Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Horec letný skrášli vašu skalku

Horec letný je nádhernou skalničkou s prenikavými modrými kvetmi. Mnohým pripomína práve skalnaté oblasti či tundry, pretože ani táto trvalka nevyrastie viac ako 15 centimetrov. Tvorí nádherné kvetnaté zhluky, ktoré sa každým rokom viac rozrastajú. Kvitne počas celého leta a svojou nezvyčajne pestrou farbou doplní farebné spektrum ostatných skalničiek pripomínajúce tie, ktoré počas jari rozkvitajú v tatrách. Ako túto skalničku pestovať? 

 

Ako pestovať horec letný? 

Pestovanie skalničky horca nie je vôbec zložité. Dôležitou zložkou v jeho pestovaní tvorí práve okolie do ktorého je vysadený. Horec letný má jemné a plytké korene, a preto môžu jeho existenciu a správny rast ovplyvniť vysemenené buriny. Túto výnimočnú skalničku vysádzame od februára do apríla a od septembra do novembra. Horcu postačí piesočnatá pôda, ktorá je dobre priepustná. Vysádzame aspoň dve rastlinky vedľa seba tak, aby sme zabezpečili rýchly a efektný porast. 

 

Zalievanie, hnojenie a rez 

 

Zálievku si horec vyžaduje najmä počas horúcich letných dní. Na rozdiel od iných skalničiek je horec veľmi náchylný na vysychanie, a preto môžeme v jeho okolí pridať niekoľko kamienkov či mulču, ktorý vlahu v pôde udrží omnoho dlhšie. 

 

Hnojiť odporúčame skoro na jar, kedy do pôdy zapracúvame dlhodobé hnojivo. Horec si však hnojenie priveľmi nevyžaduje. Pre podporu kvetenstva odporúčame zvoliť periodické zalievanie a občasné obkopanie. Nesprávnou aplikáciou hnojiva môžeme spáliť listy ale aj korene rastliny a dôjde k úhynu rastliny, príp. zníženiu obranyschopnosti proti parazitom a chorobám. 

 

Rez vykonávame len z pohľadu tvarovania skalničky či odstraňovania odkvitnutých kvetov. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Horec letný je trvalkou, a preto sa nemusíme báť o jeho prežitie počas zimných mesiacov. S prehľadom zvláda aj zimné teploty severného Slovenska. Ak však chcete horcu pomôcť pri jeho prezimovaní, odporúčame ho zasypať opadanými listami či jutovinou. 

 

Ochrana pred škodcami nie je pri horci veľmi potrebná. Problém môžu predstavovať larvy či iní parazitickí škodci. Reaguje adekvátnym postrekom. Larvy musíme ručne zbierať a obkúsané listy spáliť.