Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Josta: Málo známa príbuzna egrešu

Josta je moderná plodina, ktorú už poznáme pár rokov. Vznikla krížením egreša a čiernych ríbezlí. Josta nemá tŕne. Plody sú veľké, tmavočervené až čierne, mierne kyslasté. Obľubujú ich aj deti. Listy a mladé výhonky sa používajú ako močopudný a potopudný prostriedok, prečisťuje organizmus. Kyslé čierne bobuľky podporujú trávenie. Josta je veľmi nenáročná a vhodná pre pestovateľov, ktorí nemajú dostatok času na záhradu a zároveň chcú svojej rodine poskytnúť chutné plody plné vitamínu C.

 

Josta - výsadba

Výsadba všetkých ovocných stromov a kríkov je najvhodnejšia na jeseň. Rastlinky majú dostatok času, aby cez zimu dobre zakorenili. Výsadbu môžeme posunúť aj v skorú jar. Vysádzame do bežnej záhradnej zeminy vo vzdialenosti 1 m až 1,5 m od seba. Podľa toho, či vysádzame jostu stĺpovitú, alebo jostu krík. Má bohatý koreňový systém a bujný rast. Dorásť môže do výšky až 2 m prípadne 2,5 m. Môže zaberať plochu o priemere asi 3 m.

 

Josta – množenie

Jostu si môžeme množiť aj doma. Odrezky je najlepšie strihať na jar a začiatkom leta. Odrezky jednoducho pichneme do pôdy a necháme zakoreniť. Pri troche šťastia si budeme môcť dopestovať nový krík. Sami si môžeme dopestovať aj stromčekovú jostu. Stačí, ak odrežeme z výhonku bočné výhonky a necháme len jeden. Na tom nám narastie koruna. Takáto josta rozhodne potrebuje oporu, teda drevený kolík, ktorý „sadíme“ rovno s jostou, aby sme jej nepoškodili korene, keď by sme kolík dávali do zeme po výsadbe. Stromčekové josty nie je vhodné vysádzať na veterné miesta.

 

Josta – pestovanie

Josta je trochu odolnejšia a prispôsobivejšia, ako egreš alebo čierne ríbezle. Je veľmi nenáročná a rásť môže všade, aj vo vyšších polohách. Najlepšiu úrodu ale dosiahneme tam, kde je pôda pre výsadbu hlbšia a humózna. Vyhovuje jej dostatok vlahy. Stanovisko na výsadbu je vhodné s miernym tieňom. Nemá rada úpek. Najlepšie plody sú na štvorročných výhonoch. Vetvy si plodnosť udržujú po viac rokoch. Na jar zostrihávame tak na 12 plodných výhonov.

 

Josta - zber

Josta je vhodná na mrazenie aj na prípravu lekvárov a sirupov. Je vhodná do koláčov. Plná vitamínu C a iných vitamínov tvorí naozaj vhodnú súčasť potravy. Prináša bohatú úrodu, dozrieva začiatkom júla. Z jedného kríka môžeme obrať 3 - 5 litrov plodov.