Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ibištek: Okrasný krík plný vitamínov

Ibištek je rastlina so širokou škálou prekrásnych kvetov. Ide o opadavý ker, ktorý pochádza z Ázie. Dorastá do výšky až 2 metre a kvety dosahujú veľkosť približne 10 centimetrov. Treba ale podotknúť, že pestovatelia siahajú po ibišteku nie len pre nádherné farebné kvety a neodolateľný vzhľad. Táto rastlinka je vyhľadávaná aj pre veľké množstvo vitamínov a vzácnych látok pre náš organizmus.

 

Ibištek pestovanie

Ibištek sa využíva v skupinových výsadbách ale častokrát aj ako solitér v záhradkách. Krásne sa vyníma pri vstupoch do domov a tiež sa s ním stretávame vo voľne rastúcich živých plotoch.

 

Pri výsadbe je potrebné dať si záležať na výbere vhodného prostredia. Ibišteky obľubujú teplé, slnečné a suché miesta. Darí sa im v závetrí a neznášajú premokrenie. Ak sa ocitnú v príliš vlhkom prostredí, puky kvetov začnú plesnivieť a korene môžu zhniť.

 

Ideálne pre ibišteky sú priepustné a výživné pôdy. V chudobných pôdach budú kvitnúť len veľmi skromne. Najvhodnejším obdobím pre ich výsadbu je jar. Práve v tomto období sa rastlinka dobre zakorení a pripraví na zimu. Vetvičky, ktoré sú nevyzreté, zamrznú. Na konci leta je preto potrebné použiť hnojivo.

 

Ako a kedy treba ibištek strihať

Zamrznuté vetvičky je potrebné na jar zrezať. Pri strihaní ibišteku treba byť opatrný. Rezať je potrebné vtedy, keď nekvitne. Rezať ibištekový krík je vhodné aj ak nerastie v peknom tvare.

 

Ako sa ibištek rozmnožuje?

Ak ide o rozmnožovanie ibišteka, poznáme dva spôsoby. Prvým je rozmnožovanie semenom a druhý odrezkami, ktoré sú odobraté v auguste. Ibištek kvet môže byť sfarbený do bielej, ružovej, purpurovej až fialovej farby. Táto rastlina kvitne v mesiacoch júl až september.

 

Druhy ibišteka

Záhradných ibištekov poznáme vyše 200, no Ibištek sýrsky je jeden z mála, ktorý dokáže prežiť naše zimy. Ker vyháňa listy neskoro na jar, preto je menej ohrozený neskorými mrazmi. Ibištek čínsky (Čínska ruža) je u nás bežne pestovaný ako izbová rastlina. Ide o jeden z najčastejšie v trópoch pestovaný okrasný krík. Ibištek bahenný sa častokrát považuje za najatraktívnejší z ibištekov vďaka jeho obrovským kvetom. Pestovať ho možno v zemi ale aj v kvetináčoch. Ibištek jedlý (Okra) nie je u nás zatiaľ veľmi  známy, no má veľké množstvo pozitívnych účinkov pre naše zdravie.

 

Za liečivé druhy sa považujú Ibištek sudánsky, Ibiš ružový a Ibištek jedlý. Ibištek sudánsky pomáha pri depresiách, zlepšuje náladu a dodáva energiu. Ibiš ružový podporuje obličky a lieči močové cesty. Ibištek jedlý obsahuje množstvo bielkovín, vápnika, fosforu a horčíka.

 

Ibištekový čaj

Ibištek býva častokrát súčasťou bylinných a ovocných čajových zmesí. Disponuje množstvom blahodárnych účinkov. Okrem toho, že zvyšuje imunitu a detoxikuje organizmus, má veľký význam pri regenerácii kostí a liečbe srdcových ochorení. Tiež podporuje funkciu obličiek, lieči kašeľ a podporuje krvotvorbu. Pripravíte si ho jednoducho tak, že do dvoch deci vriacej vody pridáte 1 ČL sypaného čaju. Lúhovať nechajte približne 10 minút. Ideálne je takto pripravený čaj piť trikrát denne.

 

Ibištek v tehotenstve

Ibištek je rastlina plná zdravia. Obsahuje kyselinu jablčnú, citrónovú a vínnu. Ďalšími významnými látkami sú flavonoidy, minerály a najmä vitamín C. Pre jeho množstvo pozitívnych účinkov sa môže piť aj v tehotenstve, no s mierou.  Potrebné je ho ale vynechať počas prvého trimestra tehotenstva.