Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Farebná jeseň v záhrade: Tipy na jesenné kvety

Jeseň v záhrade si môžeme skrášliť záhonmi rôznorodo farebných kvetov. Niektoré druhy kvetov sa dajú pestovať aj na balkónoch, či terasách. Ak by ste si aj vy chceli založiť taký záhon či črepník, zoznámime vás s najkrajšími kvetmi jesene. Výber je naozaj bohatý. Stačí si vybrať z ponuky a nakombinovať ich tak, aby vás výsledok tešil až do prvých mrazov.

 

Rozchodník

Takmer všetky druhy rozchodníkov potrebujú slnko. Inak rastú pomaly a žltnú im listy. Vydržia na miestach, kde ani iné odolné skalničky neprežijú. Podľa druhu kvitnú od júla do novembra. V novembri a na začiatku decembra už síce strácajú rozchodníky zo svojej pestrosti, ale svoj tvar si udržia až do jari. Sú zaujímavé, aj keď ich popráši ľahký sneh, alebo zahalí inovať. Netreba ich polievať, ani hnojiť. V záhonoch prežijú bez zálievky aj dlhšie obdobie sucha. Je to vďaku tomu, že v dužinatých orgánoch dokážu zadržiavať vodu. Prihnojíme ich raz za tri roky. Zaschnuté súkvetia zrežeme až skoro na jar. Tieto rastliny obyčajne nenapádajú choroby ani škodce. Iba na nevhodnom stanovišti sa môžu vyskytnúť hubové ochorenia. Nevyžadujú zimnú ochranu, znesú mrazy až do -34 °C.

 

Šternbergie 

Patria medzi jesenné cibuľoviny. Žiarivé zlatožlté kvety šternbergie sú podobné šafránom. Objavujú sa v septembri a októbri spolu s drobnými jazýčkovitými listami. S koreňovým balom sa v skupinkách vysádzajú do skaliek, štrkových alebo kvetinových záhonov, prípadne na okraje vresovísk. Jej pestovanie nie je zložité, v plnej kráse sa však ukáže len na slnečných miestach. Dôležité je vysadiť ju na teplejšie chránené miesto s priepustnou piesočnato-hlinitou pôdou. Ak sa pestuje v nádobe, mala by prezimovať v suchej chladnej pivnici. Samotné cibule sa vysádzajú počas leta.

 

Astry

Obľúbené jesenné kvety sú astry. Kvitnú do prvých mrazov. K prednostiam patria bohaté kvitnutie a trsy pripomínajúce hviezdnu oblohu. Kvety sú pomerne trváce a dajú sa použiť aj v rezanom stave. Poznáme rôzne vysoké druhy, čo treba zohľadniť pri usporiadaní záhona. Nevyhnutné je vyhradiť týmto trvalkám dostatok priestoru. Rozkvitajú začiatkom septembra a postupne kvitnú až do novembra bielymi, fialovými alebo ružovými kvetmi. Najčastejšie sa pestuje astra novoanglická, ktorá je najvyššia, alebo astra novobelgická. Na lem záhonov v záhradách je ideálne použiť astru nízku. K stredne vysokým druhom patrí astra kopcová. Rastlinám sa darí na slnečnom mieste s priepustnou a stále mierne vlhkou pôdou.

 

Chryzantémy

Na jeseň v okrasnej záhrade často pestujeme chryzantémy. Patria k najdlhšie pestovaným trvalkám v záhradách. Existujú stovky odrôd, ktoré sa odlišujú svojou výškou, farbou, veľkosťou a tvarom kvetu či časom kvitnutia. Veľakrát majú chryzantémy odrody vhodné iba do skleníkov. Tie nie sú vôbec mrazuvzdorné. Ak sa rozhodneme pestovať chryzantémy v záhonoch, nechajme si odborne poradiť vhodné odrody. Potrebujú dobre priepustnú a na živiny bohatú pôdu. Pri výsadbe môžeme do nej zamiešať aj časť piesku. Bohatosť kvetov a správny rast zabezpečí voľba správneho stanovišťa. Chryzantémy potrebujú veľa slnka. Sú náročné aj na množstvo vody a živín. Počas sezóny je potrebné ich raz za dva týždne poliať hnojivovou zálievkou. Kompaktný tvar dosiahneme zaštipovaním. Prvýkrát to robíme na konci júna, na Jána. Vtedy má rastlina asi 15 cm a je potrebné skrátiť jej výhonky o dve tretiny až tri štvrtiny. Druhýkrát ju upravíme na konci leta, keď má rastlina výšku 30 cm. Upravíme ju tak, aby mala pekný tvar a dobre sa do jesene rozkonárila. Takto dosiahneme kompaktný tvar a bohatú násadu kvetov. Pri veľkokvetých odrodách ponecháme iba jeden kvetný puk na jeden výhonok. Odstraňujeme pravidelne odkvitnuté kvety. Po odkvitnutí a potom, čo mrazy úplne zničia rastliny, chryzantémy zrežeme. Prikryjeme ich suchou trávou, pilinami alebo slamou. O dobre zakorenené rastliny označené ako mrazuvzdorné sa báť nemusíme. Horšie je to s rastlinami v nádobách. Najvhodnejšie je zakopať ich do pôdy v záhrade. Alebo premiestniť na chránené miesto, kde teplota neklesá hlboko pod bod mrazu. Počas zimy ich niekoľkokrát polejeme, aby nevyschli.