Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Exotická houttuynia mení počas roka farby

Houttuynia je rastlina, ktorá zaujme najmä svojimi nezvyčajnými listami. Záhradkári ju pestujú najmä kvôli interesantnému sfarbeniu listov, ktoré navyše s ročným obdobím aj variuje. Táto rastlina sa zaraďuje medzi pôdopokryvné rastliny a najčastejšie ju nájdeme rásť pri vodných tokoch, pri stojatých vodách prípadne jazierkach. Na svoj úspešný rast vyžaduje vlhké prostredie s dostatkom slnečných lúčov. Okrem správnej pôdy nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť a perfektne sa hodí do nízkoudržbových záhrad. Houttuynia rastie pomerne rýchlo, rozrastá sa do šírky a spon rastlín je približne 5-9 kusov na meter štvorcový, podľa toho, akú hustotu v danej oblasti požadujeme. Rastlina disponuje plytkými koreňmi a dobre sa znáša aj s ostatnými rastlinami.  

 

Ako pestovať houttuyniu? 

Pestovanie houttuynie je nenáročné, pričom rastlina rastie pomerne rýchlo. Ako sme sa vyššie zmienili táto rastlinka rastie do šírky, a preto ju zaraďujeme medzi pôdopokryvné rastliny. Dospelá rastlina dorastá do výšky približne 15-25 centimetrov v závislosti od živín a priestorových možností.  Okrem vlhkej a dobre priepustnej pôdy vyžaduje dostatok slnečných lúčov. Houttuyniu vysádzame v dvoch turnusoch, a to počas mesiacov február až jún a september až november. Výrazná zmena sfarbenia listov nastáva od augusta do októbra. Houttuynia je mrazuvzdorná rastlina a prežije aj výrazné a silné mrazy. 

 

Houttuynia a jej výsadba

 

Výsadbu houttuynie vykonávame do priepustnej, humóznej a vlhkej pôdy. V nepriepustnej pôde často hnijú korene a rastlina postupne odumiera, prípadne sa pri výsadbe ani neujme. Vysádzame predovšetkým na slnečné stanovišťa, prípadne do polotieňa. 

 

Výsadbu započíname vyhĺbením jamy, ktorá je približne o polovicu väčšia ako je obsah balu, prípadne kontajneru v ktorom sa rastlina nachádza. Ak sa rastlina nachádza v bale a teda je voľnokorenná, korene skrátime približne o ⅓ a vložíme ju na niekoľko hodín pred výsadbou do vedra s vodou. V prípade, že vysádzame rastlinu z kontajnera, tak rastlinu vložíme do jamy aj s danou zeminou (lepšia adaptácia). 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zálievka je pri tejto rastline potrebná len v prípade, že sa nenachádza v blízkosti vodných tokov, rybníkov. Ak je umiestnená vo voľnej pôde, vyžaduje pravidelnú zálievku, inak riskujeme jej úhyn. Pri zalievaní houttuynie sa držíme základných pravidiel zálievky. Počas horúcich dní zalievame rastlinu len skoro ráno, prípadne večer kedy sú teploty nižšie a na rastlinu nedopadajú lúče slnka. Ak nedodržíme tieto odporúčania tak sa môže rastlina spáliť. 

 

Hnojenie je dôležité najmä vtedy, keď je rastlina zasadená v piesočnatej pôde bez dostatku živín. Na jar aplikujeme dlhodobé hnojivo, ktoré sa v pôde rozpúšťa v pravidelných intervaloch podľa potreby rastlín a aktuálnej teploty pôdy. Častou chybou začínajúcich záhradkárov je fakt, že často rastlinu prehnoja. Prehnojenie houttuynie sa prejavuje náhlym žltnutím listov, prípadne až odumieraním niektorých častí rastliny. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana je pri tejto rastline takmer nulová. Houttuynia je trvalka, ktorá je odolná voči mrazu. Na sklonku zimy jej rastliny opadajú, a teda ju nemusíme nijakým spôsobom prikrývať.  Rovnako nenáročná je aj z pohľadu ochrany rastlín pred škodcami. Houttuyniu nenapádajú takmer žiadny škodcovia, účinne sa vyvarujete aj voškám či múčnatke. Len zriedka je postihnutá parazitom, pretože sa jedná o exotickú rastlinu. Najväčším problémom býva práve nedostatok zálievky, pretože tejto rastline nepostačuje bežný úhrn zrážok.