Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Hurmikaki: Tropické ovocie, ktoré si zamilujete

Hurmikaki je tropické ovocie, ktoré si môžete vypestovať aj doma v záhrade. Trochu sa podobá paradajke, ale nedajte sa pomýliť vzhľadom.  Nazýva sa aj ebenovník alebo tomel (Diospyros kaki). Dužina ebenovníka je pri niektorých odrodách aj po pozbieraní tvrdá a trpká. Zosladne, ak sa nechá odležať. Existujú aj odrody, ktoré sú sladké už pri zbere. Dajú sa teda rovno ochutnať. Farba plodu môže byť červená, alebo žltá. Dužinu sladkých odrôd si môžete pokojne natrieť na chlieb. Okrem toho, že má výbornú chuť, výrazne ním posilníte svoje zdravie. Diospyros kaki - Diospyros znamená „božské hrušky“. Možno práve nimi Eva zviedla Adama. A možno práve ovocím zo stromu Kaki. Tak sa vraj traduje.

 

Pestovanie ovocia hurmi kaki

Tropické ovocie Hurmikaki, odrodu kaki-tomel je možné pestovať aj u nás. Najlepšie však v oblastiach, kde sa darí viniču a broskyniam. Strom Kaki si však môžete vypestovať aj v črepníku. Na pôdu náročný nie je. Plody je vhodné zbierať až keď opadajú listy zo stromu. Zrelé plody sú najchutnejšie. Najviac možno chuťou pripomínajú marhuľu a hrušku.

 

Vitamíny a minerály v Hurmikaki

Tomel posilňuje imunitný systém. Ako? Obsahuje vitamín C a ten spolu s lykopénom a betakaroténom pomáhajú nášmu imunitnému systému. Vitamín C má aj detoxikačné účinky, ktoré výrazne pomáhajú pečeni a črevám. Napomáha samozrejme aj vláknina, ktorú tomel obsahuje. Toto tropické ovocie má aj silné antioxidačné vlastnosti. Chráni pred starnutím buniek. Pomáha pri prevencii rakoviny hrubého čreva, konečníka, žalúdka, ústnej dutiny a pažeráka. Konzumácia Tomelu chráni aj pred negatívnymi účinkami ÚV lúčov. Ochrane pomáhajú práve betakarotén a lykopén. Okrem toho nám nehrozí blokovanie tvorby vitamínu D v pokožke. Opaľovacie krémy ale tvorbu vitamínu D blokujú. Hurmi – kaki obsahuje aj bielkoviny, sacharidy, meď, vápnik, sodík, zinok, fosfor a vitamíny A, B.

 

Ovocie Hurmikaki  pomáha aj pri chudnutí. Urýchľuje spaľovanie tukov. Udržuje hladinu cukru v krvi a preto nevzniká chuť na sladké. Môžete ho jesť samé, alebo si ho pridať do jogurtu, či cestovinového šalátu.