Čo vyrobiť z levandule? Kreatívne tipy a triky
Levanduľa - voňavá, oku lahodiaca, liečivá, užitočná, upokojujúca... Táto bylinka je priam zázračná. Jej využitie je široké, používa sa vo farmaceutickom i kozmetickom priemysle, na výrobu rôznych dekorácií, voňavých bytových doplnkov i darčekov. Pri tom všetkom je skutočne nenáročná na pestovanie.
Levanduľa pochádza zo stredomoria, odkiaľ sa už dávno rozšírila do celého sveta. Názov je odvodený od latinského slova "lavare", čo v preklade znamená "umyť sa". A veru, už veky sa pridáva do kúpeľov, či používa na výrobu mydiel, sprchových gélov, šampónov i solí do kúpeľa. V súčasnosti poznáme viac ako 50 druhov levandule, jednou z najznámejších je levanduľa lekárska.
Ako z názvu vyplýva, má liečivé účinky a je obľúbenou bylinkou prírodnej medicíny. Je známa tým, že odpudzuje hmyz, ak si z nej vyrobíte olej, môžete ho využiť ako účinný repelent. Ak ju zviažete do kytičky a necháte vysušiť v skrini, zbavíte sa molí. Vysušená sa používa ako náplň do voňavých dekoračných vrecúšok, či vankúšov. Viac o jej účinkoch sa dočítate tu.
Lekárske využitie
Účinný repelent, liečenie plesní na koži a ekzému, podporuje rast vlasov, má antibakteriálne účinky a pôsobí protizápalovo, napomáha hojeniu drobných poranení, pri boji s vráskami a akné, odstraňuje lupiny, pomáha pri prechladnutí, upokojuje nervový systém a pomáha pri nespavosti. To je len zopár pozitívnych účinkov tejto drobnej no mocnej byliny.
Levanduľa v kuchyni
Tu sa používa na dochutenie šalátov, mäsa a rýb, na zdobenie a dochucovanie sladkých dezertov, ako voňavý čaj, sladký sirup či olej.
Ak Vás levanduľa zaujala už na prvé prečítanie a túžite ju vyskúšať, prinášame zopár tipov, čo si vyrobiť z levandule svojpomocne doma:
Levanduľový olej – na prípravu použijeme vysušené kvety levandule, ktoré umiestnime do tmavej uzatvárateľnej nádoby a zalejeme rastlinným olejom. Ideálny je olej bez vône, aby sa vo výsledku nebil s vôňou levanduľových kvetov. Čím viac kvetov použijete, tým silnejší, účinnejší a voňavejší olej získate. Kvety zalejeme olejom až po vrch, nádobu uzavrieme a necháme lúhovať približne 4-6 týždňov. Následne precedíme cez gázu a máme hotovo! Tento olej možno použiť v kuchyni, ale tiež na potieranie škrabancov, rán, či popálenín. S obľubou sa využíva v aromaterapii, no možno ho kvapnúť aj do rozprašovača či vedra pri upratovaní domácnosti.
Levanduľový cukor – pridaním vysušených kvetov levandule do dózy s cukrom sa vo Vašej kuchyni udejú zázraky. Po približne dvoch týždňoch získa cukor levanduľovú vôňu i príchuť a Vaše koláče už nikdy nebudú chutiť ako predtým.
Levanduľový čaj – vysušené levanduľové kvety zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 10 minút. Zdravý zázrak je na svete. Pite ho pred spaním, na upokojenie a uvoľnenie, pri problémoch s trávením, či prechladnutí.
Levanduľové mydlo – ďalší jednoduchý recept. Budeme potrebovať akékoľvek prírodné mydlo bez vône, bežne dostupné v drogérii. K nemu levanduľový olej a kvietky levandule. Mydlo si nakrájame alebo nastrúhame, roztopíme a pridáme levanduľový olej. Pomer si musíte odskúšať, závisí od toho, aký intenzívny olej máte. K tomu nasypeme pár kvietkov levandule, ktorými z tohto mydielka urobíme dokonalé umelecké dielo. Na mydlá sa dajú zakúpiť formy na tuhnutie, pokiaľ takú nemáte, skúste použiť malú misku, alebo kuchynskú formičku podľa Vašej ľubovôle. Necháme stuhnúť a voňavá kozmetika je na svete.
Levanduľová masť – vyrobíme ju podobne ako mydlo. Použijeme kozmetickú vazelínu bez vône a levanduľový olej. Ten vmiešame do roztopenej vazelíny a následne necháme opätovne stuhnúť. Rovnaký postup môžete použiť napríklad aj pri výrobe levanduľových sviečok. Výsledok budete chcieť používať každý deň!