Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Červený banánovník si vypestujete aj v záhrade či kvetináči

Červený banánovník, Ensete ventric, je zaujímavou rastlinou, ktorú môžeme navyše pestovať aj v črepníku. Práve vďaka svojim nádherným plochým červeným listom sa stáva tento druh banánovníku najmä dekoratívnou rastlinou. Druhým problémom k dopestovaniu ozajstných banánov je neprimeraná vlhkosť ovzdušia a ďalšie kľúčové parametre. Samotný zjav červeného banánovníku pôsobí veľmi exosticky, a to aj vďaka svojmu kmeňu. Jeho veľkosť variuje podľa toho, koľko priestoru na svoj rast má, a teda čím väčší je črepník, tým väčšia bude dospelá rastlina. 

 

Ako pestovať červený banánovník? 

Červený banánovník je v našich zemepisných podmienkach rastlinou, ktorá si vyžaduje pomerne veľa starostlivosti. Jej zjav však stojí za to a pôsobí ako solitér, a to s výškou okolo 200 centimetrov. Vo všeobecnosti sa neoplatí červený banánovník pestovať vo voľnej pôde, pretože ho musíme na jeseň presádzať do črepníka a umiestniť do teplej miestnosti. V črepníku vyzerá červený banánovník veľmi efektne a hodí sa do otvorených a svetlých priestorov.  

 

Ak sa však rozhodneme banánovník vysadiť o voľnej pôdy, môžeme túto rastlinu ponechať v zemi aj počas jesene a zimy. Nadzemná časť rastliny odumrie avšak koreň zväčša bez problémov prezimuje a na jar začne vyháňať nové nadzemné časti. 

 

Červený banánovník a jeho výsadba

 

Výsadbu započíname do črepníka, ktorého objem musí byť minimálne 10 litrov.  S každoročným presádzaním objem črepníka zväčšujeme. Ako substrát využívame zeminu pre exotické rastliny, ktorá obsahuje živiny potrebné pre progres rastu banánovníka.  Ak nezoženieme substrát pre exotické rastliny, môžeme využiť aj humusovitú záhradu zeminu (v tomto prípade však zintenzívnime hnojenie). 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Banánovník si vyžaduje pravidelné zalievanie počas celého roka. Suché listy banánovníka vždy zrezávame, odoberajú energiu rastline. Vyhýbame sa však permanentne mokrej zemine, ktorá spôsobuje hnitie koreňov a v konečnom dôsledku aj úmrtie rastliny. 

 

Hnojenie vykonávame pomocou hnojív vhodných na exotické rastliny. Toto hnojivo aplikujeme najmä počas jari a riadime sa odporúčanými dávkami hnojiva v prepočte na veľkosť črepníka. Pri prehnojení môže dôjsť k spáleniu koreňov a oslabeniu imunity rastliny. Prehnojenie sa môže prejavovať žltnutím listov a ich odumieraním. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Banánovník, ktorý je vysadený vo voľnej pôde si vyžaduje zimnú ochranu vo forme prikrývky - jutovina, čečina a pod. Týmto spôsobom uchránime podzemnú časť pred uschnutím. Počas zimy väčšina rastlín uschne skôr ako zamrzne. Trvalo nízke teploty pôdu vysušujú. 

 

Banánovník vysadený do črepníku premiestňujeme z balkónov či terás do interiéru, prípadne do zimných záhrad ktoré sú najvyhovujúcejšie. Vyvarujeme sa jeho umiestneniu v blízkosti vyhrievacích telies, ktoré banánovník vysušujú. 

 

Ochrana pred škodcami nie je takmer potrebná, keďže sa jedná o exotickú rastlinu. Najväčším problémom je prepolievanie, prípadne prehnojenie.