Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Guľovitá tuja a ako sa o ňu starať

Guľovitá tuja, lat. Thuja Occidentalis, je zaujímavým kultivarom, ktorý ocenia najmä lenivší záhradkári. Tento druh tuji prirodzene rastie do tvare gule, pričom dorastá do výšky približne 80 centimetrov. Jej výsadbu zo semena neodporúčame, nakoľko je tento proces časovo náročný a navyše nemusí spĺňať vyššie uvedené charakteristiky. Guľovitú tuju kupujeme výhrade v kontajneri, kde je zabezpečená dobrá výživa v podobe pôdy a rastlina netrpí suchom. Tento kultivar tuje je obľúbený najmä vo forme malých dekoračných živých plotov vo veľkých parkových záhradách. Ak vysadíme viac tují ku sebe, pričom dodržiavame spon rastlín 0,5-1 meter, budú schopné si udržiavať optimálnu vlhkosť. Tuje sa všeobecne radia medzi rastliny, ktoré disponujú stredne veľkým koreňovým systémom, ktorý však rastie viac do strán ako do hĺbky. Z tohto dôvodu sú tuje náročné na zalievanie. 

 

Ako pestovať guľovitú tuju? 

Pestovanie guľovej tuje je vhodné pre skúsenejších pestovateľov, pričom je základom jej úspešného rastu správne stanovisko a doba výsadby. Guľovú tuju môžeme vysádzať v turnusoch od marca do mája a od septembra do novembra. Tuji lepšie vyhovuje jej výsadba v jesenných mesiacoch, nakoľko sa často stáva že tuja rýchlo vysychá (najmä pri výsadbe počas mája). Tuji vyhovuje priepustá pôda - vyhnite sa ťažkej a ílovitej pôde. Ako stanovisko je najideálnejší polotieň. Tuja vo všeobecnosti rastie najrýchlejšie na slnečnom stanovisku, avšak pri guľovej tuji táto vlastnosť nemusí byť žiadúca. Čím rýchlejšie tuja bude rásť, tým častejší strih si bude vyžadovať. 

 

Guľovitá tuja a jej výsadba

 

Guľovitú tuju vysádzame na miesto, ktoré si vopred predpripravíme. Veľkosť kontajnera sa pohybuje pri výške približne 9 - 15 centimetrov, tzn. že jama by mala byť aspoň raz väčšia ako je samotný objem kontajnera. Na dno jamy nalejem vodu, pridáme rastlinu z kontajneru spolu s pôvodnou zeminou - túto zeminu pridávame do novej jamy z dôvodu lepšej adaptácie rastliny do novej pôdy. Následne guľovú tuju prihrnieme zeminou a doprajeme jej dostatočnú zálievku. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie guľovitej tuje je veľmi dôležité, a to počas jej celého života. Zvýšenú zalievku si však vyžaduje bezprostredne po jej výsadbe, a to v pravidelných intervaloch pre podporu rastu koreňov. Korene tuje majú charakter jemných vlásočníc, ktoré sú odkázané na suplovanú zálievku. Tuje majú veľmi jemné ihličie čo znamená, že rastlinu zalievame ku koreňu počas skorého rána alebo večer. Nikdy nepolievame počas silného slnka - nadzemná časť sa môže rýchlo spáliť! 

 

Hnojenie guľovej tuje môžeme vykonávať na pravidelnej báze, najlepšie však organickými hnojivami s kontinuálnym uvoľňovaním živín. Hnojíme počas celého roka s výnimkou horúcich letných dní (júl a august). Pri hnojení dodržujeme opatrenia, vďaka ktorým nespálime korene ani nadzemnú časť rastliny. Pred a po hnojení rastline doprajeme dostatočnú zálievku, príp. hnojíme bezprostredne po daždi. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana spočíva najmä v kontrole množstva snehu na tuji. Ak sa nám zdá, že pod ťarchou snehu tuja klesá, môžeme ho jemne oťukávať palicou, ktorú predtým obalíme v látke. Guľovitá tuja je mrazuvzdorná rastlina, avšak pri neskorej výsadbe môžeme pristúpiť k opaterniam v podobe jej prikrytia jutovinou či čečinou. 

 

Guľovitá tuja taktiež môže trpieť rôznymi škodcami. Medzi najčastejších škodcov zaraďujeme vošku vlnatku. Voška vlnatka sa prejavuje v podobe bielych bodiek na ihličí, ktoré musíme pravidelne sledovať. Najčastejšie sa vyskytuje pri dlhodobom suchu. Reagujeme vhodným postrekom, tj. postrek proti savému hmyzu. Ak sa v blízkosti danej tuje nachádzajú aj iné ihličnany, aj tieto stromy preventívne ošetríme týmto postrekom.