Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako pestovať voňavý orgován obyčajný?

Nezameniteľná vôňa orgovánu obyčajného nás každoročne sprevádza prechádzkami počas teplých májových dní. Pripomína nám, že príroda už je naplno rozkvitnutá a pripravená na príchod leta. Orgován ale okrem vône zalahodí aj nášmu oku svojimi kvetmi. Ich farebná škála sa pohybuje od bielej, cez ružovú, fialovú, až k modrej. Aj vďaka tomu ho radíme medzi základné okrasné kry, ktoré zdobia naše záhradky a parky. Hodí sa na solitérnu, no i skupinovú výsadbu. Môžeme ho pestovať aj vo forme stromčeka s dôkladne tvarovanou korunou alebo tiež ako atraktívny kvitnúci živý plot. Kvety orgovánu nachádzajú využitie v kozmetike. Éterické oleje, ktoré sa z nich získavajú sa využívajú pri výrobe voňaviek. V minulosti sa dokonca orgovánu prisudzovali magické schopnosti. Verilo sa, že jeho vetvičky odháňali z domovov zlých duchov. Orgován bol v minulosti obľúbený tiež u ľudových liečiteľov. Tí využívali jeho vôňu napríklad pri zmierňovaní bolesti hlavy.

 

Orgován obyčajný

V súčasnosti existuje viac než 800 kultivarov orgovánu, a to vďaka jeho schopnosti dobre sa šľachtiť. Rôzne odrody sa líšia svojou veľkosťou aj sfarbením kvetov. V našich podmienkach sa najčastejšie stretávame s orgovánom obyčajným. Je to ker so srdcovitými až vajcovitými listami. Vyznačuje sa bohatým rastom, preto sa odporúča pestovať ho na kmienku. Orgován kvitne v strapcovitých súkvetiach, ktoré môžu byť dlhé až 40 centimetrov. Súkvetia sú tvorené stovkami jednoduchých aj plných drobných kvetov. Svojou rozkvitnutou krásou nás teší iba približne tri týždne počas mája, ale o to intenzívnejšie.

 

Ako orgován pestovať?

Na pestovanie orgovánu vyberáme dobre priepustnú neutrálnu alebo jemne vápenatú pôdu. Orgován obľubuje slnečné stanovištia. Zvláda aj polotieň, no na výslní sa mu darí viac. Orgován znesie aj dlhšie obdobie sucha, avšak primeraná zálievka zlepšuje celkový rast rastlín a zabezpečuje dlhšie kvitnutie. V dobe počas kvitnutia by mala byť pôda stále mierne vlhká, ale nie premočená. Na to sú orgovány citlivé.

 

Dobré rozvetvenie konárov a lepšie zakvitnutie nám zabezpečí pravidelný rez. Najvhodnejšie obdobie na orezávanie je tesne po odkvitnutí. Orgován si vyžaduje orezanie suchých súkvetí ešte predtým, než zarodí semená, aby sa tým rastlina nenamáhala. Má výbornú regeneračnú schopnosť, dobre znáša aj hlboký rez do starého dreva. Ak teda potrebujete rastlinu omladiť alebo radikálne zmenšiť, nemusíte sa toho obávať. Môžete využiť aj hlboký omladzovací rez, ktorý aplikujeme na nové výhonky pri koreňoch. Ak pestujeme orgován vo forme stromu, tak tieto výhonky hneď odstraňujeme. Naopak, pri kerových formách sú žiaduce a teda ich nechávame.

 

Orgován sa využíva aj na spevňovanie svahov vďaka tomu, že je výrazne prispôsobivý. Jeho výška sa vzhľadom na to pohybuje od 1 až do 4 metrov. Je pestovateľsky nenáročný a mrazuvzdorný. Výsadba prebieha v jeseni, až do prvých mrazov. Na to, aby sa orgován úspešne zakorenil, potrebuje dostatok vlahy, ktorú mu jesenné počasie dokáže zabezpečiť. Ak sa ale rozhodnete vysádzať orgován na jar, odporúča sa skrátiť výhonky na 3 až 5 púčikov, čím sa podporí tvorba nových výhonkov. Nesmiete tiež zabúdať na zálievku.