Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako zazimovať jahody

Zazimovanie jahôd je bežnou činnosťou každého záhradníka pestujúceho jahody. Či už pestujete jahody v kvetináčoch na balkónoch svojich bytov, alebo ste dali prednosť rozľahlému jahodovisku, postup je takmer rovnaký. Hoci sú jahody odolné voči zime, nie každá sadenica jahody môže prežiť tuhú zimu bez ujmy. Úhyn jahôd vplyvom zimy číha čoraz viac na jahody ktoré sú staršie či tie, ktoré nemajú dostatočne vyvinutý koreňový systém.

 

Ako na zazimovanie jahôd?

Zazimovanie jahôd by sa malo vykonávať už počas chladnejších dní októbra a novembra. Už počas týchto zimných dní nastupujú prízemné či nočné mrazy z čoho, že ochranu jahôd je možné vykonať aj skôr podľa aktuálneho počasia. Problematickou časťou nie je nadzemná časť, ale koreňový systém. Ak teplota zeme klesne pod - 15 stupňov Celzia je viac ako pravdepodobné, že rastlina zimu neprežije. Hoci počasie neovplyvníme môžeme vytvoriť malý termoregulačný jav, ktorý ochráni jahody pred úhynom.

 

Proces čiastočného zazimovania prebieha už počas jesenných mesiacov, kedy sa zbavujeme burín v okolí jednotlivých sadeníc. Okrem burín môžeme pôdu aj okopať, pričom sú podmienky na tieto činnosti azda najvýhodnejšie, a to vďaka zvýšenej vlhkosti pôdy.

 

Skôr než sa pustíme do samotnej činnosti zazimovania skontrolujeme výhonky jahôd a tie, ktoré javia známky chorôb či vyschnutia odstránime záhradníckymi nožnicami približne 6 centimetrov nad srdiečkom. Ak sme svedkami rozmáhajúcej sa choroby, siahneme po účinnom postreku.

 

Ďalej sa môžeme pustiť do samotného zazimovania jahôd. Jahody prikryjeme jemnou vrstvou zeminy tak, aby boli úplne zakryté.  Práve zem vytvorí tepelnú bariéru a pomôže ochrániť korene rastlín pred zimou. Záverom je prikrytie týchto miest smrekovou čečinou.

 

Zazimovanie jahôd v kvetináčoch

Postup je viac menej rovnaký ako pri zazimovaní jahôd vo voľnej zemi. Rozdielom je fakt, že ak máme priestor vysadiť jahody z kvetináča do voľnej zeme, proces prezimovania bude pre ne jednoduchší. Ak však nemáme príležitosť na ich presadenie postačovať bude smreková čečina. Pred uložením jednotlivých vetvičiek na jahody ich výhonky skrátime tak, aby neprečnievali.

 

Zazimovanie jahôd je dôležitý proces, ktorý nezaberie veľa času a vďaka tomu sa môžeme z týchto chutných plodín tešiť aj na ďalší rok. Podcenenie zazimovania jahôd môže dopadnúť ako ich hromadný úhyn. Pritom stačí na ich zazimovanie tak málo!