Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Imperata cylindrica: Krásna japonská imperáta mení farby

Imperáta japonská je teplomilnou trávou, ktorá je zaujímavá najmä svojim vzhľadom a líši sa od bežne dostupných tráv. Imperáta je tráva pochádzajúca z východu a medzi jej kľúčové prvky patrí výrazná farba listov, ktorá sa počas leta sfarbuje načerveno. Koncom leta a začiatkom miernej jesene je celá tráva kompletne červenej farby. Nevýhodou pestovania tejto exotickej trávy je fakt, že nie je mrazuodolná, a preto ju musíme počas teplých jesenných dní vykopať a umiestniť na vhodné miesto, najlepšie do zimnej záhrady a pod. 

 

Tento jednorázový úkon však vykompenzuje fakt, že imperáta nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť počas svojej existencie vo voľnej pôde. Neodporúčame ju pestovať v črepníku, pretože po zasadení sa jej listy rýchlo vyvíjajú, čo znamená, že by bolo nutné ju presádzať niekoľkokrát počas sezóny. Vďaka svojej výraznej farbe odporúčame imperitátu vysádzať do tmavých a nevýrazných rohov, do jednofarebných záhonov, či ako solitér. 

 

Ako pestovať japonskú imperitu? 

Japonská imperáta si vyžaduje slnečné stanovisko, pričom jej neprekáža ani prievan či silnejší vietor. Ďalšou výhodou tejto okrasnej trávy je fakt, že dokáže prosperovať takmer v akejkoľvek pôde. Imperitátu môžeme vysádzať vo viacerých turnusoch počas roka, v našej zemepisnej oblasti odporúčame prvý turnus, a to od marca do júna. Táto okrasná tráva nemá žiadne okvetenstvá a počas roka je zelená, začiatkom horúcich letných dní nadobúda červené sfarbenie (od vrchov svojich listov). 

 

Imperáta a jej výsadba

 

Výsadbu imperáty vykonávame počas teplejších dní. Väčšinu týchto rastlín zakúpime ako voľnokorenné, a približne hodinu pred samotnou výsadbou ich umiestnime do vedra s vodou. Diera musí byť 1x väčšia ako veľkosť rastliny, pretože imperátu môžeme dostať vo viacerých veľkostiach a štádiách vývinu. 

 

Korene imperáty sú veľmi jemné, a preto oblasť výsadby vopred zrýľujeme a odstránime zvyšky iných rastlín a ich koreňov, ktoré by mohli ohroziť rast imperáty. Rastlinu po vložení do jamy zahrnieme zeminou a doprajeme jej dostatočnú zálievku.

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zálievka imperáty je nutná najmä počas horúcich a suchých letných dní. Vo väčšine prípadov si vystačí s bežným úhrnom zrážok. Pri dlhodobej absencií zálievky sa zastaví rast imperáty a môže dôjsť k jej úplnému vyschnutiu - úhynu. 

 

Hnojenie okrasných tráv nie je nutnou záležitosťou. Ak sme však vysadili imperátu do vyťaženej pôdy, odporúčame aplikáciu dlhodobého hnojiva ktoré zapracujeme do zeme. Prvé dni po prehnojení odporúčame zvýšiť zálievku tak, aby sme predišli spáleniu jemných korienkov imperáty. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana tejto okrasnej trávy prebieha vo forme jej odstránenia z voľnej pôdy. Imperáta japonská nie je mrazuodolná rastlina, a preto ju presadíme do črepníka a umiestnime na teplé miesto, napr. do zimnej záhrady.  Za žiadnych okolností nesmieme imperátu umiestniť do blízkosti vykurovacích telies ani do príliš vlhkého ovzdušia. Dôležité je vedieť, že okrasné trávy za žiadnych okolností nezrezávame. Súčasťou zimnej ochrany je ich zviazanie na niekoľkých miestach tak, aby nedošlo k zlomeniu krehkých listov. Zrezanie okrasnej trávy môže spôsobiť veľmi kritické prezimovanie. 

 

Ochrana pred škodcami je adekvátna najmä vtedy, keď sa rastlina prehnojí či prepolieva. V takýchto prípadoch sú majoritnými parazitmi najmä vošky, ktoré môžu rastlinu opakovane napadnúť, prípadne sa rozšíriť aj na iné rastliny v záhrade.