Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jemne ružová marinka je krásna nenáročná trvalka

Marinka voňavá, alebo Phuopsis Stylosa, je nádherná, zväčša bielo sfarbená, rastlina. Divý kultivar, resp. materská rastlina, je charakteristická drobnými malými kvietkami, zväčša párového usporiadania na jednej stonke. Na rozdiel od mnohých novodobých kultivarov marinky, ju môžeme nájsť aj vo voľnej prírode, a to zväčša na lúkach. Marinka voňavá tvorí nádherné husté koberce. Skvelo sa hodí do skalničiek, ale aj predzáhradok, kde vytvorí efektné vyplnenie priestoru. Jej pestovanie nie je náročné a zvládne ho aj každý začínajúci záhradkár! 

 

Ako pestovať marinku ružovú? 

Marinka ružová je nenáročná trvalka, ktorá prežije aj veľmi hlboké mrazy. Vďaka tomuto faktu ju môžeme s istotou vysádzať aj do skaliek vo vyššie položených miestach. Obľubuje však slnečné stanovisko, vďaka ktorému sa vám odvďačí krásnymi mnohopočetnými kvetmi. Pri marinke ružovej platí, že ak má dostatok závlahy a slnečného žiarenia, tak nie je nutné aplikovať hnojivo. 

 

Marinka ružová a jej výsadba 

 

Výsadbu marinky ružovej situujeme zväčša do skalničiek, zriedka do kvetináčov či črepníkov. Marinka sa veľmi rýchlo rozrastá, a preto potrebuje na svoj efektný vzhľad aj dostatok priestoru bez hrozby buriny. Marinka sa predáva po drobných kúskoch, keďže nedorastá do väčšej výšky ako je 15-20 centimetrov (v závislosti od podmienok). Základom je výsadba do predpripravenej a prekyprenej pôdy bez burín a na slnečnom stanovisku. Marinke niekoľko dní po výsadbe dožičíme pravidelnú zálievku (pre podporu rastu koreňov). 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zálievku si marinka ružová vyžaduje najmä niekoľko dní po výsadbe. Marinka má prirodzene veľmi jemné a plytké koreňové vlákna a preto si počas horúcich letných dní vyžaduje zálievku. Je dôležité, aby sme zálievku vykonávali buď skoro ráno alebo večer po západe slnka (inak by sa mohli listy spáliť). 

 

Hnojenie nie je pre marinku veľmi dôležitou zložkou. Ak však chceme podporiť jej rast, aplikujeme dlhopôsobiace hnojivo už počas marca. Bezprostredne po aplikácií doprajeme rastline zálievku tak, aby sme sa vyhli spáleniu jej koreňov. 

 

Rez marinky vykonávame len vtedy, ak odstraňujeme vyschnuté a odkvitnuté kvety. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana v prípade marinky nie je vôbec nutná. Rastlinu nemusíme nijak špeciálne pripravovať. Ak si však chceme zaistiť jej úspešné prežitie zimy, môžeme ju prikryť jutovinou či suchým lístím. Neodporúčame aplikáciu zeminy - tá by mohla marinku počas zimy udusiť. 

 

Ochrana pred škodcami je u marinky takmer nepotrebná. Marinka nie je veľmi náchylná na vošky, ak sa však objavia reagujeme vhodným postrekom. Objaviť sa môžu parazitické larvy, ktoré začnú obhrýzať sladké kvety marinky. Tieto larvy musíme ručne zbierať a obkúsané listy spáliť.