Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jazmín nahokvetý: Jemné kvietky s tuhým korienkom

Na jeseň sa príroda zahalí do nádherných farieb, akými sú žltá, oranžová a červená. Po opadaní listov však o pôžitok z týchto farieb prichádzame. Ako zabezpečiť, aby nám v záhradke zostali aj po príchode zimy? Jednu možnosť nám ponúka jazmín nahokvetý. Tento mrazuvzdorný ker dokáže nádherne zafarbiť záhradku aj v šedom období. Jeho výrazne žlté kvety budú neobyčajne vynikať aj spod napadnutého snehu.

 

Jazmín nahokvetý

Jazmín nahokvetý je nízky, hustý, opadavý a plazivý ker s oblúkovito previsnutými konármi a tmavozelenými drobnými lístkami. Vyznačuje sa množstvom drobných žltých kvetov. Z diaľky nám dokonca môže pripomínať zlatý dážď. Zvyčajne kvitne v čase od neskorej jesene, až do začiatku jari. Na jeho kvitnutie má výrazný vplyv počasie. Ak sú dni teplejšie, tak sa kvietky objavujú už v neskoršej jeseni alebo počas zimy. Pôvodným miestom výskytu jazmínu nahokvetého je Tibet, odkiaľ sa dostal do zvyšku sveta. Je to jediný jazmín, ktorý rastie v našich podmienkach.

 

Pestovanie jazmínu

Jedná sa o rastlinku nenáročnú na pestovanie. Starostlivosť o ňu hravo zvládnete aj bez predchádzajúcich skúseností. Postačí jej slnečné prostredie a dobre priepustná pôda s dostatkom živín. Jazmínu nahokvetému sa bude dariť pozdĺž slnečných stien, kde má možnosť ťahať sa po pergolách. Ako opora mu môže poslúžiť aj iný ker, napríklad hlohyňa šarlátová, ktorá počas zimy vyniká skupinkami červených alebo žltooranžových plodov. Tie sa následne nádherne doplňujú so žltými kvietkami nášho jazmínu.

 

Aby sme zabezpečili, že jazmín nám bude bohato kvitnúť, je potrebné ho každoročne strihať. Odporúča sa strihať rastlinku po odkvitnutí.  Nie je to nič náročné. Stačí, ak odstrihnete približne tretinu starších výhonkov. Výhonky, ktoré sú príliš dlhé, je potrebné skrátiť len na pár pukov od najsilnejších hlavných výhonkov. Ak ste svoj jazmín nikdy predtým nestrihali, môžete ho po najbližšom odkvitnutí úplne omladiť. Spravíte to tak, že odstrihnete všetky výhonky iba pár centimetrov nad pôdou. Počas leta jazmín vyženie nové výhonky, ktoré v zime prekvapia veľmi bohatým kvitnutím.

 

„Zimný jazmín“

Ľudovo sa jazmín nahokvetý nazýva aj „zimný jazmín“. Je to vďaka tomu, že má naozaj tuhý korienok a dokáže prežiť aj silné mrazy. Aj keď nízke teploty znáša veľmi dobre, oplatí sa počas zimy zakryť korene mulčovaným materiálom, aby neomrzli. Ak sa ale stane, že jednotlivé vetvičky omrznú, nie je to žiadna katastrofa, na jar sa rastlina spamätá a vytvorí  nové. Jazmín je veľmi robustná rastlina odolná voči poveternostným podmienkam. V jeseni je vhodné rastlinu dôkladne zaliať. Zálievky sa nemusíte báť ani v bezmrazivých zimných dňoch, pokiaľ je pôda suchá.

 

Využitie jazmínu

Jazmín nahokvetý sa využíva aj ako náhrada trvalých trávnikov na miestach, kde tráva nechce súvisle rásť. Jazmín rastie veľmi bujne, je tiež možné ho použiť na zakrytie škaredých stien budov. Tento ker môžeme pestovať aj ako plazivú rastlinu bez opory. Jeho výhonky ľahko prerastú cez nízke steny alebo násypy, čím pri kvitnutí vytvorí ilúziu vodopádu z kvetov. Podobný efekt dosiahneme tiež výsadbou do vyvýšeného záhonu.