Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako ochrániť rastliny pred mrazom?

Ako ochrániť rastliny pred mrazom? Častá otázka, ktorá trápi nie len začínajúcich záhradkárov. Zima je obdobím, počas ktorého sa dni skracujú a priemerná teplota vonkajšieho vzduchu klesá. Z pohľadu flóry sú trvalky už zväčša odkvitnuté a pripravené na zimný spánok. Zatiaľ čo letničky sú dávno odumreté, cibuľové rastliny môžeme pred zimou zachrániť vhodne načasovaným výberom cibulí z pôdy. Celkový či prízemný mráz je dennou súčasťou zimného obdobia a rastliny s jemnejším koreňovým systémom tieto tuhé mrazy nemusia prežiť. Aby sme zabezpečili zdravé pokračovanie rastu rastliny aj ďalšiu sezónu, snažíme sa rastliny pred mrazom dostatočne ochrániť. 

 

Ako ochrániť rastliny pred mrazom? 

Úhyn rastlín vplyvom mrazov môžeme najčastejšie spozorovať v podobe počiatočného žltnutia listov a stoniek, až dôjde k úplnému úhynu rastliny. Takéto príznaky značia vysychanie rastliny, pretože mráz má dehydratujúce účinky, a teda oberá rastlinu aj zeminu o dôležitú vodu. 

 

Umiestnenie rastliny

 

Umiestnenie rastliny je počiatočným rozhodnutím, ktoré ovplyvňuje celý proces rastu rastliny (rast, kvitnutie, prosperitu). Teplomilné rastliny umiestňujeme na výslnia, kde preniká dostatok slnečného žiarenia a v blízkosti sa nenachádzajú husté kry ani stromy, ktoré by mohli v budúcnosti rastlinu zatieniť. . Exotické rastliny (citrónovníky, pomarančovníky) odporúčame pestovať v objemnejších črepníkoch a v prípade tuhých zimných mrazov, či prízemných jarných mrazov, preniesť do zimnej záhrady, príp. teplej izby. 

 

Aplikácia mulču

 

Mulč je zmes tuhých, ale vlhkosť priepustných, organických materiálov, ktoré sú využívané v záhradkárstve vo forme udržiavania vlhkosti či zadržiavania optimálnej teploty rastliny. Mulč využívaný počas jari, leta a jesene môžeme efektívne využiť aj počas prípravy na nízke zimné teploty. Mulč môžeme zakúpiť v každom záhradníctve a používajú sa jemné triesky kôry dreva. Mulč si môžeme pripraviť aj doma, a to z opadaného lístia či pokosenej trávy. Postup je jednoduchý, pričom mulčom zakrývame rastliny, najmä trvalky, ktorých stonky nepresahujú 20-30 centimetrov. 

 

Ochrana pre mrazmi v podobe zeminy 

 

Zem je prírodný izolant, ktorý chráni korene pred zamrznutím, a teda ich úhynom. Vyššie rastliny, od 20 centimetrov, odporúčame ochrániť pred mrazom pomocou aplikácie zeminy. Princíp je jednoduchý - na rastlinu vysypeme niekoľko litrov pôdy. V prípade ruží dbáme na to, aby bolo očkovanie bezpečne pod nánosom zeminy. Ak chceme zakryť celú trvalku, môžeme na vrch zeminy pridať suché lístie či mulč (tento krok však nie je nevyhnutný). 

 

Tepelná izolácie

 

Tepelná izolácia je princíp, na ktorom funguje väčšina spôsobov ochrany pred mrazmi. Tepelná izolácia pre rastliny je vo forme aplikácie plastových balov a ich následného priviazania. Zakrytie rastliny balom zvyšuje teplotu vo vnútri, tam kde sa nachádza obalená rastlina, vďaka fyzikálnemu javu, a to sklenníkovému efektu.

 

Prístrešok

 

Veľké exotické a teplomilné kry, ako napríklad oleandre, potrebujú teplé miesto kde môžu prečkať zimu. Ak nemáme k dispozícií zimnú záhradu či priestrannú izbu v ktorej môžeme ponechať oleander počas zimy, vhodným riešením je aplikácia prístreška. Kovová konštrukcia s plastovým balom účinne ochráni väčšie rastliny pred zásahom vetra a silných mrazov. 

 

To, ako ochrániť rastliny pred mrazom musíme zistiť podľa veľkosti rastliny a toho, aké silné mrazy sú v danej oblasti. Vyššie položené oblasti Slovenska zažívajú tuhšie a dlhotrvajúce mrazy, podľa ktorých musíme riadiť aj prvotnú výsadbu rastlín.