Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Hustý bradavec kvitne počas celého leta

Bradavec klandonský je opadavý ker, ktorý zaujme najmä sfarbením svojich kvetov. Hoci môže výzorom a modrými kvetmi z diaľky pripomínať levanduľu, jedná sa o ker, ktorý vysádzame najčastejšie ako solitér. Starostlivosť o tento ker zvládne aj začiatočník, avšak musí sa držať zásad, vďaka ktorým bude bradavec kvitnúť od polovice leta až do konca jesene. Skvelo vynikne v tmavých rohoch a v nevýrazných častiach záhrady, ktoré by sme chceli zvýrazniť bez nutnosti vysádzať celý záhon. Modré kvety sa považujú pri kroch za vzácnosť, a preto len ťažko nájdete iný ker kvitnúci namodro. 

 

Ako pestovať bradavec? 

Bradavec klandonský je nenáročná rastlina, ktorá však vyžaduje zvýšenú pozornosť začiatkom zimy a začiatkom jari. Bradavec vysádzame na slnečné stanovisko, resp. na stanovisko s aspoň 5 hodinami slnečného žiarenia. Rovnako dbáme na to, aby bol tento ker v závetrí. Najradšej mu vyhovuje priepustná vápenatá pôda, v hutnej pôde by zrejme zimu vôbec neprežil. Do pôdy ho vysádzame od marca do júna alebo od septembra do novembra. 

 

Bradavec klandonský dorastá do výšky od 0,5 m až do 1 metra na výšku, ako aj na šírku. Z toho dôvodu si vopred musíme určiť vhodné stanovisko tak, aby netienil iným rastlinám, alebo aby mal dostatočný priestor na rast. 

 

Bradavec a jeho výsadba

 

Výsadbu vykonávame kedykoľvek počas vyššie zmieneného turnusu. Najoptimálnejším časom na výsadbu je obdobie jari, kedy je počasie mierne a nehrozia veľmi vysoké teploty. Výsadba počas júna si vyžaduje dostatočnú zálievku aj niekoľkokrát za deň. 

 

Ako sme už vyššie zmienili, bradavec vysádzame do priepustnej pôdy. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s kontajnerovými rastlinami, ktoré pred samotnou výsadbou namočíme na určitý čas do vody. Vyhĺbime jamu, ktorá je raz tak veľká ako samotný objem kontajnera s rastlinou, pričom do jamy vložíme celý obsah kontajneru. Týmto spôsobom zabezpečíme lepšiu adaptáciu rastliny na nové pH pôdy, nový obsah živín a celkovo podporíme rast koreňových väzieb - vyhneme sa šoku rastliny. 

 

Na záver výsadby jamu prihrnieme zeminou a nezabudneme rastlinu krátko po zálievke poliať - so zvýšenou frekvenciou zálievky pokračujeme ešte niekoľko dní. Počas horúcich dní polievame skoro ráno a neskôr večer, ideálne po západe slnka. 

 

Výsadba na balkón 

 

Bradavec môžeme vysadiť aj do črepníka. Použiť môžeme univerzálny substrát, príp. zeminu zo záhrady. Črepník by mal mať na svojom dne dierky pre reguláciu a odtok vody, rovnako by mala byť jeho veľkosť minimálne 4 násobok objemu kontajnera v ktorom sa rastlina nachádza. V prípade, že bradavec vysádzame do hlineného črepníka, tak tento črepník namočíme niekoľko minút pred výsadbou do vody.  Vďaka tomuto triku nebude črepník nasávať vodu určenú pre rastlinu po jej zálievke. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Bradavec je nenáročný na zálievku a lepšie znáša sucho ako premokrenie. Jeho korene sú veľmi náchylné na hutnú, nepriepustnú, alebo neustále vlhkú pôdu - riskujeme ich hnitie. Rovnako zálievku znižujeme počas zimných mesiacov, a to aj v prípade keď je bradavec umiestnený v interiérových podmienkach (pri vysadení do črepníka). 

 

Rovnako ako mnoho iných listnatých kríkov aj pri tomto kre je potreba hnojenia veľmi nepatrná. Aj bez akejkoľvek suplementácie je bradavec rastlinou, ktorá kvitne plným kvetom. Kvet sa pri bradavcovi neviaže na výživu, ale najmä na starobu dreva - kvitne len z jednoročného dreva. 

 

Zimná ochrana, rez a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana je pri tomto kre veľmi dôležitá. Bradavec nemôžeme považovať za rastlinu, ktorá by bola úplne odolná voči tuhým zimám. V strede novembra ho zrežeme do výšky približne 20 centimetrov - týmto spôsobom podporíme rast nového ročného dreva, a tým aj kvitnutie. 

 

Ako zimnú ochranu môžeme využiť jutovinu, príp. čečinu, ktorú umiestnime na celý zrezaný ker. 

 

Bradavec môžu napadnúť vošky, ktoré však likvidujeme príslušným postrekom. Rovnako však môže nastať problém v hnití listov, ktoré signalizujú prepolievanie.