Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Čo by ste mali vedieť o rozmnožovaní rastlín

Rozmnožovanie rastlín je proces, kedy vzniká z materskej rastliny nový jedinec. Môže ísť o pohlavné (generatívne) a nepohlavné (vegetatívne) rozmnožovanie. Pri pohlavnom rozmnožovaní ide o množenie semenom. Pri nepohlavnom rozmnožovaní vzniká nová rastlina z časti tela materskej rastliny. Preto sa nová rastlina zhoduje dedičnými vlastnosťami s materskou rastlinou.

 

Záhradné rastliny tvoria špecializované útvary slúžiace k vegetatívnemu rozmnožovaniu. Rozmnožovacie cibuľky tvorí cesnak a cibuľa. Hľuzy tvorí georgína, zemiak. Poplazy, na konci ktorých vznikajú nové rastliny tvorí napríklad jahoda.

 

Rozmnožovanie hľuzami

Hľuznaté rastliny sa rozmnožujú rozdelením hľuzy. Dá sa to najmä pri väčších hľuzách, ale aj tak získame len obmedzený počet nových rastlín.

 

Oddeľovanie cibuliek

Dcérske cibuľky opatrne odtrhneme rukou. Dôležité je, aby na každej zostalo niekoľko korienkov. Pri niektorých rodoch však odnože držia pevne a treba ich opatrne oddeliť nožom. Rezné rany alebo prípadné väčšie tržné rany treba potom vydezinfikovať práškom z dreveného uhlia.

 

Rozmnožovanie potápaním

Používame pri  získavaní nových kríkov ríbezlí, viniča a iných drevín. Postupujeme tak, že jednoročné výhonky ohýbame do pôdy okolo materského kríka. Potopená časť výhonka v pôde nám za 1 – 2 roky dobre zakorení. Po oddelení od pôvodného kra môžeme nové kríky vysadiť na trvalé miesto v záhradke. Využívame najmä pri rozmnožovaní ťahavých a popínavých rastlín.

 

Odnože a dcérske rastliny

Ak sa prirodzene vytvárajú dcérske rastliny, ostrým nožom ich odrežeme. Snažíme sa pritom zachovať čo najviac nepoškodených koreňov. Odrezky posypeme práškom proti hnilobe a zasadíme ich. Kým sa ujmú, umiestnime ich na tienisté stanovište.

 

Odrezky vo vode

Mnohé rastliny ľahko a rýchlo zakorenia vo vode. Odrezkom odstránime spodné listy až po hladinu vody. Vložíme ich do pohára a umiestnime na svetlé miesto. Pravidelne meníme vodu. Hneď ako sa vytvorí koreňový systém, rastlinu zasadíme.

 

Odrezky v substráte

Z vegetatívneho rozmnožovania je najjednoduchšie. Odrezky aj listy odoberáme zo stredu rozkonáreného vrcholu zdravých rastlín, ktoré nemajú kvety. Vysadíme ich do plytkého črepníka. Na urýchlenie zakoreňovania odrezkov sa veľmi osvedčili stimulátory. Obsahujú hormóny, ktoré urýchlia zakorenenie a aj podporia zdravý vývin koreňového systému mladej rastliny.

 

Rozmnožovanie odrezkami podrobnejšie

Odrezky odoberáme neskoro na jeseň alebo zavčasu na jar z neolistených kríkov. Odrezky, jednoročné výhonky, upravíme na dĺžku 15 - 20 cm tak, aby sme spodný rez urobili tesne pod púčikom. Režeme tak, aby horná časť odrezku bola zrezaná rovno a v takej výške, že chráni vrchný pupeň, a v spodnej časti použijeme šikmý rez. Vďaka tomu spoľahlivo rozoznáme hornú a spodnú stranu odrezka. Pôdu pred samotným zakoreňovaním dôkladne pripravíme. Záhony zrýľujeme, urovnáme. Odrezky dlhé 20 cm zapichávame do pôdy pomocou rýľa na vzdialenosť asi 20 cm tak, aby po zapichnutí do pôdy ostal nad zemou len jeden púčik.

 

Na jeseň si vyhliadneme vhodnú materskú rastlinu, z ktorej budeme po opadaní listov, odoberať drevité odrezky. Krík musí byť dobre rozrastený, dospelý a zdravý. Do času výsadby ich prezimujeme zapichnuté vo vedre s vlhkým pieskom alebo zavinuté vo vlhkej tkanine v pivnici, prípadne v tmavej fólii na inom chladnom mieste.

 

Väčšinu okrasných drevín rozmnožujeme odrezkami. Pri rozmnožovaní stromov odrezkami je lepšie ich odlamovať než rezať nožom alebo nožnicami, lebo takto nepomliaždime ich pletivo. Na konci odlomeného konárika - odrezku takto zostane trochu staršieho dreva. Z neho sa ľahšie vytvára nediferencované pletivo - takzvaný hojivý zával alebo kalus, ktorý je predpokladom pre úspešné zakorenenie odrezkov.

 

Ovocné stromy a jablone

Ovocné dreviny sa nepohlavne rozmnožujú potápaním, vrúbľovaním alebo očkovaním. Ovocné stromy a kry (pestované navrúbľovaním na podpník) nie sú vhodné na množenie odrezkami. Takže rozmnožovanie jabloní odrezkami nie je vhodné.  Nepriame vegetatívne rozmnožovanie, štepenie, spočíva v tom, že spájame časť ušľachtilej odrody (púčik alebo vrúbeľ) s vhodným podpníkom. Podpník ovplyvňuje vzrast ovocného stromčeka a jeho adaptabilitu na podmienky prostredia.

 

Jednou z možností je Forkertov spôsob očkovania. Oproti klasickému očkovaniu do tvaru „T“ má veľkú výhodu. Nie sme závislí od toku miazgy a očkovať môžeme v období, keď miazga začína alebo prestáva prúdiť. Skoro na jar, počas studeného a suchého obdobia, od polovice júla do polovice októbra a pri použití zimných vrúbľov aj v apríli a v máji. S úspechom pritom môžeme takto rozmnožovať nielen všetky jadroviny, ale aj kôstkoviny, ktoré sa ťažko rozmnožujú vrúbľovaním.

 

Živý plot a rozmnožovanie

Rozmnožovanie živého plota odrezkami je rýchle. Ide o jednoduchý spôsob ako zadarmo získať viac rastlín. Takto môžeme značne znížiť naše náklady vynaložené na záhradu. Jedna rastlina vie dať mnoho odrezkov bez toho, aby sme ohrozili jej zdravie. Je to obzvlášť výhodné ak chceme vysadiť veľa rastlín rovnakého druhu.