Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Aké má levanduľa účinky a využitie?

Levanduľa je často vyhľadávaná pre svoje upokojujúce účinky na nervový systém. Do kúpeľa za účelom relaxácie ju pridávali už starovekí Gréci. Aj naše staré mamy vedeli o liečivých účinkoch tejto zázračnej rastliny. Pod vankúš nám vkladali voňavé levanduľové vrecúška. Vďaka nim sme sa vždy dobre vyspali. Ale ak vám robí problém zaspať, urobiť si môžete aj šálku levanduľového čaju. Ten pomáha tiež. Môžu za to silice, ktoré levanduľa obsahuje.

 

Levanduľa je však známa aj svojimi dezinfekčnými účinkami alebo ako odpudzovač rôznych druhov hmyzu, napríklad molí. Ak sa chcete zbaviť aj kliešťov a komárov, rozrieďte pár kvapiek levanduľovej silice s vodou a nastriekajte si ju na oblečenie. Pri prechádzke hustou trávou alebo lesom tak budete chránený.

 

Levanduľa v kuchyni

Pomocou levandule vnesiete do vašej kuchyne trochu stredomoria. Pridáva sa napríklad do provensálskeho korenia tak, že zmiešate sušené lístky levandule s rozmarínom, oreganom, tymiánom alebo bazalkou. V malom množstve môžete lístky levandule pridať aj k pečenému mäsu či rybám. Rovnako sa hodí aj do hubových jedál alebo šalátov.

 

Levanduľové kvety a ich použitie

Najvhodnejšia doba pre zber levanduľových kvetov je tesne pred ich rozkvitnutím. Vôňa kvetu levandule vydrží približne 2 až 3 roky. Z kvetov sa zvyknú vyrábať levanduľové vrecúška, ktoré sa umiestňujú napríklad do skríň, či postele. Keď aróma začína slabnúť, vrecúško jemne pomrvíte v ruke a vôňa sa znovu obnoví. Môžete to opakovať 200 až 300 krát.

 

Nakoľko je levanduľa veľmi medonosná, môže z nej vzniknúť voňavý a lahodný med. Z kvetov sa tiež vyrába aj levanduľový sirup. Stačí, keď k nim pridáte trstinový cukor. Na prípravu levanduľovej limonády potrebujete levanduľový sirup a minerálnu vodu podľa vlastného výberu. Skúste do nej pridať aj čerstvé čučoriedky a super nápoj je na svete.

 

Vďaka svojim protizápalovým účinkom sa levanduľa využíva aj v medicíne. Z jej sušených kvetov si môžete sami vyrobiť liečivú tinktúru, resp. silicu. Levanduľová silica má najväčšiu intenzitu z kvetov zbieraných v auguste. Využijete ju pri liečení herpesu, reumy, či zápale nervov. Pri chrípke alebo bolesti hrdla je tinktúru zmiešanú s vodou, dobré použiť ako kloktadlo. Pridaním tinktúry do krému vytvoríte aj masť účinnú na hojenie rôznych druhov rán a pomocou koncentrovanej levanduľovej silice tiež porazíte odolného parazita - voš detskú.