Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Guave na terase aj do záhrady

Guave je exotická rastlina, resp. plod, ktorý sa za bežných podmienok vo voľnej prírode nenachádza. Guave je známa najmä vďaka svojim pozitívnym účinkom na zdravie. Obsahuje až 5x viac vitamínu C ako v citrónoch, pričom medzi ďalšie podporné látky patria sodík, selén, draslík, horčík, železo či bielkoviny. Po prepolení tohto plodu v tvare hrušky objavíte bielo-červenú dužinu s malými kyslými semienkami bielej farby. Zakomponovať ju môžete do ovocných šalátov, kde bude figurovať ako výrazný zdroj sladko-kyslej chute. Hoci je tento ovocný ker stále exotickou rastlinou, dobre sa jej darí aj v našich podmienkach.

 

Ako pestovať guave?

Pestovanie guave spočíva najmä v dostatku slnečného žiarenia a teplých dní. Skôr sa guave bude dariť na juhu Slovenska, než vo vysokých pohoriach. Pre svoj rast je teplo kľúčové a preto ju sadíme na južné strany záhrad.  Výsadba guave spočíva v predpripravení pôdy, pričom na jej sadenie vám postačí aj pôda zo záhrady. Primiešať do nej môžete aj substrát, ak ste v domnení, že pôda vo vašej záhrade nemá požadovanú kvalitu.

 

Vzhľadom na to, že aj teplejšie oblasti Slovenska majú počas zimných mesiacov prítomné mrazy, odporúčame vysádzať guave priamo do črepníkov. Minimálny objem črepníka by mal byť spočiatku aspoň 10 litrov, po prezimovaní môžeme guave spokojne presadiť do objemnejšieho črepníka pre jej bujný rast.

 

Črepník by mal mať na svojom dne dierky, vďaka ktorým môže prebytočná voda odtekať a nebude príliš zaťažovať rastlinu. Guave vypije toľko vody, koľko potrebuje a zvyšok, ktorý odteká cez jednotlivé dierky, je kontraproduktívny.  

 

Guave je tropický ker pochádzajúci z Južnej Ameriky a preto musíme prispôsobiť spôsob pestovania jeho požiadavkám.

 

Tento ker sa najlepšie pestuje v závetrí na teplom mieste tak, aby bol na slnku aspoň 6 hodín denne.

 

Výsadba na balkón

Výsadba na balkón spočíva v rovnakom procese ako je sadenie do voľnej záhrady, ktoré si vyžaduje omnoho viac námahy. Pestovanie vo voľnej záhrade neodporúčame z dôvodu nutnosti rastlinu presádzať akonáhle teploty klesnú pod 10 stupňov Celzia. Pri pestovaní v črepníku pamätáme nie len na dôležitosť objemu črepníka, ale aj na aplikáciu podpory, ktorá bude slúžiť ako mantinel pri veternejších podmienkach.  Keďže je ker guave veľmi krehký, snažíme sa ho umiestniť do záveternej strany, najlepšie na balkón či terasu orientovanú na juh.

 

Zalievanie, hnojenie a rez

Zalievanie vykonávame pravidelne každý deň, najlepšie vtedy, keď nesvieti slnko - skoro ráno, príp. večer. Vyvarujeme sa tak spálením listov a stoniek guave. Hnojenie prospieva k bujneniu porastu a už za 3-4 roky sa môžeme tešiť prvej úrode práve vďaka využitiu možnosti hnojenia. Trh ponúka rad hnojív určených pre tropické ovocie, vďaka ktorým plody nezmenia svoju chuť a arómu.

 

Rez vykonávame začiatkom skorej jari, kedy je tento rez čisto tvarovací. Zmladzovací rez sa v prípade tohto kra nevykonáva až do prvej úrody, pričom po prvej úrode môže nasledovať zmladzovací rez, kedy výhonky skrátime o ¼ ich dĺžky.

 

Zimná ochrana

Zimnou ochranou myslíme konkrétne uschovanie guave do interiérových priestorov, kde teplota presahuje 10 stupňov Celzia. Môžeme guave umiestniť v blízkosti vykurovacích telies a samozrejme do miestnosti s dostatkom svetla. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia teplota sa v interiéri nachádza,  tým viac zálievky je potrebné guave dopriať.