Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Baza čierna: Tipy na pestovanie

Baza čierna sa zaraďuje medzi kry a pochádza z čeľade pižmovkovitých. Okrem svojich atraktívnych jemných bielych kvietkov je a veľmi užitočná. Z baze môžeme využiť nie len jej biele kvetenstvá, ale aj čierne bobule, ktoré však nie sú jedlé. Rovnako je potrebné poznamenať, že baza je v surovom stave jedovatá. Okrem možnosti zúžitkovať jej kvety pri varení či pečení, je baza veľmi atraktívny a rýchlo rastúci ker. Vysádzať ho môžeme ako solitér, ktorý však veľmi rýchlo zaberie veľkú časť. Odporúčame bazu vysadiť na odľahlejšie miesta v záhrade, kde ani po istom čase nebude tieniť ostatným rastlinám. Baze čiernej vyhovuje slnečné stanovisko či polotieň. Vyšľachtené kultivary majú až niekoľko násobne väčšiu úrodu ako divoko rastúce bazy. 

 

Ako pestovať bazu čiernu? 

Pestovanie bazy čiernej nie je náročné. Bazu čiernu umiestňujeme na slnečné stanovisko či do polotieňa. Ako sme už vyššie naznačili, baza rastie každým rokom o niekoľko desiatok centimetrov čo v praxi znamená, že vyžaduje veľký priestor na svoj rast. Tým by však mohla zatieniť aj iné rastliny, a preto ju neodporúčame vysádzať do priestorovo malých a hustých záhrad. 

 

Baza čierna a jej výsadba

 

Výsadba bazy čiernej začína tým, že rastlinu v kontajneri umiestnime do vedra s vodou tak, aby si substrát natiahol čo najviac vody. Zatiaľ si vyhĺbime jamu, ktorá je dvakrát väčšia ako objem kontajnera v ktorom sa rastlina nachádza. Na dno jamy vlejeme vodu a umiestnime rastlinu z kontajnera - do jamy umiestňujeme aj pôvodný substrát v ktorom sa nachádzala. Vďaka tomuto kroku sa rastlina lepšie adaptuje do novej pôdy, hoci je pravdou, že baza nie je náročná na pôdu. Vysádzať ju teda môžeme takmer do akejkoľvek pôdy bez nutnosti jej úpravy. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Baza čierna je v dospelosti, teda po niekoľkých rokoch od výsadby, schopná si zabezpečiť obnos vody, a to vďaka svojim hlbokým koreňom. Po výsadbe však musíme podporiť rast nových koreňov práve zálievkou, ktorú vykonávame ku koreňu. 

 

Hnojenie bazy nie je nevyhnutné, nie je náročná na živiny v pôde. Na začiatku vegetačného obdobia jej rast môžeme podporiť základnou dávkou hnojiva. Snažíme sa do pôdy zapracovať maštalný hnoj, prípadne hnojivo určené na okrasné kry, kompost. Pred hnojením odporúčame pôdu okolo bazy poliať, čo platí aj bezprostredne po hnojení. Vyhneme sa tak spálením koreňov a hnojivo prenikne hlbšie do koreňov. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Baza je aj bez šľachtenia odolná voči mrazu a preto si nevyžaduje žiadnu zimnú ochranu. Ak sme bazu zasadili v termíne od septembra do novembra, môžeme ju prikryť jutovinou prípadne čečinou. 

 

Baza je rovnako nenáročná aj z pohľadu ochrany pred škodcami. Väčšinou je príčinou prehnojenie, ktoré oslabuje imunitu rastliny - práve z tohto dôvodu je potrebné sa riadiť pokynmi výrobcu hnojiva. V prípade výskytu škodcov reagujeme vhodným postrekom - dávame si však pozor na zber kvetov, ktoré sa následne chystáme využiť.