Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jednoduché tipy ako zazimovať muškáty

Muškáty sú u Slovákov veľmi obľúbené a zdobia nejedno okno, balkón či terasu. Aby nám muškáty bohato kvitli, treba ich nielen správne ošetrovať počas vegetácie, ale i vedieť ako ich prezimovať. Jednoročný muškát nekvitne tak bohato, ako viacročný muškát. Najintenzívnejšie kvitnú muškáty medzi 2 až 3 rokom pestovania. V dobrých podmienkach ich môžeme pestovať 7 až 9 rokov. Závisí to od jednotlivých kultivarov (vyšľachtená rastlina). Veľkokveté muškáty (Pelargonium grandiflorum) a botanické druhy pelargónií pred zimou neskracujeme.

 

Ako zazimovať muškáty

Už začiatkom septembra treba ukončiť prihnojovanie muškátov a začať obmedzovať aj zálievku. Tak si ich pripravíme na úspešné prezimovanie. Rastliny, ktoré sme pestovali v debničkách a v črepníkoch je najlepšie prezimovať v pôvodných nádobách.  Po lete presťahujeme previsnuté aj obyčajné muškáty na chodbu, kde je chladnejšie a dostatok svetla. Svetlo je podstatné pre prezimovanie a uchovanie muškátov. Čím je svetla menej, tým nižšia má byť teplota skladovania muškátov. Kvetináče uskladňujeme pri teplote okolo 4 - 10°C, vo svetlej miestnosti. Vhodné sú zimné záhrady, verandy, schodištia, chodby, pivnice, či garáže. Mnohí pestovatelia takéto priestory nemajú, preto ich zimujú v bytoch na oknách.

 

Viete ako zazimovať muškáty?

Keď prestanú muškáty kvitnúť, zrežeme tie, ktoré majú odspodu nové mladé výhonky. Zostriháme ich tak, aby veľkosti stoniek zostali na cca 30 cm, max. zarovno s dnom kvetináča. Z nich budeme mať budúcu sezónu kompaktné mladé rastliny na starých koreňoch, ktoré budú silné. Treba pooberať všetky suché listy, stonky a stopky, aby na zostrihanom muškáte zostali len zdravé zelené lístky. Počas zimy ich polievame 1 až 2 krát do mesiaca. Začiatkom marca ich zostriháme asi na 15 cm a mierne pristrihneme aj korene. Neskôr ich presadíme do novej zeminy, do ktorej je vhodné pridať aj trochu granulovaného hnojiva. Potom ich už polievame častejšie.

 

Druhý spôsob ako prezimovať muškáty je taký, že z výhonkov odstránime všetky listy. Takto zazimovávame previsnuté muškáty. Výhonky necháme v pôvodnej dĺžke, vôbec ich neskrátime. Potom rastlinu presadíme do vlhkého piesku. Ak sa počas zimy na výhonkoch objavia listy, tak ich odstraňujeme a piesok občas polejeme. Previsnuté muškáty sa za okná nezmestia, práve kvôli ich dĺžke sa musia skrátiť. Režeme tam, kde je stonka už drevitá. Odrezky nevyhadzujeme, ale husto napicháme do malých debničiek, kde sa počas zimy zakorenia a na jar máme nové ťahavé muškáty.