Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Chránené rastliny, ktoré môžete pestovať aj u vás doma

Flóra Slovenska je bohatá rovnako na počet, ako aj na druhy rastlín. Mnohé z rozmanitých kvetov a drevín, ktoré v prírode nájdeme, radíme medzi zákonom chránené rastliny. Viete, kde sa prirodzene vyskytujú a ktoré z nich môžeme pestovať v záhrade?

 

V lesoch a na lúkach Slovenska sú bohato zastúpené karpatské horské druhy, ale aj teplomilné rastliny, ktorým sa darí v nížinách na juhu. Ohrozené, zriedkavé, vzácne alebo inak významné druhy rastlín môže Ministerstvo životného prostredia zaradiť na zoznam chránených druhov. 

 

Chránené rastliny na Slovensku

Druhy rastlín národného významu sú ustanovené za chránené rastliny vyhláškou MŽP SR č. 24/2003 Z.z. Patria sem stovky rastlín s rôznymi stupňami ohrozenia a rôznou spoločenskou hodnotou. Medzi najznámejšie z nich radíme poniklec slovenský a niekoľko ďalších druhov ponikleca, plesnivec alpínsky, zvonček hrubokoreňový alebo lekno biele. 

 

V súčasnosti sú našou legislatívou chránené aj druhy európskeho významu. Okrem zoznamu štátom chránených druhov rastlín existuje aj Červený zoznam, ktorý odzrkadľuje ohrozenosť rastlinných druhov zaradením do kategórií ohrozenosti a vzácnosti.

 

Dôvodov, prečo rastlín z voľnej prírody ubúda, môže byť viac. Človek zasahuje do ich prirodzeného prostredia, ničia sa trhaním a vykopávaním, príčinou sú aj klimatické zmeny. Ak nechceme o bohatstvo slovenskej flóry prísť, mali by sme robiť čo je v našich silách, aby sme ohrozené druhy chránili.

 

Ako ohrozené rastliny chránime

 

Základom ochrany chránených rastlín je ochrana ich biotopu, teda prostredia, v ktorom sa prirodzene vyskytujú. Chránené rastliny je zakázané poškodzovať, ničiť, trhať, vykopávať, vyrezávať alebo inak zbierať. Na záchranu chránených rastlín slúžia aj zariadenia ako botanické záhrady a arboréta.

 

Okrem toho, že chránené rastliny nebudeme trhať, v území ich výskytu by sme mali chodiť výlučne po vyznačených trasách a nestúpať na miesta, kde sa tieto rastliny nachádzajú, aby sme ich nepošliapali. Do niektorých lokalít výskytu ohrozených rastlín sa dá dostať iba s povolením, aj toto opatrenie je potrebné rešpektovať. 

 

Slovenské národné parky

Lesy zaberajú asi 40 % územia našej krajiny. Príroda je skutočným bohatstvom Slovenska, o čom svedčí aj počet chránených národných parkov. Územia s rôznym stupňom ochrany sa u nás rozšírili kvôli chráneným vtáčím územiam, prírodným pamiatkam, vzácnym stromom, ale i ohrozeným druhom živočíchov a rastlín, ktorých z roka na rok pribúda.

 

Najrozsiahlejšie chránené územia sa nazývajú národné parky. V súčasnosti sa ich na Slovensku nachádza deväť: Tatranský národný park (TANAP), Národný park Nízke Tatry (NAPANT), Národný park Slovenský raj, Veľká Fatra, Malá Fatra, Muránska planina, Slovenský kras, Poloniny a Pieninský národný park (PIENAP).

 

Pestovanie chránených rastlín v záhrade

Chránené rastliny nemôžeme priniesť z lesa do záhrady. Ak však chcete obdivovať ich krásu aj u vás doma, môžete pestovať dovážané druhy. Zoznámte sa s trojicou chránených kvetov Slovenska, ktoré vyniknú aj vo vašej záhrade. Vybrali sme troch poslov jari: krokus, bleduľu a snežienku.

 

Šafran karpatský

 

Šafran karpatský je u nás mimoriadne vzácny. Ide o druh chránenej horskej rastliny, ktorá vás očarí svojimi fialovými kvetmi. Kvitne od marca do mája, a je tak jedným z prvých kvetov, ktoré rozkvitnú po roztopení snehu. Najčastejšie sa vyskytuje na vlhkých lúkach a lesných čistinkách. Tam, kde sa mu darí, vytvára mnohopočetné skupiny. 

 

Krokusy môžu veselo kvitnúť aj vo vašej záhrade. Na výber máte z viac než 80 druhov, pričom niektoré kvitnú na jeseň, iné na jar. Tie jesenné sú najodolnejšie, kvitnú od septembra do októbra. Tie jarné v tomto období ešte len vysádzame. Šafranu sa darí v trvalkových záhonoch, v skalkách i črepníkoch.

 

Bleduľa letná

 

Bleduľa letná má jemné voňavé zvončeky bielej farby, pripomína snežienku. Kvety s drobnými zelenými bodkami na okvetných lístkoch dorastajú do výšky 30 až 90 cm. Na Slovensku nachádzame niekoľko miest výskytu, najmä na vlhkých lúkach a lužných lesoch v pásme nížin. Nájsť ju môžete aj pozdĺž riek.

 

Cibuľky bledúľ sadíme na jeseň, na jar nám vykvitnú krásne snehobiele kvety. Aj napriek svojmu názvu kvitne bleduľa letná len o niekoľko týždňov neskôr, než bleduľa jarná. Pokiaľ chcete pestovať bledule, vyberte miesto s výborným slnečným žiarením alebo čiastočným tieňom a dobre odvodnenou pôdou.

 

Snežienka jarná

 

Obľúbená záhradná trvalka, snežienka jarná, rastie aj voľne v prírode. Skoro na jar ju môžeme objaviť na okraji krovísk a lesov. Jej trhanie je v chránených oblastiach zakázané. Snežienky bežne pestované v záhradách sú často šľachtené, medzi obľúbené patria veľkokveté alebo plnokveté druhy. 

 

V priaznivých podmienkach môže snežienka dorásť aj do výšky 20 cm. Rozkvitnuté dokážu odolať aj 10 °C mrazom. Na snežienky si treba dávať pozor, pretože celá rastlina je jedovatá. Najjedovatejšou časťou je cibuľa.

 

Snežienky pestujeme podobne ako ostatné jarné cibuľoviny. Vysádzame v októbri až v prvej polovici novembra. Cibuľky ukladáme do hĺbky 5 – 10 cm, krásne vyniknú v menších alebo väčších skupinkách. Každým rokom budú krajšie a krajšie.