Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Jesenný špeciál: Zazimovanie muškátov

Zazimovanie muškátov je činnosť, ktorú vykonávame na sklonku jesene. Muškáty pochádzajú z južnej Afriky, a teda nie sú mrazuvzdorné - musíme im poskytnúť dostatočnú zimnú ochranu. Existuje hneď niekoľko spôsobov pomocou ktorých môžeme muškáty zazimovať. Jednotlivé spôsoby zazimovania sa líšia v závislosti od druhu, a teda muškáty krúžkované zazimujeme s miernym rozdielom ako napr. previsnuté muškáty. Zazimovanie je jednoduchý proces, avšak potrebujeme jednu tmavú a chladnejšiu miestnosť, ktorou môže byť garáž, schodisko, zimná záhrada či tmavá chodba. Pri zazimovaní rastlín platí všeobecné pravidlo, ktoré pojednáva o tom, že čím je miestnosť tmavšia, tým sa znižuje aj teplota v ktorej by mala rastlina zotrvať. Muškáty prezimujeme na mieste s nízkou vlhkosťou a prašnosťou. 

    

Zazimovanie muškátov 

Na zazimovanie muškátov je najvyhovujúcejšia teplota od 5 do 10 stupňov Celzia na mieste s optimálnymi podmienkami aké sme spomenuli vyššie v článku. Vďaka pôvodu muškátov je ich prezimovanie takmer bez ďalšej špeciálnej starostlivosti, keďže muškáty vydržia veľa dní bez vody a skôr im vyhovuje suchšia pôda. Zazimovanie muškátov, ktoré sú vysadené v črepníkoch začneme tak, že muškáty prestaneme polievať, aby sa zemný bal vysušil. Následne z nadzemných stoniek odstránime suché listy a kvety. Dané výhonky skrátime približne o polovicu. Ďalším krokom je prenesenie črepníka s muškátmi do tmavej a chladnej miestnosti. Takto pripravené muškáty na zazimovanie zalievame približne 1x za dva týždne, pri veľmi nízkej teplote až 1x za mesiac. 

 

Zazimovanie muškátov koreňmi nahor

 

Zazimovanie muškátov koreňmi nahor je skvelou alternatívou v prípade, že nedisponujete dostatočným miestom na uskladnenie celých črepníkov. Postup je jednoduchý a začneme tak, že muškáty vyberieme zo zemného balu. Ďalej budeme potrebovať jutový motúzik, ktorým zviažeme dokopy niekoľko sadeníc - kladieme dôraz nato, aby sme nepoškodili korene jednotlivých sadeníc. Následne ich môžeme zavesiť koreňmi hore na tmavom a suchom mieste. 

 

Zazimovanie muškátov v novinovom papieri

 

Zazimovať môžeme muškáty aj v novinovom papieri. Muškáty, rovnako ako v predošlom prípade, vyberieme zo zeminového balu, rastlinu dobre otrasieme. Ďalej skrátime stonky na približne 10 centimetrov a skontrolujeme, či sú všetky korene vitálne. Ak náhodou spozorujeme odumretý koreň, odstrihneme ho záhradníckymi nožnicami. Na stonkách môžeme ponechať niekoľko listov, ostatné odstránime. Následne korene zabalíme do hrubšej vrstvy novinového papiera, ktorý môžeme trochu orosiť. Takto pripravené muškáty ukladáme vodorovne do väčšej krabice, alebo do bedničky. Raz za mesiac porosíme jednotlivé rastliny tak, aby úplne neuschli avšak dávame si pozor na to, aby sme ich nepremokrili  - zvyšujeme riziko výskytu plesne. 

 

Zazimovanie previsnutých muškátov 

 

Zazimovanie previsnutých muškátov sa od prezimovania muškátov krúžkovitých trocha líši. Previsnuté muškáty štítovitolisté sa najlepšie skladujú pri teplote asi 10 stupňov Celzia, keďže rovnako ako iné kultivary, ani tieto nie sú mrazuvzdorné. Primárnym rozdielom medzi muškátmi krúžkovitými a previsnutými muškátmi je najmä veľkosť výhonkov. Pri zazimovaní ich skrátime na veľkosť približne 10-15 centimetrov, prípadne ich nemusíme skrátiť vôbec. Optimálnym riešením je ich opätovné vysadenie do piesku, pred ktorým skontrolujeme korene rastliny. Počas zimy odtrhávame jednotlivé lístky a s prvými jarnými teplotami sa dočkáme nie len okrasných lístkov, ale aj prvých kvetov.