Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako sa zbaviť mravcov v skleníku?

Ako sa zbaviť mravcov v skleníku? Komplikácia ktorá trápi záhradkárov začiatočníkov aj pokročilých. Mravce v skleníku sa prejavujú vytváraním klasických cestičiek a až potom napádajú jednotlivé rastliny. Problematika nespočíva len v ich prítomnosti, ale najmä z následkov. Mravce sú prenášačmi bakteriálnych ochorení, spôsobujú oxidovanie pôdy, ale najmä sú známi roznášači vošiek. Keďže sa mravce voškami kŕmia, je v ich záujme im poskytnúť dobrého hostiteľa, aj vo forme vašich plodín, a teda ich radi prenášajú na rôzne plodiny. Mravce môžeme eliminovať pomocou prírodných prostriedkov, ako aj chemických postrekov, pri ktorých musíme mať napamäti fakt, že postriekané plodiny sú určené k našej ďalšej konzumácií. 

 

Ako sa zbaviť mravcov v skleníku?

Aplikácia kyseliny boritej 

 

Kyselina boritá, alebo H3BO3, je prostriedok, ktorý využíva veľa záhradkárov, práve v boji s mravcami. Zakúpiť ju môžeme v domácich potrebách, ale aj v lekárni. Najčastejšie je v práškovej forme, ktorú v pomere uvedenom na obale, zriedime s vodou. Kyselinu boritú v boji proti mravcov vo forme tekutej návnady riedime v nasledujúcom pomere: 10 g kyseliny boritej s 250 g cukru zalejeme vriacou vodou o objeme 250 ml.  Následne ju nalejeme do cestičiek vytvorených mravcami. Rovnako však môžeme vytvoriť aj suchú návnadu, kedy zmiešame 10 g kyseliny boritej so 100 g múky - aplikujeme na postihnuté oblasti mravcami. 

 

Aplikácia sódy bikarbóny 

 

Sóda bikarbóna je bežne dostupná surovina, ktorú môžeme nájsť takmer v každej domácnosti. Sóda bikarbóna má nespočetne veľa využití, a rovnako ju môžeme využiť aj pri boji s mravcami. Stačí ju len nasypať na najfrekventovanejšie cestičky mravcov v skleníku a zaliať vriacou vodou. Dávame si však pozor na korene svojich plodín tak, aby sme ich neobarili, a tým nepoškodili ich korene (rastlina by mohla zahynúť). Úžasnou výhodou aplikácie sódy bikarbóny je fakt, že výrazne nepoškodí ani pH pôdy a rovnako sa nejedná ani o žiaden chemický postrek, a teda plodiny môžeme ďalej konzumovať bez zábran. 

 

Koreniny a bylinky 

 

Koreniny a bylinky sú účinným spôsobom ako bojovať proti mravcom. Mnohým záhradkárom sa osvedčila výsadba petržlenu, mäty priepornej či kôpru. Všetky tieto rastliny majú spoločnú vlastnosť,  a to že sú aromatické. Ale ani výsadba týchto rastlín vám nemusí zaručiť odolnosť vašeho skleníka voči mravcom, avšak môžu slúžiť ako podporný prostriedok agresívnejších návnad. Zmyslom všetkých prostriedkov na odstránenie mravcov nie je ich vyhubenie, ale zahubenie kráľovnej, bez ktorej mravenisko ďalej nefunguje. Jej zahubenie môže trvať aj niekoľko dní, kedy si mravce odnesú toxickú návnadu práve k svojej kráľovnej. 

 

To, ako sa zbaviť mravcov v skleníku je často bojom na niekoľko dní, keďže spolu s mravcami sa v skleníku objavujú aj vošky. Z praktického hľadiska, keď vyhubíme mravenisko aj s kráľovnou, zostanú stále vošky na jednotlivých rastlinách, čo priláka ďalšie mravce. Keď bojujeme proti mravcom musíme účinne zakročiť aj proti voškám, a to adekvátnym postrekom. Na základe danej situácie postrekujeme v pravidelných intervaloch, kedy postrekujeme každú rastlinu v napadnutom skleníku. 

 

Hoci sú mravce prospešným hmyzom, ak sa však objavia v skleníku musíme zakročiť už v počiatočných štádiách. S pribúdajúcimi cestičkami od mravcov sa aj komplikujú možnosti ako sa ich zbaviť v krátkom časovom úseku.