Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Cherry paradajky: Z kríčka priamo do šalátov

Cherry paradajky sú obľúbené najmä v priestoroch, ako sú terasy či balkóny bytových domov. Okrem toho, že nie sú rozľahlé ako klasické varianty, ich chuť je jemnejšia a sladšia. Primárnym rozdieľom je však ich veľkosť, vďaka ktorej sú skvelou ingredienciou záhradných šalátov. Pestovanie cherry paradajok je pomerne nenáročné ak vieme, čo značia vizuálne zmeny na listoch rastliny. V praxi nám rastlina sama ,,povie’’, čo jej chýba a ako jej pomôcť. 

 

Základným predpokladom k úspešnému dopestovaniu tých najčerstvejších paradajok priamo zo svojej terasy je dostatočná opora, zálievka a hnojivo, ktoré dodá rastline potrebné živiny k jej úspešnému rastu. 

 

Ako pestovať cherry paradajky?

Pestovanie cherry paradajok započíname výberom zdravej planty, ktorá by sa mala nachádzať v kontajnerovom bale pre udržanie optimálnej vlhkosti. Základom je kvalitná, prekyprená záhradná zemina zbavená koreňových výhonkov burín, ktoré by mohli ohroziť rast cherry paradajok. Plantu vysádzame priamo do tejto zeminy v období teplých dní mesiaca máj a  doprajeme výdatnú zálievku. V prípade, že plánujeme pestovať cherry paradajky na balkóne, zabezpečíme črepník s objemom minimálne 10 litrov. Substrát nech tvorí záhradná zemina bez pridania hnojív, ktoré by mohli spáliť jemné korienky mladej planty. Pri výbere črepníka sa zamerajte aj na to, aby boli na dne črepník otvory pre reguláciu vody - rastliny príjme len toľko, koľko potrebuje. 

 

Zalievanie a hnojenie cherry paradajok 

Zalievanie cherry paradajok sa mení podľa toho, kde sú vysadené. Cherry paradajky vo voľnej pôde zalievame počas suchých období, inak stačí dopriať zálievku 3 krát do týždňa. Črepníkové cherry paradajky zalievame na dennej báze, pričom v oboch prípadoch platí pravidlo, že zalievame počas skorého rána či večera aby sme sa vyhli popáleniu listov.  Rovnako dôležitým faktom je to, že prepolievanie paradajok spôsobuje ich pukanie, a teda degradáciu úrody. 

 

Hnojenie paradajok vo všeobecnosti môžeme vykonať chemickými hnojivami zakúpenými v záhradníctve, alebo prírodnou cestou a rôznymi babskými trikmi. Hnojíme počas vegetačného obdobia. Použiť môžeme hnojivo na zeleninu či konkrétne hnojivo na paradajky. V prípade, že sa rozhodneme hnojiť plantu hneď po vysadení, snažíme sa hnojivo dôkladne zapracovať do zeminy. Využiť môžeme aj banánové šupky či kávový sos, ktorý pôsobí ako dlhodobé hnojivo.

 

Ochrana pred škodcami a možné komplikácie pri pestovaní 

Komplikácie pri pestovaní cherry paradajok spočívajú v absencií určitých zložiek substrátu. Mnoho začínajúcich pestovateľov vyhodnotí tieto vizuálne zmeny ako útok škodcov, a práve z tohto dôvodu je postrek často neúčinný. 

 

- krútenie a deformácia listov - nedostatok vápnika a železa
- žlté škvrny na listoch - nedostatok horčíka
- žlté listy, pomalý rast, zvädnuté listy aj napriek dostatočnej zálievke - nedostatok dusíka
- žlté a suché hrany listov - nedostatok draslíka
- farebné mapy na listoch, vysušené a tenké stonky - nedostatok fosforu 

 

Ochrana pred škodcami je pri šľachtených druhoch rastlín výnimočná. Cherry paradajky len zriedka napádajú parazity, ktoré by mohli poškodiť či zničiť úrodu. V prípade, že sa vyskytnú vošky, reagujeme efektívnym postrekom dávkovaným podľa postupu výrobcu. Oslabená imunita plánt má na svedomí nedostatok zálievky či jej nepravidelnosť a neefektívne hnojenie - jeho prebytok či nedostatok. 

 

Cherry paradajky sú skvelou čerstvou ingredienciou do záhradných šalátov, ale vychutnať si ich môžete aj počas zimných mesiacov. Pýtate sa ako? Riešením sú zavárané cherry paradajky, ktoré chutia rovnako aromaticky a sladko ako tie, ktoré si čerstvé odtrhnete zo svojej záhrady.