Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Astra a jej krásne farby

Astru si ľudia často mýlia s chryzantémou. Aký je teda rozdiel medzi nimi? Astra má jemnejšie kvety, ako chryzantéma a menšie listy. Kvety sú podobné sedmokráskam. Lupienky kvetov sú najčastejšie ružovej a fialovej farby v rôznych odtieňoch, uprostred ktorých je žltý stred. Možno trochu ohraničenú paletu farieb astier vyvažuje bohatosť ich kvetov. Hoci kvety merajú len asi 2 centimetre, rastlina je nimi husto obsypaná.

 

Astra alpínska

Je vďačná trvalka, známa zo záhrad našich starých mám. Nikdy nesklame svojou krásou. Jednoduché kvietky nás očaria v máji až júni. Je nižšieho vzrastu. Môžeme ju pestovať ako balkónovú rastlinu, v skalke i v predzáhradke. Astre vyhovuje výživná a priepustná pôda. Rozmnožovať ju môžeme delením trsov, alebo semenami. Mladé rastliny je potrebné kontrolovať a pravidelne zalievať. Staršie rastliny sú na starostlivosť nenáročné. Po odkvitnutí suché časti rastliny zrežeme. Astra je úplne mrazuvzdorná a zvláštnu starostlivosť nevyžaduje.

 

Astra jesenná

Je obľúbená odroda, ktorá kvitne počas neskorého leta. Rastie v každej dobrej záhradnej pôde. Kvitne do prvých mrazov a môžeme ich pestovať spolu s chryzantémami, či cíniami. Samozrejme, nesklamú ani pri yasadení do črepníka.

 

Astra a zálievka

Jesenné astry sú trvalky, majú radi slnečné stanovisko a dostatočnú zálievku počas celého vegetačného obdobia. Hlavne zálievka koncom leta napomáha tvorbe kvetných púčikov. Vysoké odrody je vhodné priviazať, aby sa trsy nerozpadali a zachovali si prirodzený tvar.

 

Astra a jej hnojenie

Jesenné astry sú mohutné, bohato kvitnú len v kvalitnej pôde s dostatkom živín. Je vhodné na jar záhon pohnojiť, alebo do pôdy zapracovať kompost. Prihnojovať môžeme rastliny aj počas sezóny.

 

Astry a zmladenie

Na jar astru zostrihneme nad zemou. Staršie rastliny zvyknú v strede rednúť. Vtedy je potrebné ich zmladiť. Môže sa to stať približne po troch rokoch pestovania. Niektoré druhy astry, napríklad astru novobelgickú môžete deliť aj každý rok. Najvhodnejšie obdobie je jar. Jednotlivé trsy by mali mať najmenej štyri až päť výhonkov.

 

Astry v zime

Na zimu treba korene chrániť pred mrazom nahrnutím zeminy alebo prikrytím čečinou. Astry znášajú mrazy do -30 °C. Skoro na jar suché výhonky zrežeme tesne pri zemi, aby vzniklo miesto na nové výhonky.

 

Inšpirácia do záhrady

K astrám môžete vysadiť napríklad tulipány, konvalinky alebo narcisy, lebo astry pomerne neskoro pučia. Skrášlime tým predzáhradku. V lete nám pomôže napríklad levanduľa, slnečnica či mak, ale aj rôzne druhy tráv. Koncom leta sa jesenná astra rozvinie do plnej krásy a kvitnúť bude do prvých mrazov.