Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako na pestovanie chilli v byte či na balkóne

Pestovanie chilli v byte je zaujímavým prostriedkom ako si dopestovať vlastné chilli papričky počas celého roka. Narozdiel od pestovania chilli v záhrade, resp. v sklenníku, pestovaním chilli v byte dosiahneme úrodu, ktorú môžeme spracovávať počas celého roka. Ďalšou výhodou je aj fakt, že pestovaním týchto rastlín v črepníkoch sa z nich stávajú viacročné rastliny. Pravidlá pestovania chilli papričiek v byte, resp. v črepníku, a ich pestovania vo voľnej pôde sú takmer rovnaké, avšak s malými obmenami. V tomto článku si zhrnieme základné charakteristiky pestovania chilli papričiek, ich nároky, ale predstavíme vám aj užitočné tipy, ktoré pomôžu najmä začiatočníkom. 

 

Pestovanie chilli na balkóne 

Nároky na pestovanie 

 

Pestovanie chilli papričiek v byte sa od pestovania vo voľnej zemine líši len trochu. Väčšina zmien vyplýva z faktu, že interiér je uzatvorený priestor, čo v konečnom dôsledku vplýva nie len na teplotu, ale aj na vetranie a vlhkosť. Bližšie si jednotlivé aspekty vysvetlíme v daných odstavcoch. 

 

Umiestnenie kvetináča

 

Kvetináč v byte umiestňujeme na slnečné stanovisko, a teda južne alebo západne orientovanú stranu. Svetlo je dôležité najmä v období vegetácie. Počas horúcich letných dní môžeme rastlinu mierne zatieniť, aby nedošlo k spáleniu listov, a to najmä v prípade, ak je rastlina počas leta na balkóne či terase. Z pohľadu umiestnenia je ďalším dôležitým aspektom aj vetranie. Interiér je uzatvorený priestor, ktorého vplyvom nemusí byť zabezpečené dôsledné vetranie, ktoré je dôležité najmä z pohľadu vlhkosti. 

 

Teplota

 

Teplota v interiéri by sa mala pohybovať okolo 25 stupňov Celzia, avšak aj teplotu ovplyvňuje veľa faktorov, pričom najdôležitejším je druh chilli papričky. Niektoré odrody vyžadujú teplotu až okolo 30 stupňov Celzia, čo je v interiéri pomerne zložité dosiahnuť. Pri pestovaní chilli papričiek v byte sa zameriavame najmä na udržiavanie konštantnej teploty. 

 

Pôda

 

Nároky na pôdu sa vzťahujú skôr k jej stavu ako k samotnému zloženiu. Pôda by mala byť najmä prevzdušnená a nemala by mať charakter ťažkej pôdy. Zloženie pôdy vhodnej pre pestovanie chilli papričiek sa prikláňame k možnosti zakúpenia pôdy s obsahom perlitu, ktorý môžeme v konečnom dôsledkom pridať aj do záhradnej pôdy. 

 

Závlaha a vlhkosť 

 

Základom zalievania chilli papričiek je polievanie odstátou a najmä vlažnou vodou. Horúca voda môže zničiť korene, studená naopak spôsobí šok, ktorého následkom bude absorpcia vody rastlinou minimálna. Vysoká zrážanlivosť vlhkosti v miestnosti môže spôsobovať hnitie paprík, ktoré môžu začať odpadávať. Tento problém sa však týka najmä parenísk a fóliovníkov. Chilli papričky zalievame na dennej báze, najlepšie skoro ráno tak, aby sme rastlinu zároveň neprepolievali. 

 

Hnojenie

 

Vďaka hnojeniu môžeme dosiahnuť úžasnú úrodu, a to najmä v prípadoch, kedy je záhradná pôda nedostatočne vyživujúca. S hnojením však musíme narábať veľmi opatrne, nakoľko sú chilli papričky pomerne jemné rastliny a nadbytok hnojiva by ich mohlo nenávratne poškodiť - spáliť. 

 

Rez a zastrihávanie rastliny 

 

Dôležitou súčasťou starostlivosti o chilli papričky v črepníku je ich rez a zastrihávanie. V interiéri máme často limitovaný priestor, rovnako rozkonárenie rastliny ovplyvňuje aj stabilitu črepníka. Zastrihávať môžete priebežne počas roka, a to podľa toho, ako sa rast rastliny vyvíja. Radikálnejší rez prevádzame počas februára tak, aby rastlina mohla počas jari kvitnúť. 

 

Pestovanie chilli v kvetináči - užitočné tipy 

Tieto užitočné tipy pri pestovaní ocení nejeden začiatočník. Ako sme už vyššie spomenuli, chilli papričky sú pomerne jemné rastliny, ktoré sú náchylné na plesňové a bakteriálne ochorenia. Ak sme kúpili zeminu z obchodu, a plánujeme do nej vysadiť našu chilli papričku, najprv ju rozsypeme na plech, ktorý vložíme do rúry na 80 stupňov Celzia, približne 1 hodinu. Týmto spôsobom sa zbavíme všetkých nežiadúcich parazitov a mikroorganizmov. 

 

Rovnako je známe, že chilli papričky sú samoopelivé rastliny. Predsa však tento proces prebieha s istými obmedzeniami v interiéri, ako vo voľnej prírode. Odporúčame vám mať rastliny chilli papričky pri sebe, minimálne v jednej miestnosti, a po otvorení kvetov prechádzame štetcom do kalíška každého kvetu. Týmto spôsobom podporíme proces opeľovania.