Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Bršlen vždyzelený vydrží aj tuhé mrazy

Bršlen vždyzelený je obľúbenou alternatívou nízkych zelených živých kríkov. Jeho výhodou je najmä optimálna rýchlosť rastu ale aj fakt, že sa ujme takmer v každej pôde. Pochopiteľne sa zaraďuje medzi trvalky, ktoré odolávajú mrazu až do -20 stupňov Celzia. Narozdiel od bršlenu krídlatého, bršlen vždyzelený, ako už meno napovedá, si ponecháva vždyzelené listy naprieč všetkým ročným obdobiam. Tento kultivar bršlenu môžeme vysádzať ako vo forme živých plotov, ale aj ako zaujímavý a pomerne ľahko tvarovateľný solitér. Jeho tvarovanie nie je vôbec ťažkou záležitosťou, nakoľko nerastie pomaly a považuje sa za pomerne hustý ker. 

 

Ako pestovať bršlen vždyzelený? 

Pestovanie bršlenu vždyzeleného je podmienené najmä vhodnou pôdou a jeho umiestnením. Bršlen umiestňujeme na slnečné a polotienisté stanovisko, pričom táto rastlina nie je veľmi náročná na pôdu do ktorej je vysadená. Je dôležité spomenúť, že bršlen vždyzelený je skvelou náhradou za kríky, keďže ho môžeme vysádzať do strednej výškovej triedy v záhone, avšak nepôsobí veľmi robustne, nakoľko sa dorastá len do výšky 60 centimetrov. Jeho výsadbu môžeme vykonávať v mesiacoch od marca do júna, pričom sa v nížinách snažíme vyhnúť výsadbe počas horúčav. Ak už sa však rozhodneme bršlen vysadiť v horúcich mesiacoch, musíme mu často dopĺňať potrebnú zálievku. Bršlen nevysádzame k jemným letničkám, ktoré by mohol rýchlo zatieniť či až zahlušiť. 

 

Bršlen vždyzelený a jeho výsadba

 

Výsadba bršlenu vždyzeleného začína prípavou sadenice, ktorá sa nachádza často v kontajneri. Rastlina zabalená len s holými koreňmi môže byť vyschnutá, ale aj táto alternatíva ponúka svoje výhody. Pred samotnou výsadbou umiestnime kontajner či rastlinu s obnaženými koreňmi do vedra s vodou. Voľnokorennú rastlinu môžeme zaliať až po prechod podzemnej a nadzemnej časti, rastlinu vysadenú v kontajneri zalievame tak, aby si korene dotiahli dostatok vody. 

 

Následne si predpripravíme jamu, do ktorej budeme rastlinu vysádzať. Jama by mala byť približne 2x široká a hlboká, aký je objem a celková veľkosť kontajneru s bršlenom. Následne vyberieme sadenice z vody a skontrolujeme ich korene. Odumreté korene môžeme odstrihnúť ostrými záhranými nožnicami, a ostatné môžeme skrátiť približne o ⅓. Dbáme pritom na fakt, aby boli nožnice skutočne ostré - rozstrapkanie koreňov môže viesť až k ich odumretiu. Následne rastlinu umiestnime do jamy, pričom na jej dno vlejeme dostatok závlahy a prípadne aj zvyšnú zeminu z kontajnera. 

 

Ak plánujeme bršlen vysádzať do formy živého plota, odporúčame dodržiavať spon rastlín asi 30 centimetrov od predošlej rastliny. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Bršlen vždyzelený nie je náročnou rastlinou na zálievku, pokiaľ sa však nejedná o priamu výsadbu v letných mesiacoch. Práve niekoľko dní po výsadbe si rastlina vyžaduje zvýšenú zálievku, nakoľko týmto krokom suplujeme rastline dostatok zálievky a zlepšujeme tvorbu nových koreňov. Ak je bršlen niekoľko mesačná rastlina, frekvencia zálievky sa môže postupne znižovať, nakoľko má pomerne hlboký a silný koreňový systém. Bršlenu vždyzelenému postačí aj bežný úhrn zrážok. 

 

Hnojenie nie je až tak dôležité, nakoľko rastie pomerne rýchlo - najmä na slnečnom stanovisku. Ak chceme podporiť húževnatý rast bršlenu, odporúčame aplikovať dlhodobé hnojivo na začiatku jari. Vyberáme hnojivo s dostatkom dusíka, čím podporíme tvorbu nových zelených listov. Rovnako však môžeme vyberať hnojivo určené pre vždyzelené kry či živé ploty.  Dávame si pozor aby sme po a pred hnojením dopriali rastline dostatok zálievky, nakoľko bez zálievky riskujeme spálenie koreňov či listov. 

 

Zimná ochrana

 

Bršlen vždyzelený nevyžaduje žiadnu zimnú ochranu, keďže je schopný odolať mrazom až do -20 stupňov Celzia, a počas zimy si navyše ponechá svieži zelený vzhľad.