Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako používať postrek proti burine?

Asi žiaden záhradkár sa nepoteší, keď vo svojom kráľovstve zbadá burinu. Tak, ako vám rastú kvety v skalke či zelenina v záhonoch, rovnako porastie i burina. A niekedy i viac a rýchlejšie. Je odolná a stačí jej trocha pôdy a vetra a vyseje sa hocikde. Keď máte malú záhradku, viete si s ňou šikovne poradiť a ručne ju pravidelne pretrhať. No čo v prípade, že je vaša záhrada rozľahlejšia a trhanie buriny by trvalo i celé leto? Tu pomôžu herbicídy.

 

Ako fungujú herbicídy?

Pri striekaní buriny je potrebné rozlišovať, čo ideme striekať a v akom období. Všeobecne platí, že postrek aplikujeme počas suchých dní bez dažďa, ktorý by mohol postrek zmyť. Rovnako je dôležité, aby bolo bezvetrie. Vietor by mohol postrek odfúknuť aj na rastliny, ktoré majú ostať v záhrade.

 

Na väčšie plochy, ktoré chcete zbaviť buriny je vhodné vybrať totálny herbicíd. Ten zničí všetko, na čo spadne. Striekajte na listy, cez ktoré sa dostane až ku koreňom. Jednoročné buriny takto odumrú do niekoľkých dní, tie trvalé po pár týždňoch. Totálny herbicíd je vhodným postrekom i pri zakladaní trávnika. Ešte pred výsevom trávy ho aplikujte na pripravenú zeminu a nechajte niekoľko dní pôsobiť. Vytvorí akýsi herbicídny film, ktorý nepustí burinu von. Trávnik vysejte na takto ošetrenú zem a bude sa krásne jednoliato zelenať. Môžete sa inšpirovať našimi radami ako pripraviť trávnik na jar alebo ako postupovať pri hnojení trávnika.

 

Keď už máte trávnik vyrastený a objavia sa v ňom neželané rastliny, je potrebné realizovať postrek selektívnym herbicídom, ktorý sa zameria iba na buriny a cez listy ich zneškodní.

 

Na čo si dať pri postrekovaní pozor?

Hlavnou zásadou pri striekaní trávnika i zeleninových záhonov je vedieť s akými burinami bojujete. V zeleninovej záhrade je potrebné použiť selektívny herbicídny prípravok. Naopak na plochách zarastených burinou môžete pokojne aplikovať i totálne herbicídy. Aplikujte vždy počas suchého počasia a bezvetria. Pri striekaní buriny chráňte nielen okolitú vegetáciu, ale i seba. Nezabúdajte, že pracujete s chémiou, preto sa náležite pripravte a použite vhodné ochranné pomôcky na kožu, dýchacie cesty i oči.

 

Kedy radšej postrek nepoužiť?

Hoci sú herbicídy účinným prípravkom v boji s neželanou burinou, sú situácie, kedy sa im človek radšej vyhýba. Pri starostlivosti o bio zeleninu sa väčšina z nás radšej skloní nad zem a burinu ručne vytrhá, než by mala použiť chémiu. Pokiaľ máte na záhrade psa, mačku, alebo i hospodárske zvieratá, či hydinu, použitie chémie je tiež na zváženie. Úplné „nie“ jej dajte ak sú v domácnosti malé deti, ktoré nemáte nonstop pod dozorom. Existujú i iné metódy ako zatočiť s divo rastúcou vegetáciou.

 

Alternatívne riešenia problémov s burinou

Kedysi si ľudia poradili i bez použitia špeciálnym prípravkov. Využite domáce babské recepty a vyskúšajte ich účinky u vás na záhrade. Jedným z najviac používaných prípravkov je ocot. V kombinácii so saponátom a soľou tvorí silnú trojicu, ktorá pomôže burinu vykynožiť. Tento postrek je možné aplikovať i na burinu vyrastajúcu medzi dlažobnými kockami.

 

Ďalšou overenou metódou je použitie alkoholu. Ten rastliny dehydruje a oni postupne odumrú. Aplikujte opatrne, aby ste zneškodnili iba to, čo treba.

 

Niektorí záhradkári nedajú dopustiť na kukuričnú múku, ktorá burine bráni v raste. Rovnaký efekt má i netkaná textília alebo vrstva mulču, ktorá navyše na záhrade uprostred zelene vyzerá veľmi efektne. Nedostatok vzduchu a svetla a prílišná vlhkosť bránia rastu a udržujú záhradu v požadovanej forme. Možno i vy máte vlastné recepty, pomocou ktorých s burinou v záhrade zatočíte i bez chémie. Sú netoxické, šetrné k prírode a preto určite stoja za vyskúšanie. Prípadne otestujte našich 6 overených spôsobov ako sa zbaviť buriny v záhrade.