Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Grilujete? Gyros v záhradke by vám nemal chýbať

Gyros, jedlo pochádzajúce z Grécka, či korenie, ktoré dodá jedlu tú správnu chuť? Túto aromatickú koreninu môžete vo forme bylinky pestovať už u seba v bylinkovej záhradke, či balkóne. Doprajte si koreniny z prvej ruky a verte nám, že ich chuť je omnoho intenzívnejšia než tie, ktoré môžeme nájsť v obchodných regáloch. Gyros a jeho pestovanie sa dostáva do povedomia mnohých, už aj klasických, kuchárov a kuchárok. Či už gyrosom ochutíte kurča, grilovaný biftek, alebo cézar šalát, táto atraktívna chuť bude vždy prítomná. Ako si vypestovať vlastný gyros?

 

Ako pestovať gyros?

Gyros, Artemisia caucasica, je bylinkou, ktorej výsadba začína aprílom a končí v júni. V praxi však nezáleží na tom, kedy bylinky vysádzame. Tento turnus je orientačný a slúži bylinkárom, ktorí žijú v teplých oblastiach a môžu si dovoliť vysádzať bylinky do voľnej pôdy. Gyros pochádza z Grécka, kde sa teploty počas zimy pohybujú okolo 0 stupňov Celzia a pri -5 stupňoch Celzia gyros hynie. Z praktického hľadiska teda odporúčame výsadbu gyros do črepníka.

 

Na výsadbu budeme potrebovať záhradnícky substrát, môžeme však nájsť aj substrát určený špeciálne pre preferencie byliniek - nie je však nevyhnutný. Ďalej je to samozrejme črepník, ktorý odporúčame v prípade gyrosu väčší. Koreňový systém bylinky gyros je skutočne rozľahlý a potrebný pre jeho efektívny rast.

 

Gyros môžeme kúpiť v bale či kontajneri, ktorého obsah vysadíme do vopred pripravenej zemi v črepníku. Vďaka tomuto kroku zabezpečíme plynulý prechod a rastlina tak nezažije šok z prípadnej zmeny pH, alebo vlhkosti pôdy.

 

Zavlažovanie hnojenie a rez

Gyros preferuje polotieň a preto by sme mali dbať na jeho umiestnenie v domácnosti. Jeho stanovisko sa priamo podieľa na množstve vody, ktorú potrebuje vstrebať. Keďže gyros pochádza z teplých krajín, humózna a vlhká zemina neprospieva koreňom. Je dôležité aplikovať zálievku každý deň, avšak prikladáme dôraz aj na množstvo vody. Nikdy rastlinu neprepolievamie, neudržujeme zem umelo vlhkú, inak nastane hnitie koreňov a rastlina môže uhynúť.

 

Hnojenie je z pohľadu rastu dôležité, avšak pri bylinkách sa mu neprikladá priveľký dôraz. Na bylinách, ktoré sa konzumujú sme s dávkou hnojiva veľmi opatrní, keďže neprimerané množstvo agresívneho hnojiva sa môže prejaviť aj zmenou chuti. Najlepším spôsobom, ako dopriať rastline výživu, je aplikácia dlhodobého hnojiva, ktoré primiešavame do zeminy.

 

Rez vykonávame pri pravidelnom používaní jednotlivých výhonkov pre účely ochucovania jedál.

 

Či už sa rozhodnete pre záhradný šalát so štipkou pálivej papriky s korením gyros, alebo je pre vás zaujímavejšou alternatívou opečený biftek s čerstvými lístkami bylinky gyros, iste sa zhodneme práve na špecifickej a osviežujúcej chuti, ktorú ponúka práve táto bylinka.