Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako pestovať okrasný červený rebríček

Rebríček je klasická bylinka, ktorú poznali a obľubovali už naše babičky. Pôvod má v Ázií, no veľmi ľahko sa rozšíril aj do iných častí sveta. Rebríček zaraďujeme ku krásne kvitnúcim nenáročným trvalkám. Pôvodný rebríček bol bielej farby, neskôr sa vyšľachtili odrody iných farieb, aj červenej. Poznáme mnoho hybridov s rôznofarebnými kvetmi, čo zabezpečuje, že si každý môže zvoliť tú svoju obľúbenú farbu. Rebríček môžeme v záhrade ľahko kombinovať s inými trvalkami. Najvýraznejšie sa v záhrade prejaví červený rebríček. Ten získal tiež pomenovanie červená krása. Vyznačuje sa červenými kvetmi s jasne žltými stredmi a zelenými aromatickými listami.

 

Pestovanie rebríčka červeného

Rebríček sa dá vďačne využiť v najrôznejších typoch záhrad a trvalkových výsadbách. Vysádzame ho v jeseni v interiéri, alebo počas jari von. Rovnako ako aj iné trvalky, aj rebríček obľubuje slnečné stanovištia a priepustnú pôdu. Zvládne aj polotieň. Preferuje skôr suché miesta, nie je preto potrebné špeciálne ho zalievať. Výhodou je, že dokáže zvládnuť horúce a suché leto. Neznáša príliš mokrú pôdu, predovšetkým v zime. Dokáže hravo tolerovať aj chudobnejšie pôdy, pokiaľ sú dobre odvodnené.  Kvety rebríčka skrášlia našu záhradku od júna do septembra, prípadne až do októbra. Po odkvitnutí je potrebné ho radikálne zostrihať. Takýto radikálny rez podporí rast nových a zdravých listov.

 

S čím kombinovať červený rebríček?

Vďaka letnému kvitnutiu je rebríček ideálny do kompozícií, ktoré naplno rozkvitajú práve počas prázdnin. Dokážeme ho výborne komponovať tón v tóne s inými kvitnúcimi trvalkami podobnej farby alebo ho môžeme doplniť ako farebný doplnok ku rôznym krom. Dobrým partnerom pre rebríček je napríklad vratič. Jeho strieborné listy vytvárajú nápaditý kontrast špeciálne s červeným rebríčkom.

 

Využitie rebríčku

Rebríček si uchováva svoju farebnosť aj po usušení, čím sa stáva obľúbeným komponentom v dekoráciách alebo v sušených väzbách. Rebríček má tiež liečivé vlastnosti a schopnosti. Práve vďaka ním sa využíva vo farmácií, aj v ľudovom liečiteľstve. Podporuje trávenie, pomáha pri žalúdočných problémoch, pri chorobách žlčníka a ako močopudný prostriedok. Rebríček má vynikajúcu schopnosť zastavovať krvácanie, zmierňovať bolesť a vyliečiť zápaly. Dá sa využiť aj na vonkajšie použitie. Podporuje hojenie a tiež pôsobí protizápalovo.

 

Ako si pripraviť nálev z rebríčka?

Z rebríčka sa tiež využíva nedrevená stonka a kvety. Tie môžeme uchovávať v tme a suchu a následne použiť ako bylinku do nálevov. Nálevy sa využívajú na podporu krvného obehu, dokážu tiež uvoľňovať kŕče. Nálev si vyrobíme tak, že zalejeme 1 lyžicu sušeného rebríčka na 1 šálku vriacej vody. Necháme vychladnúť a vypijeme.

 

Zistite viac o červenom rebríčku