teda rastlina si vezme toľko, koľko akuálne potrebuje. Základom celej výsadby je vhodne zvolený substrát, pričom môžeme zohnať substrát špecializovaný pre výsadbu čučoriedok, ktorý je najideálnejší.

 

Táto záhradnícka zmes zoskupuje všetky potrebné živiny, ktoré mladá rastlina dorastajúca do výšky približne 100 centimetrov, potrebuje.

 

Nezabúdame rastlinu pravidelne prevzdušňovať okopávaním, neokopávame však príliš hlboko. Pri hlbšom okopávaní môže dôjsť k porušeniu hlavných či vedľajších koreňov, čo môže oslabiť budúcu úrodu.

 

Zalievanie, hnojenie a rez

 

Zalievanie je vhodné vykonávať každý deň, najlepšie počas skorého rána, prípadne večer. Dbáme na to, aby sme polievali rastlinu ku koreňom - zalievanie na listy by moho spôsobiť ich spálenie hoci by sa rastlina na slnku nenachádzala. Mexická čučoriedka, Fuchsia Arborescens, je rastlinou, ktorej vyhovuje mierne suchá pôda s pravidelnou zálievkou.

 

Hnojenie je dôležité pre získanie skorej a kvalitnej úrody. Najlepším spôsobom prihnojovania je aplikácia dlhodobého hnojiva, ktoré sa premieša so substrátom už počas výsadby.  Životnosť tohto hnojiva je limitovaná a preto môžeme v ďalšom hnojení pokračovať podľa pokynov na príručnom obale. Aby sme zbytočne neporušili prevzdušňovaním koreňový systém v črepníku, aplikujeme granulované hnojivo, ktoré jemne zapracujeme do pôdy.  Ak sme sa rozhodli pre aplikáciu tekutého hnojiva, ubezpečíme sa, že čučoriedka je poliata, inak by mohlo dôjsť k spáleniu listov a koreňov vplyvom agresivity hnojiva.

 

Rez čučoriedky mexickej vykonávame začiatkom skorej jari vtedy, keď je rastlina stále umiestnená v interiérových priestoroch. V prvých rokoch neuvažujeme nad zmladzovacím rezom, ktorý by mohol pripraviť sezónu o úrodu v snahe rozšíriť korunu. Na začiatku jari však aplikujeme rez, vďaka ktorému skorigujeme formu koruny a určíme, akým smerom budú výhonky rásť a to na základe strihania podľa púčikov.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Mexická čučoriedka je prispôsobivá rastlina, avšak zimou môžeme docieliť jej nechcený úhyn. Už v októbri môžeme čučoriedku premiestniť do vykurovaných miestností s dostatkom slnka. Čím vyššiu teplotu čučoriedke doprajeme, tým väčší objem zálievky bude vyžadovať.

 

Múčnatka, či vošky. Práve tieto dva parazity sa najčastejšie objavia na listoch a stonkách tohto druhu čučoriedky. Najčastejšie je príčinou voľba zlého stanoviska s nevyhovujúcim charakterom pôdy , teda tienisté stanovisko a príliš vlhká pôda. Najúčinnejšia je reakcia v podobe postreku, pričom preventívne ošetrujeme aj rastliny pestované v ich blízkosti.