Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Je trpasličia hruška náročná na pestovanie?

Trpasličia hruška je skvelou alternatívou najmä pre záhradníkov, ktorí nemajú vo svojej záhrade dostatok miesta pre výsadbu bežnej hrušky. Trpasličia hruška predstavuje aj spôsob pestovania vlastného ovocia pre záhradníkov, ktorí zatúžili po chuti sladkej hrušky aj na balkónoch bytových domov. Odrody tohto typu hrušiek sú zväčša veľmi similárne k bežným, veľkým, odrodám. Trpasličia hruška bez problémov prežije celý život v črepníku, avšak zvýšime tým náklady na starostlivosť. Za vašu starostlivosť sa vám však odmení veľkými a sladkými plodmi, na ktoré nedáte dopustiť! 

 

Ako pestovať trpasličiu hrušku? 

Pestovanie hrušky započíname jej výsadbou, ktorá by mala prebiehať od marca do mája a od septembra do novembra. Kontajnerové rastliny môžeme vysádzať do pôdy prakticky po celý rok, avšak tento krok neodporúčame najmä počas zimných mesiacov, kedy je pôda zamrznutá a nenachádza sa v nej dostatok vlahy. Vyberáme rovnako slnečné stanovište, najlepšie v závetrí. 

 

Trpasličia hruška a jej výsadba

 

Výsadba do voľnej zeme si vyžaduje dokonalú prípravu pôdy, keďže korene trpasličej hrušky sú menšie a nechceme, aby pri sadenici parazitovala burina. Pôdu starostlivo prekopeme a povyberáme z nej korene ostatných burín a rastlín. Vyhĺbená jama by mala byť približne o ½ väčšia ako veľkosť balu s rastlinou. Hrušku vsadíme do jamy tak, aby nevytŕčali žiadne okolité listy, a doprajeme rastline dostatočnú zálievku.  

 

Výsadba trpasličej hrušky na balkón

 

Trpasličia hruška je balkónovou odrodou, rovnako ako iné ovocné stromy a kry s prívlastkom trpasličie. Veľmi dobre sa im darí predovšetkým v črepníkoch - v črepníkoch ich ostatné buriny neohrozujú. Dôležitým poznatkom pred výsadbou hrušky je fakt, že potrebuje črepník o objeme minimálne 50 litrov. 

 

Na spodok môžeme umiestniť trochu piesku a kamene - pre prirodzenú redukciu odvodu vody. Pôdu môžeme čerpať zo záhrady, avšak lepším variantom je výsadba do substrátu pre črepnkové ovocné stromy. 

 

Zalievanie, hnojenie a rez

 

Zálievka je pre trpasličiu hrušku veľmi dôležitá, najmä ak je vysadená do črepníka. Hoci je hruška hlbokorenný strom, v črepníku sú jej možnosti veľmi obmedzené. Z tohto dôvodu doprajeme trpasličej hruške zálievku aspoň 1 krát za deň. Zalievame ku koreňom. 

 

Ovocné stromy si vyžadujú aj pravidelné hnojenie, keďže živiny sa z pôdy v črepníku môžu veľmi rýchlo limitovať. Hnojíme dlhopôsobiacim hnojivom, ktoré uvoľňujú živiny podľa potreby rastliny. Nehnojíme hnojivami s chemickými prísadami, pretože hrušky sú určené na konzumáciu! V auguste už hrušky nehnojíme vôbec, aby sme zabezpečili dozretie všetkých plodov a zároveň pripravili rastlinu na zimu. 

 

Trpasličia hruška nie je rastlinou, ktorej podlieha estetický rez. Stále je označovaná ako hospodárska plodina, a preto vykonávame rez na zvýšenie produkcie svojich plodov, konkrétne vykonávame presvetľovací rez. Odstránime staré výhonky, ktoré zbytočne zhusťujú korunu. Pozor, nezastrihávame však do hlavných vetiev! 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana trpasličích hrušiek môže prebiehať v exteriéri alebo interiéri. Trpasličiu hrušku môžeme umiestniť do pivnice so stálou teplotou, avšak do závetria. V exteriéri ju umiestnime medzi ostatné črepníkové rastliny, príp. ju umiestnime do záveternej strany a obalíme ju rúnom. 

 

Trpasličia hruška nie je veľmi náchylná na ochorenia. Problém môžu však predstavovať vošky, ktoré postupne likvidujeme príslušnými prípravkami. Dávame si však pozor na to, aké je ich zloženie. Striekanie plodov môže byť pre ďalšiu konzumáciu nebezpečné!