Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Fuksia: Pestovanie, starostlivosť aj prezimovanie

Fuksia je kvetom, ktorého nádherne farebné kvety mnohým pestovateľom a obdivovateľom pripomínajú tancujúce víly. Fuksie majú mnoho kultivarov, ktoré sa od seba líšia nie len tvarom a veľkosťou listov, ale aj zafarbením s rôznymi farebnými kombináciami. Tieto nádherné trvalky môžeme najčastejšie vídať ako skrášľujú exteriéri domov, a to najmä balkónov či terás. Málokedy sú fuksie súčasťou záhonov, pretože počas zimy je nutné ich vykopať a uschovať v interiéri pri určitej teplote. Fuksie považujeme za pomerne náročné na pestovanie, avšak ak im budete venovať dostatok času, určite sa vám odmenia krásnymi veľkými kvetmi.  

 

Ako pestovať fuksiu? 

Pestovanie fuksie patrí medzi zložitejšie, avšak ak fuksii poskytnete vyhovujúce stanovisko starostlivosť si omnoho uľahčíte. Ako sme už vyššie v článku naznačili, fuksia je najčastejšie pestovaná ako črepníková trvalka. 

 

Fuksia môže byť vzpriamené, poloprevislé a previslé. Ak chceme vysadiť fuksiu do voľnej zeminy, určite musíme siahnuť po vzpriamenej, ktorej kvety a listy sa nebudú dotýkať zeme. Pre črepníkové pestovanie sú ako stvorené všetky vyššie spomenuté typy fuksií. 

 

Pestovanie fuksie si vyžaduje polotienisté stanovisko, ktoré jej vyhovuje najviac. Slnečné stanovisko je pre fuksiu absolútne nevyhovujúce a táto rastlina na slnečnom stanovisku nevydrží viac ako niekoľko týždňov. Tienisté stanovisko je lepšou variantou ako úplné slnečné žiarenie, avšak stále nie je dokonalé. Na tienistom stanovisku nebude mať fuksia toľko kvetov, ako na polotienistom. 

 

Rovnako je dôležitý aj výber kultivaru. Čím sú kvety daného kultivaru menšie, tým je fuksia na pestovanie menej náročná. Medzi kultivary, ktoré sú vhodné aj pre úplných začiatočníkov patrí fuksia Graf Witte, Deutsche Perle. 

 

Fuksia a jej výsadba na balkón 

 

Výsadba do črepníka je nenáročná. Druhou podmienkou k úspešnému pestovanie je voľba vhodného substrátu. Fuksiám vyhovuje neutrálny až mierne kyslý substrát. Podľa typu pôdy môžeme využiť aj pôdu zo záhrady - musia však vyhovovať jednotlivé pH faktory. Druhou možnosťou je kúpa trvalkového substrátu, ktorý dodá fuksií všetky potrebné výživy pre zakorenenie. 

 

Dôležitý je výber vhodnej rastliny. Ak je rastlina v obchode, príp. záhradkára, mdlá, s nepravidelnou štruktúrou listov, zrejme sa jedná o chorú a napadnutú rastlinu bez potenciálu k ďalšiemu úspešnému rastu. 

 

Pred sadením je nutné skontrolovať nie len listy, ale aj korene. Korene skrátime o polovicu, uhynuté korene či inak poškodené korene odstrihneme úplne. Takto pripravenú rastlinu môžeme vysadiť do črepníka s vyhovujúcim substrátom.

 

Zalievanie a hnojenie 

 

Zalievanie fuksie musí byť vykonávané na pravidelnej báze. Fuksií nevyhovujú extrémy, a teda kvetmi sa vám neodvďačí ani v prípade prepolievania, ani pri vyschnutej pôde. Zalievame každý deň v pravidelných časových intervaloch skoro ráno, alebo skoro večer. 

 

Správne vykonané hnojenie podporí rast a kvet fuksie. Najlepším hnojivom je hnojivo s prímesou dusíka, ktoré aplikujeme po zasadení fuksie. Neskôr stačí už len klasické trvalkové hnojivo pre podporu okvetenstva. 

 

Fuksia a jej rez

 

Počas vegetácie tejto rastliny je dôležité udržiavať jej okolie čisté. Pravidelne dbajte na odstraňovanie suchých kvetov a listov, ktoré môžu pri ich ponechaní na rastline prilákať plesňové ochorenia. Fuksia sa dá aj účinne tvarovať pomocou záhradníckych nožníc. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana je pre fuksiu životne dôležitá. Bez správne vykonanej zimnej ochrany môže fuksia uhynúť vplyvom zoschnutia či umrznutia. Fuksiu premiestňujeme už počas novembra do miestnosti s teplotou 5 až 8 stupňov Celzia. Najlepšou miestnosťou je miestnosť bez prievanu a príliš suchého vzduchu spôsobeného vyhrievacím telesom. 

 

Ochrana pred škodcami je pri fuksií veľmi dôležitá. Najčastejšími škodcami sú vošky, ktoré odstraňujeme vhodným postrekom. Ďalším veľmi častým problémom je pleseň či hniloba, ktorá vzniká prehnaným rosením a prepolievaním.