Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Farebné lístie, záhrada plná plodov: Jeseň v záhrade je tu

Jeseň v záhrade, na balkónoch či terasách býva krásne farebná, rozmanitá. Ak by ste si aj vy chceli založiť taký záhon či črepník, zoznámime vás s najkrajšími rastlinami a stromami jesene. Výber je naozaj bohatý. Stačí si vybrať z ponuky a nakombinovať ich tak, aby vás výsledok tešil až do prvých mrazov.

 

Krásnoplod

Callicarpa patrí k opadavým drevinám, ktoré majú veľmi nápadné plody. Tie sú pútavé hlavne počas jesene, dokonca aj po opadaní listov. Vynikne v skupinkách, je nenáročný. Pestujeme ho v úrodnej, dobre odvodnenej pôde. Po zakorenení znáša sucho aj horšiu zem, ale dajme prednosť vlhkej. Táto drevina má rada slnko a dlhé leto. Kvitne na nových výhonkoch, preto ju odporúčame na jar poriadne zrezať. Netrpí na choroby ani ju nenapádajú škodcovia. Je odolná voči mrazom do -24°C.

 

Ambrovnik styraxový

Vďaka výraznému jesennému sfarbeniu listov je čoraz obľúbenejší v okrasných záhradách. Pestovať ho môžeme na celom Slovensku s výnimkou najchladnejších oblastí. Tam ho treba vysadiť na chránené miesto. Stromy po vysadení treba aspoň tri roky chrániť pred mrazmi. Odoláva teplotám do -26°C. Ambrovník kvitne neskoro na jar, približne od konca mája do konca júna. Jeho kvety sú zelenožlté, malé a sú usporiadané do guľovitých súkvetí. Z nich sa vyvinú guľaté pichľavé plody. Objavujú sa ale až na starších exemplároch. Listy na dlhých stopkách majú päť až sedem lalokov a jemne zúbkatý okraj. Sú aromatické. Na jeseň sa ich zelená farba zmení na žltočervenú, vínovočervenú až tmavopurpurovú. Stanovište týchto stromov by malo byť svetlé, s dostatkom slnka. Miesto dôkladne zvážme, nakoľko ambrovníky sa môžu dožiť až tristo rokov.

 

Vresy

Na jeseň v okrasnej záhrade zaujmú určite aj vresy. Sú kyslomilné a príprava takéhoto záhona je o niečo náročnejšia. Ich krása v každom ročnom období stojí za tú námahu. V súčasnosti poznáme vyše päťsto odrôd vresu obyčajného. Rastú buď vzpriamene, môžu mať tiež poliehavý, či vankúšovitý rast. Odrody sa odlišujú nielen rastom, ale aj farbou kvetov. Majú biele, svetlo či tmavoružové až karmínovočervené zafarbenie. Boli už vyšľachtené aj dvojfarebné vresy. Tieto rastliny kvitnú drobnými zvončekovitými kvetmi od konca leta do neskorej jesene. Listy na kríčkoch ostávajú počas celého roka, neopadávajú. Majú tvar šupín, sú úzke, tmavozelené. V zime často zmenia farbu na bronzovofialovú. V nádobách ich môžeme pestovať buď samostatne, alebo kombinovať so zakrpatenými ihličnanmi, s rôznymi druhmi tráv, okrasnou kapustou, chryzantémami či astrami.

 

Vresovce

Na vresy sa veľmi podobajú vresovce. Patria do rovnakej čeľade vresovcovitých. Tieto vždyzelené kríčky začínajú kvitnúť až v novembri, väčšina odrôd dokonca až v januári, a kvitnutie môže trvať až do mája. Dorastajú do výšky 30 a do šírky 40 centimetrov. Listy majú tvar ihličia. Kvety sú tiež zvončekovité a podobne ako u vresov môžu mať farbu bielu až po rôzne odtiene ružovej. Vyhovuje im slnečné stanovište. Pri pestovaní v nádobách odporúčame črepníky a debničky koncom jesene obaliť bublinkovou fóliou alebo polystyrénom.