Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Budleja striedavolistá: Okrasná drevina so sladko voňajúcimi kvetmi

Budleja a jej pestovanie

Budleja striedavolistá, prezývaná aj ako letný orgován alebo motýlí ker, má sladko voňajúce výrazné purpurovo-ružové kvety, ktoré lákajú včely a motýle. Budleja rastie pomerne rýchlo, preto mladé výhonky, ktoré sú veľmi krehké a tenké, je dobre priviazať k pletivu alebo inej opore. Na rozdiel od klasického orgovánu, budleja kvitne drobnými súkvetiami, ktoré sú usporiadané do guľovitého tvaru pozdĺž stoniek a vytvára tak vskutku utešené zátišie pre oči bielej, ružovej či svetlofialovej farby. Kvitnúť začína v júni, ale veľakrát dokonca až v júli a auguste. Kvety vydržia pomerne dlho, preto je ideálnou rastlinou do vašej záhrady, ak hľadáte nenáročnú, za to dlho kvitnúcu rastlinu.

 

Ideálne podmienky pre budleju striedavolistú

Budleji striedavolistej sa darí v piesočnato hlinitých až hlinitých výživných pôdach a vyžaduje si stredne vlhkú a dobre priepustnú pôdu. Budleja je veľmi odolná voči extrémnym horúčavám a dlhým suchám, ale takisto mrazom. Je plne mrazuvzdorná, takže sa nemusíte báť, že ju zničí nečakaný skorý mráz. Často sa kvôli svojej odolnosti vysádza v mestách a mestských parkoch. Má rada slnečné a suchšie stanovištia, pretože tam sa jej darí najlepšie.

 

Rozmnožovanie a rez budleje

Budleja kvitne na vlaňajších konárikoch, preto je dobré konáriky orezať hneď po odkvitnutí na prelome júna a júla. Do konca sezóny ešte stihne vyhnať nové výhonky, ktoré zakvitnú počas ďalšej sezóny. Rozmnožovanie budleje vôbec nie je náročné, dokonca sa táto rastlina považuje za invazívnu. Jej listy však hmyzu veľmi nechutia, preto je dobré si na jej premnoženie dať pozor, inak vytlačí zo záhrady iné rastliny, ktoré sú na prežitie hmyzu nevyhnutné. Jej premnoženiu zabránite tak, že odkvitnuté kvety odstránite predtým, ako sa na nich vytvoria semená, ktoré by sa vetrom rozšírili po okolí. Ideálne ak ich spálite, alebo zlikvidujete ako odpad. Ak sa rastlina premnoží alebo narastie do veľkých rozmerov, ktoré by vo vašej záhrade bránili iným rastlinám, orežte ju  koncom februára, keď už nehrozia veľké mrazy.

 

Druhy budleje

Existujú dva základné druhy budleje, a to budleja dávidová (Buddleja davidii) a budleja striedavolistá (Buddleja alternifolia). Líšia sa v tom, že budleja dávidová kvitne od júla do októbra a jej kvety a listy sú usporiadané inak, ako v prípade budleji striedavolistej. Budleja dávidová vytvára dlhé metlinové súkvetia na koncoch výhonkov, podobné orgovánu a je to vzpriamený ker vysoký až 2-5 metrov, s protistojne usporiadanými listami. Budleja striedavolistá, na druhej strane, je nižší ker s konármi ovisnutými do oblúkov, kvitne v menších guľovitých súkvetiach pozdĺž celých stoniek a jej listy sú usporiadané striedavo – odtiaľ aj jej názov. V oboch prípadoch ide o kvety, ktoré priťahujú hmyz, obzvlášť včely a motýle a vyžadujú si minimum pestovateľských zásahov. Obom druhom sa darí skôr na slnečnej lokácii, v tieni kvitnú skromnejšie. Vyššie sme spomínali, že budleja striedavolistá je plne odolná voči mrazom, to však neplatí o budleji dávidovej. Tá je na mraz citlivá a je dobré navrstviť čečinu alebo suché lístie okolo jej koreňov. Aj v prípade, že by ste to nestihli a budleju dávidovú by spálil mráz, je schopná plnej regenerácie a na jar znova vyženie nové výhonky.

 

Budleja je ideálna voľba, ak si želáte v záhrade krásne a dlho kvitnúci ker, nenáročný na starostlivosť a navyše odolný voči poveternostným podmienkam.