Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Čas na nakupovanie cibuľovín je tu!

A nemyslíme tým cibuľu ani cesnak. Viete si snáď predstaviť jar bez kvitnúcich snežienok, tulipánov a narcisov, hyacintov a krokusov? A práve tieto kvietky patri k cibuľovinám. Záplava farieb, tvarov a vôní po dlhej, tmavej zime ulahodí každému oku. Navyše tieto kvety sú dozaista poslami jari, kedy už nadobro vieme, že zima je za nami. Síce si na jar ešte chvíľu počkáme, ale prípravy začínajú už teraz! Na to, aby ste sa naozaj tešili rozkvitnutým kvetinám v črepníkoch či záhradke, dodržujte nasledovné zásady.

 

Ako si správne vybrať cibuľoviny

Pri cibuľovinách platí, „súdiť knihu, podľa obalu.“ Jednoducho, vyberte si cibule podľa veľkosti a vzhľadu – veľké cibule obsahujú najviac živín a skrývajú aj najväčšie kvety. Povrch by mal byť hladký, cibule hutné a ťažké. Cibule s plesňami, prasklinami, mäkké cibule či inak poškodené, určite nekupujte. Ešte pred nákupom si premyslite, kde a koľko chcete cibuľovín vysadiť. Myslite na to, že každá cibuľa potrebuje svoj priestor a hĺbku na vysadenie.

 

Kde cibuľoviny vysadiť?

Cibuľoviny zväčša potrebujú slnečné až mierne tienisté miesto a pôdu, ktorá nebola hnojená zvieracím hnojom. Pôda by mala mať dostatok humusu a nevadí ani piesčitá pôda. Pri cibuľkách nechajte menovky, pretože niektoré z nich je nutné na zimu zo zeme vybrať (napr. tulipány a hyacinty), inak vám na jar nezakvitnú. Keď zvädnú listy, opatrne vyberiete cibuľky zo zeme, môžete použiť lopatku alebo motyku. Očistite ich od hliny a uložte na tmavé a chladné miesto, kde budú chránené pred mrazom, ale za to dostatočné vetrané, napr. pivnica.

 

Ako cibuľoviny vysadiť?

Z cibuľovín môžete vytvoriť záhony jedného druhu alebo záhon kombináciou viacerých druhov s podobnou výškou. Hĺbka výsadby je takisto dôležitá a najjednoduchšie je zapamätať si, že množstvo pôdy nad cibuľkou by malo byť približne dvoj až trojnásobne väčšie, ako je samotná cibuľka. Na spodok pod cibuľku možno nasypať trochu drenáže, to znamená piesku na odvádzanie prebytočnej vody. Na výsadbu cibuľovín možno takisto použiť špeciálne ochranné košíky proti hrabošom. V prípade tulipánov, ktoré rastú aj do zeme a následne už nemajú také pekné kvety, možno pod cibuľku položiť drôtené alebo plastové pletivo. Pre podrobnejšie informácie si pozrite návod na výsadbu cibuľovín na našej stránke. Vhodný čas na sadenie cibuľovín je od septembra do decembra, keď ešte nie je pôda zamrznutá, ale skorá jar takisto ešte praje týmto rastlinkám.

 

Najrozšírenejšia cibuľovina - tulipán

Vedeli ste, že pôvodne tulipány pochádzajú z Turecka a do Holandska boli len dovezené a odtiaľ sa rozšírili do celej Európy? Získali však takú obľúbenosť, že sa veľmi rýchlo stali národným kvetom Holandska! Názov tulipán vznikol tak trochu náhodou, keď ich jeden novinár prirovnal k obráteným turbanom. Turban – tuliban a odtiaľ bol už len kúsok k tulipánu. Tulipány, bez ktorých si jar hádam ani nemožno predstaviť sú naozaj bohatými druhmi rôznych farieb a tvarov. Ak chcete svoju záhradku oživiť, odporúčame viacfarebné tulipány Rembrandt alebo exoticky pôsobiace papagájovité tulipány, ktoré dozaista uchvátia každého.

 

Samozrejme, cibuľoviny nie sú len jarnými kvetmi, ale z ich farieb sa môžete tešiť celú sezónu od jari do jesene. Či už sa rozhodnete pre georgíny, kosatce, ľalie či pivonky, úplne všetky rozihrajú vašu záhradu farbami. Všetky cibuľoviny môžete sadiť aj do črepníkov a kvetináčov, dbajte len na to, aby boli dostatočne hlboké. 

 

Veríme, že si svoju záhradu či balkón tento rok spestríte niektorými z týchto krásnych a príjemných kvetín.