Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jesenná záhrada: Čo všetko stihnúť v septembri?

Jesenná záhrada ukrýva vo svojich zátišiach nie len jesenné kry a kvety híracice farbami, ale je to aj čas postupného ukončenia sezóny a zberu posledných plodov. Každé ročné obdobie je špecifické a záhrada si vyžaduje starostlivosť ako na jar, tak aj počas sychravých dní jesene. Rýľovanie, zber plodov, hnojenie či posledné sadenie ruží sú aktivitami, ktoré neodmysliteľne patria k príprave záhrady na oddych počas zimy. Vďaka tejto príprave bude vaša záhrada na jar pripravená rozkvitnúť ako žiadna iná!

 

Zber ovocia a zeleniny

Jesenná záhrada ponúka veľké kvantum plodov, ktoré je nutné zúžitkovať do konca zimy, alebo  vhodne zakonzervovať a skonzumovať neskôr. Hrozno, hrušky, jablká, ale aj niektorá koreňová zelenina, ktorú môžeme efektne využiť počas varenia cez zimné mesiace. Pred samotným zberom si odporúčame pripraviť debničky a miesto, do ktorých jednotlivé plody uložíme. Najvýhodnejším miestom je pivnica, ktorá počas zimy nezateká - vlhkosť by mohla znehodnotiť uloženú úrodu. 

 

Pred samotným hromadným zberom zvažujeme aj fakt, že nie každá odroda napr. jabĺk, je vhodná pre dlhodobé uloženie. Odporúčame obrátiť sa na popis odrody či záhradníckeho špecialistu. V prípade, že v debničke začne hniť jeden kus ovocia alebo zeleniny, hniloba napadne aj ostatné, inak zdravé, kusy. 

 

Zeleninová záhrada

 

- Posledné zelené paradajky oberieme, umiestnime na suchom mieste a necháme ich dozrieť 
- Obmedzujeme zálievku koreňovej (a inej) zeleniny, ktorá je určená na ďalšie skladovanie
- Zberáme posledný cesnak a zároveň aj jeho semeno v prípade, že sa nám daná odroda osvedčila
- Presádzame trvalé zeleninové záhony vo forme rebarbory či pažítky - len ak je to nutné
- Rýľujeme záhony v ktorých sa nenachádza žiadna zelenina a aplikujeme zelené hnojivo



Ovocná záhrada 

 

- Zberáme posledné druhy ovocia, pripravujeme džemy, posledné zaváraniny. Čerstvé a nijak nepoškodené ovocie umiestňujeme do konzervačných debničiek
- Pripravujeme jamy, koly a umiestnenie jarnej výsadby ovocných stromčekov a krov
- Vysádzame jahody, zberáme muštové a stolové odrody hrozna, vysádzame egreše a ríbezle
- Započíname presvetľovanie korún stromov, predovšetkým orecha a moruše



Okrasné hľuzy a cibuľky 

Okrasná záhrada tvorená kvetmi s hľuzami či cibuľkami započína svoj počiatočný rast už koncom augusta. Koncom augusta sa sadia narcisy, ktoré potrebujú slnečnú a priepustnú pôdu s dostatočnou  vlhkosťou. Počas septembra môžeme pokračovať napr. so snežienkami, tulipánmi, ale aj tavolínmi. Odporúčame hľuzy a cibuľky sadiť zoskupené na jedno miesto a zakúpiť z jednej odrody viac cibuliek. Pozor: Ak sú cibuľky napučané, prípadne inak poškodené, vyhneme sa ich kúpe!

 

Okrasná záhrada

 

- Okrem výsadby cibuľovín sa zameriavame aj na trvalo kvitnúce rastliny a kvitnúce kry. 
- Koncom septembra vyberáme z pôdy cibuľoviny drobne kvitnúcich jesenných kvetov, okrem lalie biele
- September až október je výborným časom na sadenie posledných ruží
- Presádzame trvalky do vopred pripravenej pôdy s obsahom zeleného hnojiva
- Kosíme trávnik
- Rozmnožujeme kvety odrezkami, napr. ruže, a delením, napr. kosatce.
- Kvety v črepníkoch, ktoré pobudli počas teplého leta vonku, opäť prenesieme do znesiteľnejších teplôt interiérových priestorov 



Vysádzanie drevín 

Jeseň je obdobím, ktoré je ako stvorené pre výsadbu drevín  - najmä ihličnatých a vždyzelených drevín. Pôda je zohriata, dostatočne priepustá, rovnako ako počasie je chladnejšie (nehrozia horúčavy) a úhrn zrážok je priemerne vyšší.  Pred samotnou výsadbou ihličnatého stromu premýšľame nad jeho umiestnením, pretože s postupujúcim časom bude zaberať viac miesta a je prakticky bez úrody. Na oplátku sa vám však zavďačí nenapodobiteľnou vôňou ihličia.