Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Hojdacia sieť do záhrady aj na balkón

Hojdacia sieť je najlepším spoločníkom pre nerušené chvíle na záhrade. Existujú viaceré typy a varianty hojdacích sietí, takže si môžete vybrať ideálne odpočinkové lôžko do každého priestoru. Poradíme vám, ako na to.

 

Hojdacia sieť alebo hamaka?

Hojdacia sieť je jednoduchá závesná konštrukcia, vyrobená buď zo skutočnej siete alebo z textílie. Slúži na relax v exteriéri, no čoraz obľúbenejšie sú aj modely vhodné do interiéru. V minulosti boli hojdacie siete používané predovšetkým posádkami lodí. Ľudia si mohli oddýchnuť na lôžku s minimálnymi nárokmi na priestor.

 

Hojdacia sieť sa niekedy nazýva aj hamaka (anglicky hammock), hoci nejde úplne o to isté. Hamaka je závesné lôžko určené na prespanie v prírode. Môže byť súčasťou výbavy turistu alebo cestovateľa, funguje ako alternatíva k stanu. Hamaky sa vyrábajú z nepremokavých materiálov, môžu sa dať po celej dĺžke zazipsovať a často zahŕňajú aj sieťku proti hmyzu. V porovnaní s hojdacou sieťou je hamaka ľahšia a prenosnejšia.

 

Hojdacie siete sú ideálnym doplnkom do záhrady či na balkón. Okrem pohodlného miesta na oddych, ktoré môže využiť celá rodina, majú aj estetickú funkciu. Hamaky sú skvelou voľbou pre každého, kto chce prespať pod holým nebom. Majú množstvo funkčných doplnkov, takže pri nocovaní v prírode nebude problémom ani strmý svah, prízemné mrazy a hmyz.

 

Ako si správne vybrať?

Pri nákupe novej hojdacej siete si môžete vybrať z niekoľkých základných typov. Prvým z nich je hojdacia sieť s rozpernými tyčami. Sieť alebo látka je na oboch koncoch rozprestretá pomocou drevených alebo kovových tyčí, vďaka ktorým sa sieť neuzavrie nad vami, keď si na ňu ľahnete.

 

Dostupné sú tiež siete bez rozperných tyčí. Textília sa na koncoch „nazberká” do jedného bodu, z ktorého vychádza záchytné lano. Tento typ hojdacej siete sa o niečo ľahšie skladuje a prenáša, takže si ju so sebou môžete vziať na chatu alebo umiestniť do menšieho priestoru v záhrade.

 

Siete bez aj s rozpernými tyčami môžu byť voľné – určené na pripevnenie k stromom alebo iným záchytným bodom. Obľúbené sú tiež hojdacie siete so stojanom. Konštrukcia stojanu (najčastejšie vyrobená z dreva alebo ocele) vám umožní postaviť sieť aj na miesto, kde ju nemáte o čo napnúť.

 

Stojan hojdacej siete môže mať podobu dreveného polkruhu alebo oblúka, ktorý prechádza popod sieť, prípadne ako dvoch vzpriamených tyčí spojených jednou vodorovnou tyčou na zemi. Hojdacia sieť so stojanom vyžaduje o niečo viac voľného miesta a nedá sa prenášať tak ľahko, ako voľná hojdacia sieť.

Veľkosti hojdacích sietí sú tiež rôzne. Existujú hojdacie siete pre dvoch, ktoré ponúkajú širší priestor lôžka. Menšie hojdacie siete si zase obľúbia deti. Priemerný rozmer hojdacej siete (lôžka) je 200 x 120-150 cm. Priemerná sieť so stojanom zaberie niečo cez 3 metre na dĺžku.

 

Hojdacie siete sú vyrábané z rôznych materiálov. Najčastejšie ide o bavlnu, polyester alebo ľan, prípadne rôzny vodeodolné materiály. Pri výbere textílie majte na pamäti, že savé vlákna môžu začať plesnivieť, ak sieť zostane vonku počas viacerých daždivých dní. Na druhej strane, vodeodolný materiál bude drsnejší a nebude taký pohodlný, ako mäkká tkanina.

 

Tipy na správnu montáž

Pred montážou je potrebný výber vhodného miesta pre hojdaciu sieť. Vhodné je umiestniť ju do tieňa, nakoľko farba textílie môže na priamom slnku vyblednúť. Dbajte na to, aby bolo okolo siete dosť miesta aj na samotné hojdanie a aby ste si do siete mohli pohodlne ľahnúť.

 

Jednoduchú závesnú sieť je potrebné prichytiť o stabilné body. Na tento účel dobre poslúžia dva stromy, využiť ale môžete aj rôzny stĺpy, prípadne skoby v stenách v interiéri. Sieť by mala byť upevnená medzi body, ktoré sú od seba vzdialené aspoň 3 metre.

 

Výška zavesenia by mala zodpovedať približne polovici horizontálnej vzdialenosti oboch koncov hojdacej siete. Ak sú teda záchytné body vzdialené 5 metrov od seba, zaveste sieť na oboch koncoch do výšky približne 2,5 metra.

 

Hojdacia sieť na balkóne

Ak nemáte k dispozícii dostatok priestoru v záhrade, hojdaciu sieť môžete umiestniť aj na balkón. Druhou možnosťou je závesné hojdacie kreslo, ktoré zaberie minimum miesta. V každom prípade sa ubezpečte, že materiály sú vhodné na použitie v exteriéri. Hoci je balkón čiastočne chránený, dážď by mohol poškodiť hojdacie siete vhodné do interiéru.

 

Hojdacia sieť v záhrade

Ideálnym miestom na hojdaciu sieť je krásna, slnečná záhrada. Hojdaciu sieť môžete umiestniť medzi ovocné stromy, pri bazén alebo na terasu. V prípade hojdacích sietí so stojanom dbajte na to, aby bol podklad, na ktorom budú stáť, úplne rovný. Dobrou voľbou je umiestnenie na terase alebo na spevnenej ploche pri bazéne.

 

Cena

Hojdacie siete sú cenovo dostupná záhradná dekorácia, z ktorej budete mať počas leta dobrý úžitok. Jednoduché závesné siete sa pohybujú v rozmedzí 15 až 40 eur, za hojdaciu sieť so stojanom zaplatíte zhruba 50 až 100 eur. Cena luxusných hojdacích sietí vyrobených zo skutočne kvalitných materiálov sa môže vyšplhať na 200 až 300 eur.