Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Hustý živý plot: Tis obyčajný

Tisy patria medzi najstaršie dreviny na svete. Medzi ihličnanmi vynikajú vďaka svojmu najtmavšiemu ihličiu a skvelým regeneračným schopnostiam. Tis obyčajný predstavuje jeden zo zaujímavých druhov používaných ako živé ploty. Jeho botanický názov je taxus baccata a zaujímavosťou je, že sa jedná o jedovatú rastlinu. Jedy sa nachádzajú predovšetkým v ihličí a semenách. Pozor by ste si mali dávať v záhradách, kde sa hrajú deti alebo sa voľne pohybujú zvieratá. Je jedovatý predovšetkým pre kone, hovädzí dobytok, ovce a hydinu. Práve kvôli jeho jedovatosti sa odjakživa spájal so smrťou a niesol v sebe kus mystiky. Od doby kamennej sa z tisu vytvárali jedovaté šípy. Využitie našlo aj jeho pružné a tvrdé drevo, ktoré slúžilo k výrobe lukov, dýk a nožov. V súčasnosti sa už ale podobných využití báť nemusíme, preto môžeme smelo využívať vďaka jeho krásnej podobe.

 

Vhodné podmienky na pestovanie

Tis obyčajný dosahuje výšku približne 20 metrov a vyznačuje sa skoro až guľovitou korunou. Rastlinu ozvláštňujú drobné oválne púčiky. Tis kvitne v jari, počas marca a apríla. Listy sú ihlicovitého tvaru, zelenej farby. Tis obyčajný môžeme nájsť v miernom podnebí, ktoré mu najviac vyhovuje. Neznáša tuhé zimy a oceňuje vyššiu vlhkosť vzduchu počas leta. Sadíme ho do vlhkých pôd s vysokým obsahom vápnika. V kyslých pôdach sa mu dariť nebude. Je to tieňomilná rastlina, nesituujeme ho preto na príliš slnečné stanovištia. Spomedzi európskych drevín sa vie s tieňom vyrovnať najlepšie. Práve vďaka tejto výhode ho ocenia majitelia tienistých kútov záhrad.

 

Tis ako hustý živý plot

Tis sa vo veľkej miere využíva v záhradných výsadbách. Má najtmavšie sfarbenie spomedzi ihličnanov a je ľahké a vďačné ho rôzne kombinovať. Práve preto je obzvlášť vhodný do skupinových výsadieb ale tiež sa využíva ako solitér. Tis obyčajný sa tiež často využíva ako strihaný živý plot. To práve vďaka tomu, že dobre znáša strihanie. Zároveň sa nevyznačuje rýchlym rastom, čo je výhodou hlavne pre vlastníkov záhrad, ktorí nemajú čas na časté strihanie. Jeho korunu môžeme zastrihávať do rôznych tvarov a tým ozvláštnime jeho výzor. Je to vždyzelená rastlina, ktorá zalahodí oku aj počas zimných mesiacov. Aj vďaka tomu si zachová svoje vlastnosti živého plota počas celého roka. Do výsadby sa k tisu obyčajnému hodia napríklad hortenzie, magnólie, či ruže.

 

Kúpte si svoj tis obyčajný