Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Črepníkový agapant a ako sa oň starať

Agapant je nádherná črepníková rastlina ponúkajúca pestré modré kvetenstvá pripomínajúce lúčne kvety. Táto teplomilná rastlina je obľúbeným variantom mnohých pestovateľov, hoci jej podmienky počas jednotlivých ročných období nie sú práve najpriaznivejšie. Nevýhodou tejto rastlinky je neodolnosť voči mrazu, ktorú musíme riešiť prenosom do vhodne osvetleného interiéru. Modré kvety ponúkajú nie len zaujímavé sfarbenie, ale aj tvar, vďaka ktorému budú neprehliadnuteľnou súčasťou vašej záhrady, balkónu či hoci aj interiéru.

 

Ako pestovať agapant?

Pestovanie agapantu si vyžaduje predovšetkým vhodné miesto. Táto teplomilka obľubuje slnečné stanoviská v závetrí. Pochádza z Afriky, kde je pôda menej humózna a teda aj charakter pôdy je skôr polosuchý, než konštantne vlhký. Agapant dodávame v kontajneri s podielom substrátu, ktorý pri sadení zakomponujeme do vopred pripraveného črepníka.

 

Výsadba na balkón

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím väčším črepníkom disponujeme, tým efektívnejší rast bude rastlina mať. Samozrejme to neplatí len o kochlíku, musíme sem zaradiť aj iné aspekty jeho pestovania. Do kochlíka môžeme primiešať jemný piesok, malé kamienky avšak stále musí prevládať substrát určený pre túto zaujímavú rastlinu s rúrkovitými kvetmi.

 

Dierky na dne črepníka sú dôležitou poistkou proti prepolievaniu.

 

Najlepšie sa agapantu bude dariť ako solitér bez prítomností iných rastlín v jednom črepníku. Vďaka svojej výnimočnej farbe skvelo dotvára letne vyzerajúci balkónový záhon, ktorý osvetlí svojou modrou farbou s rôznymi odtieňmi.

 

Zalievanie a hnojenie

Zálievka agapantu, Agapanthus Pitchoune Blue, je sporadická, ale stále schematická. Môžeme si určiť interval v akom budeme rastlinu polievať. Ak pestujeme agapanthus v črepníku na balkóne, samozrejmosťou je príležitostný dážď, ktorý dodá rastline potrebnú závlahu. Prispôsobujeme ju aktuálnemu počasiu, aby sme sa vyvarovali prepolievaniu rastliny. Ak agapant prepolievame, korene sa vplyvom vlhkosti zahnívajú, čo sa následne prejaví ako zožltnuté listy. Premokrený substrát je najväčším nebezpečím agapantu, hneď po mraze.

 

Hnojenie je aplikované len rastlinám, ktoré majú pred samotným hnojením dostatok závlahy. Využívame dlhodobé hnojivá, ktoré sú efektívne z pohľadu šetrenia času pestovateľa. Hnojivá volíme zodpovedne s prihliadnutím na ich efekt a možné komplikácie objavujúce sa v prípade prehnojenia. Zvyčajne sa na rastline objavia žlté fľaky, spáleniny.

 

Apagant a jeho rez

Rez agapantu spočíva prevažne v reze zmladzovacom, tvarovacom, a reze odkvitnutých kvetenstiev. Odkvitnuté kvety odstraňujeme počas celej sezóny kvitnutia agapantu, konkrétne od júla do augusta. Zmladzovací rez je namieste počas prezimovania v interiéri, pričom ho môžeme vykonať už počas začiatkov prízemných mrazov, kedy rastlinu prenesieme do vyhrievaných a slnečných priestorov. Aktuálne výhonky pri zmladzovacom reze skracujeme približne o ⅓ ich dĺžky na vonkajší púčik. Tvarovací rez vykonávame počas neskorej jari, ako prípravu na horúce letné mesiace.

 

Zazimovanie agapantu, zimná ochrana

Zazimovanie agapantu je potrebné často už začiatkom októbra, kedy sa dostavia prvé prízemné mrazy. Hoci je agapant odolný až do - 8 stupňov Celzia, mladšie rastliny majú túto schopnosť zníženú, vďaka nerozvinutému koreňovému systému. Črepník s agapantom preto prenášame do vykurovanej miestnosti na slnečné stanovisko bez prievanu, a nie v mieste vyhrievacích telies.