Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Hortenzia - ako ju pestovať?

Ak hľadáte skutočne výnimočný záhradný kvet, hortenzia bude ideálnym kandidátom. Veľké guľovité súkvetia pokrývajú tento ker počas celého leta. Hoci sa môže zdať náročná na údržbu, pri správnych podmienkach a starostlivosti sa hortenzii bude dariť aj vo vašej záhrade.

Hortenzie sú dnes dostupné v množstve rôznych kultivarov. Populárna je klasická ružová gazdovská hortenzia, ale aj mnohé odrody s latnatými súkvetiam. Očarí vás nimi napríklad hortenzia 'Fraise Melba'. Zabúdať nesmieme ani na popínavé hortenzie, ktoré sú ideálne do menších záhrad.

Ak už máte výber odrody a sadenie za sebou, je načase dozvedieť sa viac o starostlivosti o tento krásny ker. Nielenže sa hortenzie ľahko pestujú, ale sú tiež odolné voči väčšine škodcov a chorôb, vďaka čomu je starostlivosť o ne ešte jednoduchšia. 

Pestovanie hortenzie

Hortenzie sa pestujú na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Majte však na pamäti, že mnohé hortenzie nemajú rady extrémne horúce podmienky, preto sa ich snažte umiestniť do oblasti, kde si môžu užiť popoludňajší tieň. Aj keď sa dajú pestovať v širokej škále pôd, hortenzie zvyčajne uprednostňujú bohatú, vlhkú pôdu s dobrou drenážou.

Všetko o sadení hortenzie nájdete v našom článku Ako sadiť hortenzie.

Starostlivosť počas roka

Voda je dôležitým faktorom pri starostlivosti o hortenzie. Hlbokú zálievku im doprajeme aspoň raz týždenne, najmä v suchom počasí. Veľkolisté hortenzie vyžadujú viac vody. Hortenziám tiež prospieva občasné zvýšenie hnojiva raz alebo dvakrát do roka na jar alebo v lete.

Aby sme pôdu udržali vlhkú a chladnú, odporúča sa pod hortenzie pridať mulč. Na nastielanie môžeme použiť pokosenú trávu, lístie, slamu a podobne. Takýto organický mulč sa časom rozpadá, čím pridáva živiny a zlepšuje štruktúru pôdy.

Strihanie hortenzie

Keďže existuje veľa druhov hortenzií, prerezávanie a strihanie sa môžu u každého mierne líšiť. Najbežnejšími typmi hortenzií sú je H. macrophylla s veľkými guľatými kvetmi. Prerezávanie robíme koncom leta. Ďalším bežne pestovaným druhom je H. quercifolia, tú je najlepšie strihať skoro na jar. H. paniculata striháme koncom zimy alebo začiatkom jari.

Strihanie nie je nevyhnutné. Pri veľkokvetých druhoch totiž hrozí, že počas prerezávania odstránime aj púčiky kvetov, ktoré by rozkvitli v ďalšej sezóne. Vždy preto odstraňujeme len suché časti. Pokiaľ chceme rastlinu omladiť, zostriháme konáriky nad zemou alebo tie, ktoré prerastajú želaný tvar kra. Treba však rátať s tým, že na nich kvety nejaký čas neuvidíme.

Ochrana pred škodcami

Odolné kultivary hortenzie zvyčajne nenapádajú žiadne choroby. Na citlivejších druhoch sa však môžu objaviť škvrny, hniloba alebo múčnatka. Škodcovia sa od hortenzií taktiež zvyknú držať ďaleko, no výnimočne sa môžu objaviť, keď rastlina nemá vhodné podmienky na rast. Možnými škodcami sú vošky a roztoče. Správny výber stanoviska a dobrá starostlivosť o rastlinu je najlepšou obranou.

Prezimovanie hortenzie v kvetináči

Kry hortenzie pestované v kvetináčoch je potrebné správne zazimovať. Prvým krokom je obmedzenie zálievky koncom leta. Ešte pred príchodom mrazov hortenziu prenesieme dovnútra a umiestnime ju do chladnejšej miestnosti s teplotou 6 – 10 °C. Ideálna je svetlá pivnica alebo chodba. Počas zimy polievanie obmedzíme na minimum. 

Na jar kvetináč prenesieme do teplejšej izby. Hortenzia si musí postupne privyknúť na slnečné svetlo a vyššiu teplotu. Von ju môžeme vyniesť zhruba v polovici mája, keď už nehrozia nočné mrazy. Najskôr ju umiestnime do polotieňa a až o pár dní neskôr na plné slnko.

Ak sa nám nádoba s hortenziou nevojde dovnútra, môžeme kvetináč zazimovať vonku. Použijeme na to netkanú textíliu alebo jutovinu, ktorú vyplníme slamou. Izolovať by sme mali dno aj okraje nádoby. Textíliou ochránime aj samotnú rastlinu. Ak konce konárikov poškodí mráz, rastlina v ďalšom roku nezakvitne.